Založ si blog

Minerálny prírodný kúpeľ – Liptovský Ján

 

Na južnom okraji Liptovského Jána pramení prírodný termálny výver, ktorý miestni obyvatelia nazývajú Kaďa. Návštevník si tu ihneď zaregistruje klasický „vajcovkový“ zápach. Je to spôsobené tým, že voda obsahuje značné množstvo síranov. Voda je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická. Má liečivé účinky pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach či chorobách pohybového ústrojenstva.

Na priaznivé účinky tunajšej vody prišli podľa tradície úplnou náhodou miestne ženy, ktoré v prameni močili konope. Zistili, že vďaka kontaktu s vodou vyzerajú mladšie, vydržia dlhšie tancovať a prestávajú ich trápiť rôzne zdravotné problémy.

Voda v jánskej Kadi má teplotu 20°C a výdatnosť 10,6 litra/min.  Keď do nej vojdeme, na pocit je skôr vlažná, až chladivá.. Napriek svojej nízkej teplote majú v nej obsiahnuté plyny efekt perličkového kúpeľa a zahrejú celé telo aj v zime. Plyny začnú pôsobiť na pokožku jemným štípaním a prehrievajú tkanivá a ubolené kĺby. Nečudo, že mnohí vraj do Kade prichádzajú i v zime.

Okrem samotnej kade sa môžete okúpať v priľahlom ,,bazéniku“, ktorý je s prameňom priamo prepojený. Bazénik je plytký, ale zároveň dostatočne hlboký na plávanie. Otužilci môžu vyskúšať neďaleký miestny potok .

Návštevníci Liptovského Jána si často chodia naberať do fliaš minerálnu vodu z prameňa Teplica, ktorý sa nachádza pri vstupe do areálu. Prameň Teplica je jedným zo 14-tich prameňov v Liptovskom Jáne.

 

 

Foto : Miňo …

Prameň rieky Poprad

10.09.2019

Rieka Poprad má dva pramenné zdroje v západnej časti Vysokých Tatier. Vzniká sútokom Hincovho potoka a potoka Krupá. Hincov potok tesne pred sútokom: Potok Krupá tesne pred sútokom: Sútok viac »

Prameň rieky Laborec

06.09.2019

Rieka Laborec pramení v strednej časti Nízkych Beskýd, nad obcou Čertižné v okrese Medzilaborce, v nadmorskej výške 710 m n.m. Je dlhá 136 km, je to 9. najdlhšia rieka Slovenska. V roku.2005 viac »

Prameň rieky Ondava

31.08.2019

Rieka Ondava pramení v západnej časti Nízkych Beskýd, pod slovensko-poľskou hranicou, v nadmorskej výške asi 550m Oficiálny prameň má uprostred malej obce Ondavka, priamo pred miestnym kostolíkom. viac »

brexit

O legálnosti pozastavenia činnosti britského parlamentu rozhodne súd v utorok

23.09.2019 14:52

Zasadnutie britského parlamentu bolo prerušené 10. septembra.

Thomas Cook, krach

Juh EÚ pomáha státisícom klientov Thomas Cook

23.09.2019 14:31

Po krachu britskej cestovnej kancelárie Thomas Cook uviazlo v dovolenkových destináciách zhruba 600 0000 turistov.

PS, Spolu, KDH, Truban, Beblavý, Hlina,

Hlina koná v boji o kresťanského voliča pragmaticky, tvrdí politológ Ruman

23.09.2019 14:15

Reakciu Igora Matoviča politológ považuje za pochopiteľnú.

spis, kuciak, kočner

Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy Jána Kuciaka

23.09.2019 14:12, aktualizované: 15:28

Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s výsledkami.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 31838x
Priemerná čítanosť článkov: 1327x

Autor blogu