Založ si blog

Pomníček padlým v SNP

 

Pri prechádzkach po Turčianskych Tepliciach a okolí som za zatúlal k pamätníku SNP. Je na okraji Turčianskych Teplíc, vlastne už patrí do katastra obce Háj. Nápis na pomníku hovorí, že tu odpočíva 115 obetí umučených počas SNP. Neďaleko je tabula s mapou náučného chodníka  Lesopark Bôr, kde bol označený aj partizánsky bunker. Takže keď som bol už pri pomníku SNP rozhodol som sa pokračoval ešte aj k bunkru. Samozrejme, že orientácia podľa značiek náučného chodníka bola problematická. Po hodinovom blúdení som ho však našiel. Okrem bunkra tu bol aj pomník partizánov, ktorý na tomto mieste počas SNP zahynuli. Vlastne pomníček, pri veľkom pomníku som bol asi pred hodinou. Zaujímalo ma, aká história sa viaže k tomuto miestu, čo sa tu udialo.

Bunker bol vybudovaný na úpätí Strážnej hory s výborným výhľadom na cestu z obce Háj do Turčianskych Teplíc.  Začiatkom októbra 1944 využili partizáni strategickú polohu tohto miesta a vybudovali tu bunker, kde umiestnili ťažký guľomet. Nemci už mali  Turčianske Teplice obsadené. Skupina piatich partizánov mala za úlohu zadržať postup Nemcov k Banskej Bystrici. Keď  Nemci zahájili útok na pozíciu partizánov, jeden z nich pozíciu opustil. Ostatní zostali a statočne sa bránili až do priameho zásahu mínou. Všetci zahynuli. Ešte pred smrťou však zlikvidovali niekoľko desiatok nemeckých vojakov. Na mieste kde partizáni padli postavili občania Hája pomník s pamätnou doskou a obnovili vojnou zničený bunker. Partizáni sú pochovaní na miestnom cintoríne v obci Háj.

Mená partizánov uvedených na pomníčku sú : Anton Vaculka, Jozef Tomáš, Stanislav Palkovič. Na pomníku na cintoríne je uvedený aj štvrtý partizán Štefan Medveď.

Na začiatku 60 rokov minulého storočia Cyril Baran, dopisovateľ okresných novín, napísal článok o udalostiach počas SNP v obci Háj.  Uviedol aj mená partizánov, ktorí tu zahynuli.   Dovtedy bol vraj osud partizánov  ich rodinným príslušníkom neznámy.

Anton Vaculka /1921-1944/ je rodák z Letničia okres Skalica. Pamätnú tabuľu mu dala odhaliť obec Letničia na budove MNV / dnes obecný úrad / v roku 1975.

Stanislav Palkovič je rodák z Kútov okres Senica. Jeho meno je uvedené  na pomníku na večnú slávu a pamäť padlým hrdinom v r. 1944 v Kútoch na Radlinského námestí.

O Jozefovi Tomášovi a Štefanovi Medveďovi sa mi nepodarilo nič zistiť.

Ešte niečo k inému pomníku a to partizána Ladislava Exnára v Banskej Štiavnici. Bol to veliteľ prvého partizánskeho oddielu na strednom Slovensku – oddielu Sitno. Za mojej mladosti bola jeho socha umiestnená pod Starým hradom. Už som ho tam ale nenašiel. Možno ho premiestnili ale skôr zlikvidovali. Bol komunista. Nebol asi v Štiavnici moc obľúbený. Ešte za socializmu som sa na neho opýtal kolegu, rodáka zo Štiavnice. Jeho hodnotenie bolo –  bol to vagabund nestaral sa o rodinu. Myslím si, že partizánski velitelia, revolucionári, rebeli a podobné osoby sa moc o rodinu starať ani nemôžu. Tak ten pomník by si asi zaslúžil.

 

Pomník SNP v Lesoparku Bôr :

 

Bunker s pomníkom SNP na úpätí Strážnej hory:

 

Pomník SNP na úpätí Strážnej hory:

 

Foto : miňo …

Prameň rieky Poprad

10.09.2019

Rieka Poprad má dva pramenné zdroje v západnej časti Vysokých Tatier. Vzniká sútokom Hincovho potoka a potoka Krupá. Hincov potok tesne pred sútokom: Potok Krupá tesne pred sútokom: Sútok viac »

Prameň rieky Laborec

06.09.2019

Rieka Laborec pramení v strednej časti Nízkych Beskýd, nad obcou Čertižné v okrese Medzilaborce, v nadmorskej výške 710 m n.m. Je dlhá 136 km, je to 9. najdlhšia rieka Slovenska. V roku.2005 viac »

Prameň rieky Ondava

31.08.2019

Rieka Ondava pramení v západnej časti Nízkych Beskýd, pod slovensko-poľskou hranicou, v nadmorskej výške asi 550m Oficiálny prameň má uprostred malej obce Ondavka, priamo pred miestnym kostolíkom. viac »

brexit

O legálnosti pozastavenia činnosti britského parlamentu rozhodne súd v utorok

23.09.2019 14:52

Zasadnutie britského parlamentu bolo prerušené 10. septembra.

Thomas Cook, krach

Juh EÚ pomáha státisícom klientov Thomas Cook

23.09.2019 14:31

Po krachu britskej cestovnej kancelárie Thomas Cook uviazlo v dovolenkových destináciách zhruba 600 0000 turistov.

PS, Spolu, KDH, Truban, Beblavý, Hlina,

Hlina koná v boji o kresťanského voliča pragmaticky, tvrdí politológ Ruman

23.09.2019 14:15

Reakciu Igora Matoviča politológ považuje za pochopiteľnú.

spis, kuciak, kočner

Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy Jána Kuciaka

23.09.2019 14:12, aktualizované: 15:28

Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s výsledkami.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 31836x
Priemerná čítanosť článkov: 1327x

Autor blogu