Založ si blog

Vzbury na Slovensku – Polomka

 

V roku 1932 sa na Slovensku začali protiexekučné akcie. Ich vyvrcholením sa stali  krvavé udalosti v Polomke. Musela sa s nimi zaoberať aj pražská vláda a boli predmetom rokovania poslancov Národného zhromaždenia.

V Polomke 12. novembra 1932 občania zabránili vykonať exekú-
ciu v prospech bohatého krčmára a úžerníka. Nedovolili ožobráčiť vdovu A. Tokárovú o posledný majetok a strechu nad hlavou. Exekučných úradníkov s ozbrojenou četníckou asistenciou jednoducho z obce vyhnali.

Do obce prišli posily z celého okresu. Večer  bolo v Polomke už 60 četníkov. Bojovú pohotovosť mali vojenské posádky v Brezne a Banskej Bystrici. Do Polomky prišli  zástupy ľudí zo susedných obcí Bacúcha, Závadky, Pohorelej a Šumiaca. Demonštranti zatlačili četníkov k obecnému domu. Veliteľ polomskej četníckej stanice  vydal rozkaz použiť strelné zbrane. Na zemi ostali dvaja mŕtvi ľudia – J.Piliar z Bacúcha a J.Pohorelec z Polomky. Ťažko ranený bol roľník J.Kotrčka z Polomky.
Krvavé potlačenie protiexekučnej vzbury ľudu v Polomke vyvolali búrku protestov a demonštrácií po celej republike. Pozornosť tomu venovali významné osobnosti vedy, umelci atď.

Tieto udalosti a obete na životoch  pripomína pamätna tabula na kultúrnom dome v Polomke

 

 

Foto : autor

Opevnené kostoly Horehronia I.

19.09.2023

Banska Bystrica, Sásová – Kostol sv. Antona a Pavla, pustovníkov Kostolík dal v miernej vyvýšenej polohe v obci postaviť okolo roku 1330 Mikuláš, syn magistra Donča. V tejto podobe sa zachovala až do rozsiahlej neskorogotickej prestavby, ktorú financoval na prelome 15. a 16. storočia bohatý banskobystrický mešťan a banský podnikateľ Michal Königsberger. Niekedy v tomto [...]

Prameň Ladienka. – Vyhne

26.08.2023

Najchladnejší prameň na Slovensku by mal byť Ladienka vo Vyhniach. Jeho voda má počas celého roka iba 4 stupne Celzia. Vyviera vo Vyhniach, pod Kamenným morom. . Ryolitová sutina pod Kamenným morom vytvára svojou pórovitou štruktúrou priaznivé podmienky na vnikanie ťažkého studeného vzduchu počas zimných mrazov do sutiny, čím táto veľmi hlboko premrzne. [...]

Krvavá studnička – Malachov

20.08.2023

K názvu studničky sa viaže niekoľko legiend. Podľa niektorých z nich je názov odvodený od sfarbenia rudy rumelka, z ktorej sa v Malachove v minulosti získavala ortuť, podľa iných je pozadie názvu tragickejšie. Iná legenda hovorí o tom, že raz dávno zasypalo v štôlni nad studničkou baníka a pár dní údajne tiekla krvavá voda. Alebo sa hovorilo o tom, že baníci, ktorí [...]

simecka

Predvolebný rozhovor s Michalom Šimečkom: Urobíme všetko pre to, aby krajinu neovládli Fico s Dankom a Uhríkom

25.09.2023 11:00

Denník Pravda sa spýtal rovnaké otázky predsedov troch preferenčne najsilnejších strán. Práve jeden z nich bude niesť zodpovednosť za zostavenie novej vlády.

Žilinka

Namiesto vysvetľovania podozrení odišiel Žilinka na dovolenku, tvrdí Šeliga

25.09.2023 10:55

Generálny prokurátor sa vysmieva prezidentke tejto krajiny a odmieta jej dať súčinnosť, tvrdia Demokrati.

polícia, policajná páska

V Bratislave pobodali muža, polícia incident vyšetruje

25.09.2023 10:30

K incidentu došlo v ranných hodinách v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

Ukrajina, Kyjev, demonštrácia

Muž zaútočil Molotovými kokteilmi na kubánske veľvyslanectvo vo Washingtone

25.09.2023 10:15

Ide už o druhý útok na kubánsku diplomatickú misiu vo Washingtone za uplynulé roky.