Založ si blog

Minerálny prírodný kúpeľ – Sobrance

 

Zaujala ma informácia o už zaniknutých Sobraneckých kúpeľoch. V kúpeľnom lesoparku by sa malo nachádzať otvorené prírodné jazierko, nesúmerného ováľneho tvaru, na obvode s neupravenými brehmi, v minulosti využívané na kúpanie. Bol som sa o tom presvedčiť.

Jazierko je označované ako Horná okenica,  Okenec, Jazierko I, SO-3, ML-10, SK-3. Má rozmery 17 x 8 m a hĺbku údajne až 8 m. V minulosti  sa tu malo ťažiť aj sírne bahno. Pri jazierku som stretol miestneho obyvateľa. O kúpaní v ňom nevedel nič. Ale  vraj sa povráva, že cez 2. sv. vojnu do jazierka vbehol tank. Ponoril sa a zostal tam naveky. Dúfajme, že posádke sa podarilo uniknúť. Ako vidieť na fotografii na kúpanie sa naozaj mohlo jazierko využívať len v minulosti. Ale bahna by tam bolo iste dosť.

Neďaleká Dolná okenica, tiež označovaná ako Jazierko II, Kúpeľný prameň, SO-4, ML-11-SK-5 vyzerá už trocha viac upravený. Prameň je zachytený v betónovom odkrytom bazéne veľkosti 12,5×10 m a hĺbky cca 5 m. V severnej časti  bazénu bol výver minerálnej vody s výronmi plynov. Vplyvom poveternostných činiteľov je bazén značne poškodený a zanesený. Možno po jeho vyčistení by sa aj dal využívať ako prírodný minerálny kúpeľ.

Horná a Dolná okenica sa nachádza na trase náučného chodníka v kúpeľnom lesoparku.

A teraz ešte niečo o histórii Sobraneckých kúpeľov. V čase prvej Československej republiky sa označovali Sobranecké kúpele za „Slovenské Karlove Vary“. Najstarší doklad o Sobraneckých kúpeľoch pochádza z roku 1336. V kronike grófa Sztárayho sú spomínané ako „Slané liečivé studne“. Vraj už „červení mnísi“ ich využívali na liečbu chudobných. V roku .1400 sa spomínajú štyri studničky-pramene: Hlavný prameň, Horná a Dolná okenica a Očný prameň. Už počas Rakúsko-Uhorska bola voda fľaškovaná a rozvážaná po celej monarchii. Najväčší rozkvet kúpele dosiahli v období od r. 1850 až do druhej svetovej vojny. Vody sú tu sírno-jódové s mimoriadne veľkým obsahom sírovodíka, kuchynskej soli a menším množstvom CO2. Liečivé účinky vody sa uplatňovali hlavne pri poúrazových stavoch, žalúdočných chorobách, reumatických a zápalových ochoreniach pohybového ústrojenstva. Minerálna voda mala dobré účinky najmä pri liečení ekzémov. Známa je aj liečba psoriázy a ďalších kožných ochorení. Očný prameň bol v minulosti hojne využívaný návštevníkmi na výplach očí – liečil zápal.

To všetko však už bolo. Kúpele s bohatou tradíciou sú nefunkčné od roku 2004 a areál chátra. /viď:  http://ciernediery.sk/sobranecke-kupele/ /.Čaká na svoje znovuzrodenie. A však do kedy?

 

Horná okenica

Dolná okenica

Očný prameň

 

Foto: miňo…

Opevnené kostoly na Záhorí – Lakšárska Nov Ves

08.08.2020

Historickou a kultúrnou pamiatkou v Lakšárskej Novej Vsi je rímsko-katolícky barokový kostol svätého Vavrinca. Miestny obyvatelia ho postavili na návrší – 254 m.n.m.. Je viditeľný zo značnej vzdialenosti. Okolo kostola s cintorínom stojí obranný múr so štrbinovými strielňami.. Podarilo sa mi nájsť len tri strielne, z toho z jednej som musel odstrániť vložené [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Gajary

23.07.2020

Kostol v Gajaroch je snáď najkrajší opevnený kostol na Zhorí. Kostol Zvestovania Pána (staršie pomenovanie Kostol Zvestovania Panny Márie) je barokový , postavený v rokoch1665 – 1675 . Koncom 17. storočia k nemu pristavili ochranný múr so štyrmi rohovými baštami, ktoré neskôr prestavali na kaplnky. Opevnený kostol poskytoval ochranu obyvateľom samotných Gajár aj [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Studienka

15.07.2020

Dominantou obce Studienka je barokový kostol sv. Štefana Uhorského s ochranným múrom a barokovou zvonicou z 18. storočia. Základný kameň kostola bol položený v roku 1668. Dostavaný bol z kameňa a tehál v roku 1673.V rohoch ochranného múra boli v roku 1705 postavené z iniciatívy farára Andreja Čermáka kaplnky. V čase núdze sa mohli využiť ako nárožné bašty aj na [...]

migranti

Polícia zadržala 26 migrantov, po kamióne a prevádzačoch ďalej pátra

13.08.2020 15:20

Nelegálnych migrantov zadržala polícia v lese pri diaľnici medzi Stupavou a Lozornom.

Čína, jedlo, zmrzlina

Čína spustila kampaň proti plytvaniu jedlom

13.08.2020 14:53

"Kampaň za čistý tanier" je odozvou na vyjadrenie prezidenta Si Ťin-pchinga, že pandémia Covid-19 "znie ako alarm" v súvislosti s plytvaním jedlom.

jurika  Marianka

Exstarostu Marianky odsúdili za korupciu na 3 roky podmienečne

13.08.2020 14:18, aktualizované: 15:12

Radovana Juriku odsúdil Špecializovaný trestný súd na tri roky trestu odňatia slobody so skúšobnou dobou na tri roky s probačným dohľadom.

Belgium Europe Summit

Matovičovi čestné slovo nestačí, chce zarúškovať školákov

13.08.2020 13:48

Do debaty o tom, ako sa začne školský rok na slovenských školách, vstúpil premiér Igor Matovič svojím návrhom na facebooku aj na konzíliu odborníkov.