Založ si blog

Minerálny prírodný kúpeľ – Sobrance

 

Zaujala ma informácia o už zaniknutých Sobraneckých kúpeľoch. V kúpeľnom lesoparku by sa malo nachádzať otvorené prírodné jazierko, nesúmerného ováľneho tvaru, na obvode s neupravenými brehmi, v minulosti využívané na kúpanie. Bol som sa o tom presvedčiť.

Jazierko je označované ako Horná okenica,  Okenec, Jazierko I, SO-3, ML-10, SK-3. Má rozmery 17 x 8 m a hĺbku údajne až 8 m. V minulosti  sa tu malo ťažiť aj sírne bahno. Pri jazierku som stretol miestneho obyvateľa. O kúpaní v ňom nevedel nič. Ale  vraj sa povráva, že cez 2. sv. vojnu do jazierka vbehol tank. Ponoril sa a zostal tam naveky. Dúfajme, že posádke sa podarilo uniknúť. Ako vidieť na fotografii na kúpanie sa naozaj mohlo jazierko využívať len v minulosti. Ale bahna by tam bolo iste dosť.

Neďaleká Dolná okenica, tiež označovaná ako Jazierko II, Kúpeľný prameň, SO-4, ML-11-SK-5 vyzerá už trocha viac upravený. Prameň je zachytený v betónovom odkrytom bazéne veľkosti 12,5×10 m a hĺbky cca 5 m. V severnej časti  bazénu bol výver minerálnej vody s výronmi plynov. Vplyvom poveternostných činiteľov je bazén značne poškodený a zanesený. Možno po jeho vyčistení by sa aj dal využívať ako prírodný minerálny kúpeľ.

Horná a Dolná okenica sa nachádza na trase náučného chodníka v kúpeľnom lesoparku.

A teraz ešte niečo o histórii Sobraneckých kúpeľov. V čase prvej Československej republiky sa označovali Sobranecké kúpele za „Slovenské Karlove Vary“. Najstarší doklad o Sobraneckých kúpeľoch pochádza z roku 1336. V kronike grófa Sztárayho sú spomínané ako „Slané liečivé studne“. Vraj už „červení mnísi“ ich využívali na liečbu chudobných. V roku .1400 sa spomínajú štyri studničky-pramene: Hlavný prameň, Horná a Dolná okenica a Očný prameň. Už počas Rakúsko-Uhorska bola voda fľaškovaná a rozvážaná po celej monarchii. Najväčší rozkvet kúpele dosiahli v období od r. 1850 až do druhej svetovej vojny. Vody sú tu sírno-jódové s mimoriadne veľkým obsahom sírovodíka, kuchynskej soli a menším množstvom CO2. Liečivé účinky vody sa uplatňovali hlavne pri poúrazových stavoch, žalúdočných chorobách, reumatických a zápalových ochoreniach pohybového ústrojenstva. Minerálna voda mala dobré účinky najmä pri liečení ekzémov. Známa je aj liečba psoriázy a ďalších kožných ochorení. Očný prameň bol v minulosti hojne využívaný návštevníkmi na výplach očí – liečil zápal.

To všetko však už bolo. Kúpele s bohatou tradíciou sú nefunkčné od roku 2004 a areál chátra. /viď:  http://ciernediery.sk/sobranecke-kupele/ /.Čaká na svoje znovuzrodenie. A však do kedy?

 

Horná okenica

Dolná okenica

Očný prameň

 

Foto: miňo…

Prameň rieky Poprad

10.09.2019

Rieka Poprad má dva pramenné zdroje v západnej časti Vysokých Tatier. Vzniká sútokom Hincovho potoka a potoka Krupá. Hincov potok tesne pred sútokom: Potok Krupá tesne pred sútokom: Sútok viac »

Prameň rieky Laborec

06.09.2019

Rieka Laborec pramení v strednej časti Nízkych Beskýd, nad obcou Čertižné v okrese Medzilaborce, v nadmorskej výške 710 m n.m. Je dlhá 136 km, je to 9. najdlhšia rieka Slovenska. V roku.2005 viac »

Prameň rieky Ondava

31.08.2019

Rieka Ondava pramení v západnej časti Nízkych Beskýd, pod slovensko-poľskou hranicou, v nadmorskej výške asi 550m Oficiálny prameň má uprostred malej obce Ondavka, priamo pred miestnym kostolíkom. viac »

brexit

O legálnosti pozastavenia činnosti britského parlamentu rozhodne súd v utorok

23.09.2019 14:52

Zasadnutie britského parlamentu bolo prerušené 10. septembra.

Thomas Cook, krach

Juh EÚ pomáha státisícom klientov Thomas Cook

23.09.2019 14:31

Po krachu britskej cestovnej kancelárie Thomas Cook uviazlo v dovolenkových destináciách zhruba 600 0000 turistov.

PS, Spolu, KDH, Truban, Beblavý, Hlina,

Hlina koná v boji o kresťanského voliča pragmaticky, tvrdí politológ Ruman

23.09.2019 14:15

Reakciu Igora Matoviča politológ považuje za pochopiteľnú.

spis, kuciak, kočner

Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy Jána Kuciaka

23.09.2019 14:12

Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s výsledkami.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 31828x
Priemerná čítanosť článkov: 1326x

Autor blogu