Založ si blog

Prameň rieky Dudváh

 

Sú rieky, ktoré prameň mali, ale zásahom človeka oň prišli. Takto dopadol napríklad aj Dudváh. Ten kedysi vraj vyvieral v Čachticiach, pri Novom meste nad Váhom. V obci už po ňom takmer nezostala ani stopa.

Keď už nepramení v Čachticiach, môžeme aspoň povedať, že Dudváh v Čachticiach vzniká. Z riečky Jablonky odbočuje Dubová  a potom umelým odvedením časti prietoku Dubovej začína vodný tok s názvom Dudváh. Má dĺžku cca 97,6 km je to šestnásta najdlhšia rieka Slovenska. Tok rieky poznamenala výstavba umelých kanálov a riečnych prepojení ako súčasť závlahového systému, takže určiť presný tok niekedy nie je jednoduché. Odvodňuje východné svahy Malých Karpát. Tečie prevažne južným smerom, rovnobežne s Váhom. Ich vody sa však vďaka prírodnému valu dlho nespájajú.

Zaujímavosťou je, že v stredoveku sa potok Jablonka pokladal za horný tok Dudváhu. V Ţigmundovej listine z r. 1392 sa spomínajú pri rieke Dudváh (Dudvag) obce Višňové, Hrachovište, Krajné a zaniknutá osada Babíkovce.

Na začiatku 20. storočia sa už úsek po Hrachovište nazýval Jablonka a od Hrachovišta po Višňové Jablonie a úsek medzi Višňovým a Čachticami zas Hrabutnica . Za Dudváh sa považoval už len tok od Čachtíc na juh.

Tok rieky Dudváh sa v súčasnosti rozdeľuje na tri časti. Horný Dudváh, Dolný Dudváh a Salibský Dudváh.

Názov rieky Dudváh je známy od samého začiatku 13. stor. (1208 ) Dwdwag. V už spomínanej Ţigmundovej listine z r. 1392 sa spomína rieka Dudvag

Slovo Dudváh by sme mohli rozdeliť na dve časti. Prvá časť Dud a druhá váh. Pôvod prvej časti názvu sa mi nepodarilo zistiť. Skúšal som podobné slová z maďarčiny, nemčiny – duda /húkačka/,  dudein /pískať/, dudelsack, /gajdovať/. Najviac sa mi však pozdávalo vysvetlenie, ku ktorému ma priviedli slová básnika Jána Smreka : „Krv jak ortuť v žilách dudle“ . Tým myslel vydáva bublavé zvuky – buble. A to by mohol aj Dudváh. Druhá časť názvu je jednoznačná, podľa rieky Váh, súbežne popri ktorej tečie.

Miesto kde v Čachticiach odbočuje z  riečky Dubová Dudváh nebol problém vyhľadať. Horšie to bolo s prameňom Jablonky, ktorá bola v stredoveku považovaná za hornú časť Dudváhu. Nad obcou Krajné nie je jednoznačné, ktorý tok je vlastne Jablonka. Na niektorých mapách je ako Jablonka označená Korytárka inde Matejovský potok, alebo potok vytekajúci zvodnej nádrži Matejovce. Nakoniec som sa rozhodol, že použijem mapu, na ktorej potok Jablonka preteká cez obec Jablonka. Pravdepodobne bola táto obec pomenovaná podľa vodného toku, pri ktorom sa nachádza.

 

Začiatok Dudváhu –  odbočenie z riečky Dubová :

Prameň Jablonky :

 

Foto : Miňo …

Prameň rieky Poprad

10.09.2019

Rieka Poprad má dva pramenné zdroje v západnej časti Vysokých Tatier. Vzniká sútokom Hincovho potoka a potoka Krupá. Hincov potok tesne pred sútokom: Potok Krupá tesne pred sútokom: Sútok viac »

Prameň rieky Laborec

06.09.2019

Rieka Laborec pramení v strednej časti Nízkych Beskýd, nad obcou Čertižné v okrese Medzilaborce, v nadmorskej výške 710 m n.m. Je dlhá 136 km, je to 9. najdlhšia rieka Slovenska. V roku.2005 viac »

Prameň rieky Ondava

31.08.2019

Rieka Ondava pramení v západnej časti Nízkych Beskýd, pod slovensko-poľskou hranicou, v nadmorskej výške asi 550m Oficiálny prameň má uprostred malej obce Ondavka, priamo pred miestnym kostolíkom. viac »

brexit

O legálnosti pozastavenia činnosti britského parlamentu rozhodne súd v utorok

23.09.2019 14:52

Zasadnutie britského parlamentu bolo prerušené 10. septembra.

Thomas Cook, krach

Juh EÚ pomáha státisícom klientov Thomas Cook

23.09.2019 14:31

Po krachu britskej cestovnej kancelárie Thomas Cook uviazlo v dovolenkových destináciách zhruba 600 0000 turistov.

PS, Spolu, KDH, Truban, Beblavý, Hlina,

Hlina koná v boji o kresťanského voliča pragmaticky, tvrdí politológ Ruman

23.09.2019 14:15

Reakciu Igora Matoviča politológ považuje za pochopiteľnú.

spis, kuciak, kočner

Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy Jána Kuciaka

23.09.2019 14:12, aktualizované: 15:24

Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s výsledkami.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 31834x
Priemerná čítanosť článkov: 1326x

Autor blogu