Založ si blog

Vzbury na Slovensku – Polomka

 

V roku 1932 sa na Slovensku začali protiexekučné akcie. Ich vyvrcholením sa stali  krvavé udalosti v Polomke. Musela sa s nimi zaoberať aj pražská vláda a boli predmetom rokovania poslancov Národného zhromaždenia.

V Polomke 12. novembra 1932 občania zabránili vykonať exekú-
ciu v prospech bohatého krčmára a úžerníka. Nedovolili ožobráčiť vdovu A. Tokárovú o posledný majetok a strechu nad hlavou. Exekučných úradníkov s ozbrojenou četníckou asistenciou jednoducho z obce vyhnali.

Do obce prišli posily z celého okresu. Večer  bolo v Polomke už 60 četníkov. Bojovú pohotovosť mali vojenské posádky v Brezne a Banskej Bystrici. Do Polomky prišli  zástupy ľudí zo susedných obcí Bacúcha, Závadky, Pohorelej a Šumiaca. Demonštranti zatlačili četníkov k obecnému domu. Veliteľ polomskej četníckej stanice  vydal rozkaz použiť strelné zbrane. Na zemi ostali dvaja mŕtvi ľudia – J.Piliar z Bacúcha a J.Pohorelec z Polomky. Ťažko ranený bol roľník J.Kotrčka z Polomky.
Krvavé potlačenie protiexekučnej vzbury ľudu v Polomke vyvolali búrku protestov a demonštrácií po celej republike. Pozornosť tomu venovali významné osobnosti vedy, umelci atď.

Tieto udalosti a obete na životoch  pripomína pamätna tabula na kultúrnom dome v Polomke

 

 

Foto : autor

Bojiská na Slovensku – Cetunský boj

10.04.2024

Oblasť Bielych Karpát mala pre nemeckú armádu strategický význam. Mala to byť jedna z hlavných ústupových ciest na Moravu. V tejto oblasti pôsobili partizáni oddielu Hurban, Veliteľom oddielu bol kpt .Miloš Uher . Proti partizánom nasadili špeciálnu protipartizánsku jednotku s krycím názvom Edelweis, ktorej vypomáhal aj špeciálny slovenský oddiel POHG. Jednotka [...]

Bojiská na Slovensku – Vrbovce , Ostrý vrch

03.04.2024

Na Ostrom vrchu nad Vrbovcami sa v decembri 1704 stretli v otvorenom boji habsburskí vojaci poľného maršala Sieberga von Heistera a kuruckí povstalci generála Mikuláša Berčéniho. Po krvavej bitke zostalo na bojisku veľa veľa vojakov mrtvých a ranených. Ranení kuruci boli prevezení do Sobotišťa, kde mnohí svojim zraneniam podľahli. [...]

Opevnené kostoly Horehronia II.

12.10.2023

Podbrezová Lopej – Kostol sv. Juraja mučeníka Kostol patrí do skupiny stredovekých kostolov zo 14.storočia. Barokovo upravený bol v roku 1752.Takmer kompletne je zachované opevnenie s neporušenými štrbinovými strieľňami. Polomka – Kostol sv. Jána Krstiteľa. Neskororenesančný rímsko-katolícky Kostol svätého Jána Krstiteľa bol [...]

Robert Fico, rokovanie vlády

Hrabko: Fico nikdy nemal ústavnú väčšinu, aj tak ústavu dokázal meniť

13.07.2024 07:38

V minulosti podľa publicistu Fico opakovane dokázal väčšinu potrebnú na odsúhlasenie ústavnej zmeny dosiahnuť rokovaniami s opozíciou.

F-16, stíhačky, F16, armáda, letectvo

ONLINE: Kyjev chcel stovky, príde ich niekoľko. Príchod F-16 na Ukrajinu je komplikovaný

13.07.2024 07:30, aktualizované: 10:30

Kyjev v lete konečne dostane stíhačky F-16, ale v oveľa menšom počte, ako dúfal, uvádza agentúra Bloomberg.

medved melon kosice tasr

Špeciálne melóny, mrazené vývary, nanuky či zmrzliny. Zvieratá v zoo počas horúčav dôkladne ochladzujú

13.07.2024 07:00

Do ľadových pochúťok pridávajú zvieratám v „pekelných“ horúčavách maliny, melón aj čučoriedky.