Na južnom okraji Liptovského Jána pramení prírodný termálny výver, ktorý miestni obyvatelia nazývajú Kaďa. Návštevník si tu ihneď zaregistruje klasický „vajcovkový“ zápach. Je to spôsobené tým, že voda obsahuje značné množstvo síranov. Voda je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická. Má liečivé účinky pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach či chorobách pohybového ústrojenstva.
Na priaznivé účinky tunajšej vody prišli podľa tradície úplnou náhodou miestne ženy, ktoré v prameni močili konope. Zistili, že vďaka kontaktu s vodou vyzerajú mladšie, vydržia dlhšie tancovať a prestávajú ich trápiť rôzne zdravotné problémy.
Voda v jánskej Kadi má teplotu 20°C a výdatnosť 10,6 litra/min. Keď do nej vojdeme, na pocit je skôr vlažná, až chladivá.. Napriek svojej nízkej teplote majú v nej obsiahnuté plyny efekt perličkového kúpeľa a zahrejú celé telo aj v zime. Plyny začnú pôsobiť na pokožku jemným štípaním a prehrievajú tkanivá a ubolené kĺby. Nečudo, že mnohí vraj do Kade prichádzajú i v zime.
Okrem samotnej kade sa môžete okúpať v priľahlom ,,bazéniku“, ktorý je s prameňom priamo prepojený. Bazénik je plytký, ale zároveň dostatočne hlboký na plávanie. Otužilci môžu vyskúšať neďaleký miestny potok .
Návštevníci Liptovského Jána si často chodia naberať do fliaš minerálnu vodu z prameňa Teplica, ktorý sa nachádza pri vstupe do areálu. Prameň Teplica je jedným zo 14-tich prameňov v Liptovskom Jáne.
Foto : Miňo …
Ako dopadli Kalameny? Nechápem. ...
Moc by som veľkú reklamu nerobil, lebo dopadnete... ...
Celá debata | RSS tejto debaty