Bojiská na Slovensku – Čierny Balog

Len 40 obyvateľov Čierneho Balogu a 15 mužov z partizánskeho oddielu bojovali  a zastavili postup 700-členneho nemeckého práporu Wehrmachtu..

K Čiernemu Balogu sa v nedeľu 28. januára 1945 sa  brodili vysokým snehom z juhovýchodu od Klenovca  700-členný nemecký vojenský prápor. Postupovali  cez dolinu Páleničné  k osade Dobroč.  Odtiaľto sa chceli dostať do neďalekého Brezna. Od severovýchodu už bola na postupe osloboditeľská sovietska a rumunská armáda. Išlo o to, kto prv príde do dediny.

Občania Čierneho Balogu  nečakali na pomoc z vonku, ale  rozhodli sa  ubrániť obec vlastnými silami. Obrancom zo začiatku  velil štábny kapitán Dr. Ján Benko, príslušník 2. Čs. paradesantnej brigády. Okolo 15 hod. sa začali na veľkú otvorenú lúku pred hlavne obrancov približovať prvé skupiny fašistov. Kapitán Benko  zhodnotil situáciu ako beznádejnú. Chcel ustúpiť do dediny. Poručík Anton Kupec – Múranica, domáci z osady U Medveďov si uvedomil, že ústup by umožnil Nemcom dostať sa do osady Dobroč.  Tam by potom začali pre nich výhodnejší spôsob boja aj s možným vypálením celej dediny. V rozhodujúcej, najkritickejšej chvíli  sa vzoprel veliacemu dôstojníkovi a prevzal velenie, ale i zodpovednosť. Pochádzal z tohto kraja, poznal tamojší terén. Mal aj viac skúseností z frontu.  Využil moment prekvapenia. Náhly útok zmiatol  Nemcov, ktorí išli v zástupe a stali sa ľahkým terčom. Pri tomto prvom stretnutí zanechali na lúke Nemci asi 60 mŕtvych. Ostatní bezhlavo utekali nazad hore dolinou Páleničnô. Na strane obrancov bol ťažko ranený guľometčík Jozef Schön, ktorý zraneniu podľahol. Ukoristených bolo 10 guľometov, 16 pušiek, náboje…, všetko sa využilo pri nasledujúcich bojoch.

 

Pamätník v doline Páleničnô

 

 

 

Okolo 20. hodiny sa nemeckí vojaci znova pokúsili preraziť obranu, ale opäť narazili na húževnatý odpor. Nemeckí vojaci   sa  potom snažili  dostáť do 8 km dlhej dediny na rôznych iných miestach.

 

Pamätník v susednej doline Šaling

 

 

 

Okolo polnoci z nedele na pondelok  zaútočili na obec cez  Repiská do doliny Brôtovo. Na bojisku nechali 10 mŕtvych. Pokračovali  cez Urbanov vrch smerom na osady Dolina a Medveďov, ale ani tu
neprelomili obranu a stratili 11 mužov. Okolo 8 hodiny spojka z  osady Krám oznámila, že tam prišla  rota Nemcov (120 mužov) z Hronca. Presunulo sa tam družstvo partizánov. aby zabránili prípadnému
ďalšiemu preniknutiu Nemcov do Balogu.

Pamätná tabuľa v osade Krám

 

 

 

Keď už obrancovia Čierneho Balogu druhý deň odrážali útoky nemeckých jednotiek, tak sa 29. januára okolo 11-tej hodine sa objavili sovietske hliadky.. Spoločne  so sovietskou a rumunskou armádou bol potom oslobodený  celý Čierny Balog.

Rýchle oslobodenie Čierneho Balogu významne pomohlo oslobodeniu celého Horehronia. Otvorilo cestu k Breznu z južnej strany. Nemecké vojská museli doliny od Červenej Skaly a Tisovca po Brezno urýchlene opustiť, inak by sa dostali do obkľúčenia.

V roku 1947 bol Čierny Balog označený za povstaleckú obec. Krvavú minulosť tu pripomína viac ako dvadsať pamätníkov, pamätných tabúľ a náhrobných pomníčkov padlým, vrátane dvoch masových hrobov.

Počas 2. svetovej vojny v Čiernom Balogu zahynulo 54 miestnych ľudí,  Pozdĺž tzv. cesty smrti sa odhaduje viac ako 80 zastrelených partizánov a povstaleckých vojakov. K obetiam patrí aj približne 60 upálených Rómov. Pri oslobodzovacích bojoch padlo takmer 170 nemeckých vojakov.

 

foto: autor

Vzbury na Slovensku – Východoslovenské roľnícke povstanie

01.12.2024

Východoslovenské roľnícke povstanie zvané tiež Sedliackym či Cholerovým povstaním bolo najväčším a najradikálnejším sociálnym vystúpením roľníkov v dejinách Slovenska. Vypuklo 19. júla 1831 a zapojilo sa do neho asi 45 000 poddaných zo 150 obcí a malých mestečiek Zemplínskeho, Šarišského, Spišského a Abovského regiónu .Na čele rebélie stáli richtári z [...]

Prameň Európa – Kremnické Bane

26.11.2024

Murovaný prameň, pri jednom zo symbolických stredov Európy. (jeden z niekoľkých existujúcich). Nachádza sa v kopcoch neďaleko kostola sv. Jána Krstiteľa s predpokladaným vznikom v druhej polovici 13. storočia. Bol postavený zrejme ako pútnicky, pri vodnom prameni, ktorý mohol mať kultový význam v slovanskom období. V júli 1764 navštívil túto oblasť Jozef [...]

Vzbury na Slovensku – Nižná Šebastová

19.11.2024

V Šebešskom františkánskom kláštore mali zamestnanca, ktorému chceli dať pre neprístojné chovanie výpoveď. Tento sa chcel svojmu zamestnávateľovi pomstiť. Spomenul si, že jeden z pátrov šebešského kláštora, Agap Malkuššák, sa kedysi vyslovil o prezidentovi republiky, že on za kacíra, za odpadlíka omšu slúžiť nebude. Šiel a udal to četníctvu. Začalo [...]

Minister školstva Tomáš Drucker

Úroveň zručností dospelých na Slovensku sa výrazne zhoršila, ukazujú dáta OECD. Drucker volá po reformách

10.12.2024 11:50

Z výskumu vyplynulo, že štvrtina dospelých na Slovensku má úroveň čitateľskej gramotnosti na úrovni desaťročného dieťaťa.

Netanjahu

Netanjahu prvýkrát predstúpil pred súd v korupčnom procese

10.12.2024 11:18

Izraelského premiéra obvinili v troch prípadoch týkajúcich sa prijímania darov a údajného získavania regulačných výhod pre mediálnych magnátov výmenou za priaznivé spravodajstvo.

US Election 2024 Uneasy Allies

Orbán sa v sídle Mar-a-Lago stretol s Trumpom a Muskom

10.12.2024 10:53

Budúcnosť sa začala, uviedol maďarský premiér po stretnutiach bez ďalších podrobností.