V roku 1932 sa na Slovensku začali protiexekučné akcie. Ich vyvrcholením sa stali krvavé udalosti v Polomke. Musela sa s nimi zaoberať aj pražská vláda a boli predmetom rokovania poslancov Národného zhromaždenia.
V Polomke 12. novembra 1932 občania zabránili vykonať exekú-
ciu v prospech bohatého krčmára a úžerníka. Nedovolili ožobráčiť vdovu A. Tokárovú o posledný majetok a strechu nad hlavou. Exekučných úradníkov s ozbrojenou četníckou asistenciou jednoducho z obce vyhnali.
Do obce prišli posily z celého okresu. Večer bolo v Polomke už 60 četníkov. Bojovú pohotovosť mali vojenské posádky v Brezne a Banskej Bystrici. Do Polomky prišli zástupy ľudí zo susedných obcí Bacúcha, Závadky, Pohorelej a Šumiaca. Demonštranti zatlačili četníkov k obecnému domu. Veliteľ polomskej četníckej stanice vydal rozkaz použiť strelné zbrane. Na zemi ostali dvaja mŕtvi ľudia – J.Piliar z Bacúcha a J.Pohorelec z Polomky. Ťažko ranený bol roľník J.Kotrčka z Polomky.
Krvavé potlačenie protiexekučnej vzbury ľudu v Polomke vyvolali búrku protestov a demonštrácií po celej republike. Pozornosť tomu venovali významné osobnosti vedy, umelci atď.
Tieto udalosti a obete na životoch pripomína pamätna tabula na kultúrnom dome v Polomke
Foto : autor
A snad to ma tiez nieco spolocne s nizkou... ...
Jasne, v situacii kde bohac pise take zakony... ...
Senkar bol zid, urcite. Ten vsak jednal podla... ...
dědic... tipujem, že Čech = tak ako si ty.... ...
To bola tá masarykovská "demokracia"... ...
Celá debata | RSS tejto debaty