Založ si blog

Prameň rieky Dudváh

 

Sú rieky, ktoré prameň mali, ale zásahom človeka oň prišli. Takto dopadol napríklad aj Dudváh. Ten kedysi vraj vyvieral v Čachticiach, pri Novom meste nad Váhom. V obci už po ňom takmer nezostala ani stopa.

Keď už nepramení v Čachticiach, môžeme aspoň povedať, že Dudváh v Čachticiach vzniká. Z riečky Jablonky odbočuje Dubová  a potom umelým odvedením časti prietoku Dubovej začína vodný tok s názvom Dudváh. Má dĺžku cca 97,6 km je to šestnásta najdlhšia rieka Slovenska. Tok rieky poznamenala výstavba umelých kanálov a riečnych prepojení ako súčasť závlahového systému, takže určiť presný tok niekedy nie je jednoduché. Odvodňuje východné svahy Malých Karpát. Tečie prevažne južným smerom, rovnobežne s Váhom. Ich vody sa však vďaka prírodnému valu dlho nespájajú.

Zaujímavosťou je, že v stredoveku sa potok Jablonka pokladal za horný tok Dudváhu. V Ţigmundovej listine z r. 1392 sa spomínajú pri rieke Dudváh (Dudvag) obce Višňové, Hrachovište, Krajné a zaniknutá osada Babíkovce.

Na začiatku 20. storočia sa už úsek po Hrachovište nazýval Jablonka a od Hrachovišta po Višňové Jablonie a úsek medzi Višňovým a Čachticami zas Hrabutnica . Za Dudváh sa považoval už len tok od Čachtíc na juh.

Tok rieky Dudváh sa v súčasnosti rozdeľuje na tri časti. Horný Dudváh, Dolný Dudváh a Salibský Dudváh.

Názov rieky Dudváh je známy od samého začiatku 13. stor. (1208 ) Dwdwag. V už spomínanej Ţigmundovej listine z r. 1392 sa spomína rieka Dudvag

Slovo Dudváh by sme mohli rozdeliť na dve časti. Prvá časť Dud a druhá váh. Pôvod prvej časti názvu sa mi nepodarilo zistiť. Skúšal som podobné slová z maďarčiny, nemčiny – duda /húkačka/,  dudein /pískať/, dudelsack, /gajdovať/. Najviac sa mi však pozdávalo vysvetlenie, ku ktorému ma priviedli slová básnika Jána Smreka : „Krv jak ortuť v žilách dudle“ . Tým myslel vydáva bublavé zvuky – buble. A to by mohol aj Dudváh. Druhá časť názvu je jednoznačná, podľa rieky Váh, súbežne popri ktorej tečie.

Miesto kde v Čachticiach odbočuje z  riečky Dubová Dudváh nebol problém vyhľadať. Horšie to bolo s prameňom Jablonky, ktorá bola v stredoveku považovaná za hornú časť Dudváhu. Nad obcou Krajné nie je jednoznačné, ktorý tok je vlastne Jablonka. Na niektorých mapách je ako Jablonka označená Korytárka inde Matejovský potok, alebo potok vytekajúci zvodnej nádrži Matejovce. Nakoniec som sa rozhodol, že použijem mapu, na ktorej potok Jablonka preteká cez obec Jablonka. Pravdepodobne bola táto obec pomenovaná podľa vodného toku, pri ktorom sa nachádza.

 

Začiatok Dudváhu –  odbočenie z riečky Dubová :

Prameň Jablonky :

 

Foto : Miňo …

Opevnené kostoly na Záhorí – Lakšárska Nov Ves

08.08.2020

Historickou a kultúrnou pamiatkou v Lakšárskej Novej Vsi je rímsko-katolícky barokový kostol svätého Vavrinca. Miestny obyvatelia ho postavili na návrší – 254 m.n.m.. Je viditeľný zo značnej vzdialenosti. Okolo kostola s cintorínom stojí obranný múr so štrbinovými strielňami.. Podarilo sa mi nájsť len tri strielne, z toho z jednej som musel odstrániť vložené [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Gajary

23.07.2020

Kostol v Gajaroch je snáď najkrajší opevnený kostol na Zhorí. Kostol Zvestovania Pána (staršie pomenovanie Kostol Zvestovania Panny Márie) je barokový , postavený v rokoch1665 – 1675 . Koncom 17. storočia k nemu pristavili ochranný múr so štyrmi rohovými baštami, ktoré neskôr prestavali na kaplnky. Opevnený kostol poskytoval ochranu obyvateľom samotných Gajár aj [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Studienka

15.07.2020

Dominantou obce Studienka je barokový kostol sv. Štefana Uhorského s ochranným múrom a barokovou zvonicou z 18. storočia. Základný kameň kostola bol položený v roku 1668. Dostavaný bol z kameňa a tehál v roku 1673.V rohoch ochranného múra boli v roku 1705 postavené z iniciatívy farára Andreja Čermáka kaplnky. V čase núdze sa mohli využiť ako nárožné bašty aj na [...]

Lucia Ďurská

Podnikateľku obvinenú v korupčnej kauze Lesov SR súd prepustil na slobodu

13.08.2020 16:24

Sudca obvinenej nariadil probačný a mediačný dohľad a kontrolu technickými prostriedkami, teda elektronický náramok.

Bejrút

Libanonský parlament odobril vyhlásenie výnimočného stavu v Bejrúte

13.08.2020 15:52

Vláda okrem iného udelila armáde aj právomoc vyhlasovať zákaz vychádzania, brániť verejným zhromaždeniam a cenzurovať médiá.

migranti

Polícia zadržala 26 migrantov, po kamióne a prevádzačoch ďalej pátra

13.08.2020 15:20

Nelegálnych migrantov zadržala polícia v lese pri diaľnici medzi Stupavou a Lozornom.

Čína, jedlo, zmrzlina

Čína spustila kampaň proti plytvaniu jedlom

13.08.2020 14:53

"Kampaň za čistý tanier" je odozvou na vyjadrenie prezidenta Si Ťin-pchinga, že pandémia Covid-19 "znie ako alarm" v súvislosti s plytvaním jedlom.