Založ si blog

Pomníček padlým v SNP

 

Pri prechádzkach po Turčianskych Tepliciach a okolí som za zatúlal k pamätníku SNP. Je na okraji Turčianskych Teplíc, vlastne už patrí do katastra obce Háj. Nápis na pomníku hovorí, že tu odpočíva 115 obetí umučených počas SNP. Neďaleko je tabula s mapou náučného chodníka  Lesopark Bôr, kde bol označený aj partizánsky bunker. Takže keď som bol už pri pomníku SNP rozhodol som sa pokračoval ešte aj k bunkru. Samozrejme, že orientácia podľa značiek náučného chodníka bola problematická. Po hodinovom blúdení som ho však našiel. Okrem bunkra tu bol aj pomník partizánov, ktorý na tomto mieste počas SNP zahynuli. Vlastne pomníček, pri veľkom pomníku som bol asi pred hodinou. Zaujímalo ma, aká história sa viaže k tomuto miestu, čo sa tu udialo.

Bunker bol vybudovaný na úpätí Strážnej hory s výborným výhľadom na cestu z obce Háj do Turčianskych Teplíc.  Začiatkom októbra 1944 využili partizáni strategickú polohu tohto miesta a vybudovali tu bunker, kde umiestnili ťažký guľomet. Nemci už mali  Turčianske Teplice obsadené. Skupina piatich partizánov mala za úlohu zadržať postup Nemcov k Banskej Bystrici. Keď  Nemci zahájili útok na pozíciu partizánov, jeden z nich pozíciu opustil. Ostatní zostali a statočne sa bránili až do priameho zásahu mínou. Všetci zahynuli. Ešte pred smrťou však zlikvidovali niekoľko desiatok nemeckých vojakov. Na mieste kde partizáni padli postavili občania Hája pomník s pamätnou doskou a obnovili vojnou zničený bunker. Partizáni sú pochovaní na miestnom cintoríne v obci Háj.

Mená partizánov uvedených na pomníčku sú : Anton Vaculka, Jozef Tomáš, Stanislav Palkovič. Na pomníku na cintoríne je uvedený aj štvrtý partizán Štefan Medveď.

Na začiatku 60 rokov minulého storočia Cyril Baran, dopisovateľ okresných novín, napísal článok o udalostiach počas SNP v obci Háj.  Uviedol aj mená partizánov, ktorí tu zahynuli.   Dovtedy bol vraj osud partizánov  ich rodinným príslušníkom neznámy.

Anton Vaculka /1921-1944/ je rodák z Letničia okres Skalica. Pamätnú tabuľu mu dala odhaliť obec Letničia na budove MNV / dnes obecný úrad / v roku 1975.

Stanislav Palkovič je rodák z Kútov okres Senica. Jeho meno je uvedené  na pomníku na večnú slávu a pamäť padlým hrdinom v r. 1944 v Kútoch na Radlinského námestí.

O Jozefovi Tomášovi a Štefanovi Medveďovi sa mi nepodarilo nič zistiť.

Ešte niečo k inému pomníku a to partizána Ladislava Exnára v Banskej Štiavnici. Bol to veliteľ prvého partizánskeho oddielu na strednom Slovensku – oddielu Sitno. Za mojej mladosti bola jeho socha umiestnená pod Starým hradom. Už som ho tam ale nenašiel. Možno ho premiestnili ale skôr zlikvidovali. Bol komunista. Nebol asi v Štiavnici moc obľúbený. Ešte za socializmu som sa na neho opýtal kolegu, rodáka zo Štiavnice. Jeho hodnotenie bolo –  bol to vagabund nestaral sa o rodinu. Myslím si, že partizánski velitelia, revolucionári, rebeli a podobné osoby sa moc o rodinu starať ani nemôžu. Tak ten pomník by si asi zaslúžil.

 

Pomník SNP v Lesoparku Bôr :

 

Bunker s pomníkom SNP na úpätí Strážnej hory:

 

Pomník SNP na úpätí Strážnej hory:

 

Foto : miňo …

Opevnené kostoly na Záhorí – Lakšárska Nov Ves

08.08.2020

Historickou a kultúrnou pamiatkou v Lakšárskej Novej Vsi je rímsko-katolícky barokový kostol svätého Vavrinca. Miestny obyvatelia ho postavili na návrší – 254 m.n.m.. Je viditeľný zo značnej vzdialenosti. Okolo kostola s cintorínom stojí obranný múr so štrbinovými strielňami.. Podarilo sa mi nájsť len tri strielne, z toho z jednej som musel odstrániť vložené [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Gajary

23.07.2020

Kostol v Gajaroch je snáď najkrajší opevnený kostol na Zhorí. Kostol Zvestovania Pána (staršie pomenovanie Kostol Zvestovania Panny Márie) je barokový , postavený v rokoch1665 – 1675 . Koncom 17. storočia k nemu pristavili ochranný múr so štyrmi rohovými baštami, ktoré neskôr prestavali na kaplnky. Opevnený kostol poskytoval ochranu obyvateľom samotných Gajár aj [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Studienka

15.07.2020

Dominantou obce Studienka je barokový kostol sv. Štefana Uhorského s ochranným múrom a barokovou zvonicou z 18. storočia. Základný kameň kostola bol položený v roku 1668. Dostavaný bol z kameňa a tehál v roku 1673.V rohoch ochranného múra boli v roku 1705 postavené z iniciatívy farára Andreja Čermáka kaplnky. V čase núdze sa mohli využiť ako nárožné bašty aj na [...]

Lucia Ďurská

Podnikateľku obvinenú v korupčnej kauze Lesov SR súd prepustil na slobodu

13.08.2020 16:24

Sudca obvinenej nariadil probačný a mediačný dohľad a kontrolu technickými prostriedkami, teda elektronický náramok.

rogel ferenc prukner

Extrémista Rogel a jeho kumpáni čakajú na verdikt o väzbe

13.08.2020 16:23

Traja členovia kapely Krátky proces sú obvinení zo zločinu výroby extrémistických materiálov a ich rozširovania.

Bejrút

Libanonský parlament odobril vyhlásenie výnimočného stavu v Bejrúte

13.08.2020 15:52

Vláda okrem iného udelila armáde aj právomoc vyhlasovať zákaz vychádzania, brániť verejným zhromaždeniam a cenzurovať médiá.

migranti

Polícia zadržala 26 migrantov, po kamióne a prevádzačoch ďalej pátra

13.08.2020 15:20

Nelegálnych migrantov zadržala polícia v lese pri diaľnici medzi Stupavou a Lozornom.