Bojiská na Slovensku – Čierny Balog

Len 40 obyvateľov Čierneho Balogu a 15 mužov z partizánskeho oddielu bojovali  a zastavili postup 700-členneho nemeckého práporu Wehrmachtu..

K Čiernemu Balogu sa v nedeľu 28. januára 1945 sa  brodili vysokým snehom z juhovýchodu od Klenovca  700-členný nemecký vojenský prápor. Postupovali  cez dolinu Páleničné  k osade Dobroč.  Odtiaľto sa chceli dostať do neďalekého Brezna. Od severovýchodu už bola na postupe osloboditeľská sovietska a rumunská armáda. Išlo o to, kto prv príde do dediny.

Občania Čierneho Balogu  nečakali na pomoc z vonku, ale  rozhodli sa  ubrániť obec vlastnými silami. Obrancom zo začiatku  velil štábny kapitán Dr. Ján Benko, príslušník 2. Čs. paradesantnej brigády. Okolo 15 hod. sa začali na veľkú otvorenú lúku pred hlavne obrancov približovať prvé skupiny fašistov. Kapitán Benko  zhodnotil situáciu ako beznádejnú. Chcel ustúpiť do dediny. Poručík Anton Kupec – Múranica, domáci z osady U Medveďov si uvedomil, že ústup by umožnil Nemcom dostať sa do osady Dobroč.  Tam by potom začali pre nich výhodnejší spôsob boja aj s možným vypálením celej dediny. V rozhodujúcej, najkritickejšej chvíli  sa vzoprel veliacemu dôstojníkovi a prevzal velenie, ale i zodpovednosť. Pochádzal z tohto kraja, poznal tamojší terén. Mal aj viac skúseností z frontu.  Využil moment prekvapenia. Náhly útok zmiatol  Nemcov, ktorí išli v zástupe a stali sa ľahkým terčom. Pri tomto prvom stretnutí zanechali na lúke Nemci asi 60 mŕtvych. Ostatní bezhlavo utekali nazad hore dolinou Páleničnô. Na strane obrancov bol ťažko ranený guľometčík Jozef Schön, ktorý zraneniu podľahol. Ukoristených bolo 10 guľometov, 16 pušiek, náboje…, všetko sa využilo pri nasledujúcich bojoch.

 

Pamätník v doline Páleničnô

 

 

 

Okolo 20. hodiny sa nemeckí vojaci znova pokúsili preraziť obranu, ale opäť narazili na húževnatý odpor. Nemeckí vojaci   sa  potom snažili  dostáť do 8 km dlhej dediny na rôznych iných miestach.

 

Pamätník v susednej doline Šaling

 

 

 

Okolo polnoci z nedele na pondelok  zaútočili na obec cez  Repiská do doliny Brôtovo. Na bojisku nechali 10 mŕtvych. Pokračovali  cez Urbanov vrch smerom na osady Dolina a Medveďov, ale ani tu
neprelomili obranu a stratili 11 mužov. Okolo 8 hodiny spojka z  osady Krám oznámila, že tam prišla  rota Nemcov (120 mužov) z Hronca. Presunulo sa tam družstvo partizánov. aby zabránili prípadnému
ďalšiemu preniknutiu Nemcov do Balogu.

Pamätná tabuľa v osade Krám

 

 

 

Keď už obrancovia Čierneho Balogu druhý deň odrážali útoky nemeckých jednotiek, tak sa 29. januára okolo 11-tej hodine sa objavili sovietske hliadky.. Spoločne  so sovietskou a rumunskou armádou bol potom oslobodený  celý Čierny Balog.

Rýchle oslobodenie Čierneho Balogu významne pomohlo oslobodeniu celého Horehronia. Otvorilo cestu k Breznu z južnej strany. Nemecké vojská museli doliny od Červenej Skaly a Tisovca po Brezno urýchlene opustiť, inak by sa dostali do obkľúčenia.

V roku 1947 bol Čierny Balog označený za povstaleckú obec. Krvavú minulosť tu pripomína viac ako dvadsať pamätníkov, pamätných tabúľ a náhrobných pomníčkov padlým, vrátane dvoch masových hrobov.

Počas 2. svetovej vojny v Čiernom Balogu zahynulo 54 miestnych ľudí,  Pozdĺž tzv. cesty smrti sa odhaduje viac ako 80 zastrelených partizánov a povstaleckých vojakov. K obetiam patrí aj približne 60 upálených Rómov. Pri oslobodzovacích bojoch padlo takmer 170 nemeckých vojakov.

 

foto: autor

Vzbury na Slovensku – Prešov

23.10.2024

Vzbura vojakov a obyvateľov mesta Prešov proti Rakúsko-Uhorsku sa začala v noci z 31. októbra 1918 na 1. novembra 1918. Zúčastnilo sa jej najmenej 300 vojakov náhradného práporu 67. pešieho pluku, v ktorom mali väčšinu Slováci zo Šarišskej a Liptovskej župy Večer 31.októbra 1918 o 19. hodine sa v Prešove zišlo mestské zastupiteľstvo, ktoré sa jednohlasne prihlásilo [...]

Vzbury na Slovensku – Krompachy

19.10.2024

Na dvore Krompašskej pohornádskej účastinnej spoločnosti, ktorá bola najväčším hutníckym podnikom na Slovensku, čakala ráno 21. februára 1921 skupina žien robotníkov na prídel potravín . Prišla však správa, že prídely múky sa znížili.. Ženy sa však situáciu rozhodli riešiť. Sformovali delegáciu, ktorú vyslali za riaditeľom fabriky. Celkovo asi 90 žien [...]

Bojiská na Slovensku – Bitka pri Rozhanovciach

14.10.2024

Asi desať kilometrov severne od Košíc, neďaleko od obci Rozhanovce, sa odohrala pred viac ako 700 rokmi najmohutnejšia bitka v Uhorsku od vpádu Mongolov. V roku 1301 vymrela v Uhorsku dynastia Arpádovcov. Krajina bola po rokoch neustálych bojov ovládaná jednotlivými veľmožmi. Vznikli tak územia, na ktorých títo oligarchovia vládli takmer neobmedzene. Na území [...]

Dopravná nehoda

Auto zo SR usmrtilo pri obci Lentikápolna dôchodkyňu, neďaleko havaroval aj poľský autobus

24.10.2024 21:23

Vyše 50 cestujúcich a dvoch vodičov autobusu vyslobodili hasiči.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie

Izrael chce obnoviť rokovania s Hamasom. Do katarskej Dauhy mieria aj šéfovia Mosadu a CIA

24.10.2024 21:15

Izrael chce obnoviť rokovania o prepustení rukojemníkov v Pásme Gazy.

Tomáš Drucker

Rokovanie parlamentu ukončilo vystúpenie Druckera. Minister kritizoval diskusiu o vládnej novele

24.10.2024 20:21

V piatok budú poslanci pokračovať v rokovaní od rána. Na programe majú opozičné návrhy na odvolanie Suska a Šimkovičovej.

parlament, národna rada, NR SR, budova

AllatRa na Slovensku: Ukrajinská sekta, ktorá zlákala aj prokurátorku, koaličných poslancov nezaujíma. Neprišli na výbor

24.10.2024 20:00

Napojenie prokurátorky na ukrajinskú sektu evidentne poslancov z koalície nezaujíma.