Založ si blog

Bojiská na Slovensku – Telgárt.

Po vypuknutí Slovenského národného povstania 29. 8 1944 dostal peší pluk v Levoči rozkaz na zahájenie boja v priestore Kežmarku. Podarilo sa  ho 30.8. nakrátko aj obsadiť. Nastupujúce nemecké jednotky z priestoru Poľska  však pluk vytlačili a po neúspešných bojoch  museli opustiť aj Levoču. Pluk sa stiahol k Popradu . Tu bol posilnený 10 tankami, 2 delostreleckými batériami. Pod silným nemeckým tlakom peší pluk  naďalej ustupoval s ťažkými stratami,  Až sa dostal 4.9 1944 na líniu Červená Skala – Šumiac. Nemci  obsadili Telgárt . Po týchto neúspechoch velenie pluku prevzal kpt. Ján Stanek. Demoralizované jednotky  pešieho pluku sa mu podarilo spolu s kapitánom Ľudovítom Kramplom už 5.9.1944 zreorganizovať  a stabilizovať obranu.

Útočná zostava bola zaujatá 6.9. 1944 do 02:00 hod.  Povstalecké delostrelectvo zahájilo prípravnou paľbu na nemecké pozície o 04:50 hod., Presne o 05:00 hod začal hlavný útok, ktorý trval až do 11:00 hod., Vtedy začali Nemci z priestoru Telgártu ustupovať. Od rána 7.9. až do 02:00 hod nasledujúceho dna prebiehali ďalšie prudké boje.  Nepriniesli však už zmenu situácie. Boj znamenal pre 201. pluk  SS ťažkú porážku. Zanechal tu 436 mŕtvych, množstvo pechotných zbraní a zásob.

Frontová línia sa stabilizovala  21.9, kedy povstalecké jednotky prešli do protiútoku smerom na Pusté Pole, Popovú, Vernár, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Hranovnicu. Povstalci upevnili svoje pozície a obranu územia posunuli až po Vernár.  Nemeckým vojskám sa  ďalší postup na Banskú Bystricu nepodaril. Povstalci bránili slobodné územie ešte takmer dva mesiace. Udržali sa tu až do záveru októbra, do nemeckej generálnej ofenzívy.

Pre bojujúce a ustupujúce povstalecké jednotky to bola významná morálna podpora. Zabránilo sa rýchlemu postupu nemeckých okupačných jednotiek z východného smeru k Banskej Bystrici. Telgárt patrí k najvýznamnejším bojovým vystúpeniam 1. čs. armády na Slovensku a partizánov počas Slovenského národného povstania.

Počas dramatických bojov, ktoré sa v Telgárte uskutočnili v auguste a  v septembri 1944 bolo zabitých – pokiaľ je známe – 106 vojakov, partizánov a civilistov.

 

Na miestnom cintoríne je pamätník, ktorý pripomína viac než stovku padlých, ktorí sú tu pochovaní.

 

Tragické udalosti z čias druhej svetovej vojny pripomína aj pomník SNP pred obecným úradom, ktorému dominuje súsošie partizána, ženy a dieťaťa

 

 

Pamätná tabuľa obetiam 2. sv. vojny ja  na námestí, pri vchode do obecného úradu

 

Foto: autor

 

Opevnené kostoly Horehronia I.

19.09.2023

Banska Bystrica, Sásová – Kostol sv. Antona a Pavla, pustovníkov Kostolík dal v miernej vyvýšenej polohe v obci postaviť okolo roku 1330 Mikuláš, syn magistra Donča. V tejto podobe sa zachovala až do rozsiahlej neskorogotickej prestavby, ktorú financoval na prelome 15. a 16. storočia bohatý banskobystrický mešťan a banský podnikateľ Michal Königsberger. Niekedy v tomto [...]

Prameň Ladienka. – Vyhne

26.08.2023

Najchladnejší prameň na Slovensku by mal byť Ladienka vo Vyhniach. Jeho voda má počas celého roka iba 4 stupne Celzia. Vyviera vo Vyhniach, pod Kamenným morom. . Ryolitová sutina pod Kamenným morom vytvára svojou pórovitou štruktúrou priaznivé podmienky na vnikanie ťažkého studeného vzduchu počas zimných mrazov do sutiny, čím táto veľmi hlboko premrzne. [...]

Krvavá studnička – Malachov

20.08.2023

K názvu studničky sa viaže niekoľko legiend. Podľa niektorých z nich je názov odvodený od sfarbenia rudy rumelka, z ktorej sa v Malachove v minulosti získavala ortuť, podľa iných je pozadie názvu tragickejšie. Iná legenda hovorí o tom, že raz dávno zasypalo v štôlni nad studničkou baníka a pár dní údajne tiekla krvavá voda. Alebo sa hovorilo o tom, že baníci, ktorí [...]

simecka

Predvolebný rozhovor s Michalom Šimečkom: Urobíme všetko pre to, aby krajinu neovládli Fico s Dankom a Uhríkom

25.09.2023 11:00

Denník Pravda sa spýtal rovnaké otázky predsedov troch preferenčne najsilnejších strán. Práve jeden z nich bude niesť zodpovednosť za zostavenie novej vlády.

Žilinka

Namiesto vysvetľovania podozrení odišiel Žilinka na dovolenku, tvrdí Šeliga

25.09.2023 10:55

Generálny prokurátor sa vysmieva prezidentke tejto krajiny a odmieta jej dať súčinnosť, tvrdia Demokrati.

polícia, policajná páska

V Bratislave pobodali muža, polícia incident vyšetruje

25.09.2023 10:30

K incidentu došlo v ranných hodinách v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

Ukrajina, Kyjev, demonštrácia

Muž zaútočil Molotovými kokteilmi na kubánske veľvyslanectvo vo Washingtone

25.09.2023 10:15

Ide už o druhý útok na kubánsku diplomatickú misiu vo Washingtone za uplynulé roky.