Založ si blog

Minerálny prírodný kúpeľ – Vyšné Ružbachy

 

Vo Vyšných Ružbachoch sa nachádza netradičná prírodná zaujímavosť. Je ňou travertínové jazierko v tvare krátera. Rozlohu má 284 štvorcových metrov, priemer cca 20 metrov, hĺbka vody dosahuje zhruba tri a pol metra. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe. Podobné jazierka sa na svete nachádzajú vraj už len na Novom Zélande a na Islande. Jazierko kvôli zloženiu vody a teplote okolo 24 stupňov nezamŕza ani v zime. Preto tu nájdete kúpajúcich sa a j v chladnejšom ročnom období. Mnohí si takúto relaxačnú kombináciu zimy a kúpania v jazierku s minerálnou vodou veľmi pochvaľujú.

Pramene vo Vyšných Ružbachoch obsahujú uhľovodíkovú, vápenato-magnéziovú, uhličitú stredne mineralizovanú vodu. Pomáha pri brušných a črevných problémoch, pri bolestiach mandlí a hlavy, taktiež pri liečení reumatických, pľúcnych, srdcovo-cievnych a kožných chorobách

V kúpeľnej obci Vyšné Ružbachy sa nachádzajú štyri veľké a niekoľko malých travertínových kráterov. Sú tu aj ďalšie minerálne jazierka.  Prameň Ján sa nachádza západne od kúpeľného areálu, na pravom brehu potoka, asi 50 m vo vnútri lesa. Vytvára jazierko nepravidelného kruhového tvaru o veľkosti 4 x 3 m. Na výtoku je vybetónovaný múrik s kovovou odtokovou rúrkou. Prameň je povrchovo znečistený. Odteká voľne do blízkeho potoka.                                                                        O niečo ďalej, tesne pri ľavej strane toho istého potoka sa nachádza o čosi väčšie jazierko. Tentoraz je prameň  zachytený v betónovom bazéne. Voda je povrchovo znečistená a odteká tiež do potoka. Je možné, že v minulosti obidve jazierka slúžili ako minerálne prírodné kúpele, v súčasnosti sa na kúpanie nevyužívajú.

Medzi týmito jazierkami sa nachádza dva pramene. Prameň zabudnutia a Prameň lásky. Viaže sa k nim legenda, že najskôr sa má človek napiť z Prameňa zabudnutia, aby zabudol na starú lásku a potom z Prameňa lásky, aby našiel tú novú. Podľa inej podobnej legendy musíte najskôr spolu so svojím partnerom ochutnať prameň zabudnutia, aby ste z hlavy vymazali všetky strasti, problémy, prípadne nešťastné lásky. Potom prejdete k neďalekému prameňu lásky a pri ňom je potrebné napiť sa z dlaní milovanej osoby. Takto to bude zaručene fungovať. Takže voda je univerzálna,  vhodná pre tých čo majú aj nemajú partnera.

 

Travertínové jazierko Kráter :

Prameň Ján :

Prameň zachytený v betónovom bazéne :

 

Prameň zabudnutia  :

 

Prameň  lásky :

 

Foto : Miňo…

 

bod 2 – travertínové jazierko Kráter

bod 3 – prameň Ján

bod 4 –  prameň zachytený v betónovom bazéne

bod 5 –  Prameň zabudnutia a lásky

 

 

 

 

 

 

 

 

Prameň rieky Poprad

10.09.2019

Rieka Poprad má dva pramenné zdroje v západnej časti Vysokých Tatier. Vzniká sútokom Hincovho potoka a potoka Krupá. Hincov potok tesne pred sútokom: Potok Krupá tesne pred sútokom: Sútok viac »

Prameň rieky Laborec

06.09.2019

Rieka Laborec pramení v strednej časti Nízkych Beskýd, nad obcou Čertižné v okrese Medzilaborce, v nadmorskej výške 710 m n.m. Je dlhá 136 km, je to 9. najdlhšia rieka Slovenska. V roku.2005 viac »

Prameň rieky Ondava

31.08.2019

Rieka Ondava pramení v západnej časti Nízkych Beskýd, pod slovensko-poľskou hranicou, v nadmorskej výške asi 550m Oficiálny prameň má uprostred malej obce Ondavka, priamo pred miestnym kostolíkom. viac »

brexit

O legálnosti pozastavenia činnosti britského parlamentu rozhodne súd v utorok

23.09.2019 14:52

Zasadnutie britského parlamentu bolo prerušené 10. septembra.

Thomas Cook, krach

Juh EÚ pomáha státisícom klientov Thomas Cook

23.09.2019 14:31

Po krachu britskej cestovnej kancelárie Thomas Cook uviazlo v dovolenkových destináciách zhruba 600 0000 turistov.

PS, Spolu, KDH, Truban, Beblavý, Hlina,

Hlina koná v boji o kresťanského voliča pragmaticky, tvrdí politológ Ruman

23.09.2019 14:15

Reakciu Igora Matoviča politológ považuje za pochopiteľnú.

spis, kuciak, kočner

Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy Jána Kuciaka

23.09.2019 14:12, aktualizované: 15:28

Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s výsledkami.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 31839x
Priemerná čítanosť článkov: 1327x

Autor blogu