Založ si blog

Prameň rieky Laborec

 

Rieka Laborec pramení v strednej časti Nízkych Beskýd, nad obcou Čertižné v okrese Medzilaborce, v nadmorskej výške 710 m n.m.  Je dlhá 136 km, je to 9. najdlhšia rieka Slovenska.

V roku.2005 správca toku po konzultácii s pracovníkmi Správy CHKO Východne Karpaty určil pramenisko vodného toku Laborca územie, z ktorého v okruhu cca 50 m vytekajú tri pramene. Samotne pramenisko sa nachádza 400 m od hraničnej čiary s Poľskou republikou  Prístup je najjednoduchší z hranice, nakoľko tadiaľ vedie aj turisticky chodník (červena značka) a je tu aj označená odbočka k pramenisku
Pramenisko je v teréne vyznačene informačnou tabulou a štátnym znakom SR. Pod informačnou tabulou sa nachádzal základný kameň (prírodne odštiepnutý andezit) s názvom „Pramenisko Laborca“ a rokom určenia 2005. Rieka Laborec sa južne od obce Oborín, v okrese Michalovce, vlieva do rieky Latorica.

Zaujímavý je  historicky zdokumentovaný posun rieky Laborec. Tok rieky sa presúval po stáročia o to dokonca o niekoľko kilometrov na východ, až „pristál“ do súčasnej polohy. Laborec je symbolom regiónu Zemplín, keďže je riekou, ktorá preteká takmer celým jeho územím zo severu na juh. Nad riekou Laborec sa týči veľa mostov, jeden sa však z ich radu vymyká. Postavili ho totiž v roku 1900  podobnou technológiou ako známu Eiffelovu vežu v Paríži. Kovové konštrukčné dielce sa spájali nitmi „horúcou“ technológiou. Prechádzali ním vojská počas prvej i druhej svetovej vojny, no ustál to. Je to Valaškovský most v Humennom.

Najstarší záznam o rieke Laborec napísal magister P, teda Anonymus okolo roku 1200. V ňom opísal príchod Maďarov aj do Potisia koncom 9. storočia. Uvádzal tu epizódu o obliehaní hradu Uh kniežaťom Almošom. Z hradu utiekol jeho veliteľ Laborec smerom k hradu Zemplín. Maďari ho však dostihli pri rieke, kde ho obesili. Tá rieka má odvtedy názov Laborec. Toľko hovorí povesť.

Pomenovanie rieky má základ lab, ktorého pôvod je v indoeurópskom albh, s významom biely. To znamená bielu, svetlú rieku, podobne ako napríklad Labe. Profesor Ondruš uvádza, že aj u starých Nemcov bolo slovo Albiz, resp. elbiz, ktoré sa vzťahuje na rieku Labe, vo význame labuť, čiže veľká biela hus. O tom svedčí aj všeobecné podstatné meno odvodené od staroslovienskeho slova labonti, čo znamená labuť. Z tohto pôvodného slova máme dnes slovo labuť, v ktorom je aj základ názvu rieky Laborec, čiže bielej vody, resp. rieky,“  Podľa Melicha je však názov Laborec odvodený z turecko-bulharského Albars. Z toho postupne prešlo cez maďarčinu (Labrac) slovenský a ukrajinský názov rieky Laborec. Význam v tejto verzii by teda bol  „hrdinský pardál“.

 

Z Čertižského sedla po červenej turistickej značke  / vľavo Slovensko, vpravo Poľsko / :

 

Odbočka z červenej turistickej značky k pramenisku:

 

Označenie prameniska:

 

Les pod prameniskom:

 

Jeden z možných prameňov nad prameniskom:

 

foto: miňo…

Bojiská na Slovensku – Cetunský boj

10.04.2024

Oblasť Bielych Karpát mala pre nemeckú armádu strategický význam. Mala to byť jedna z hlavných ústupových ciest na Moravu. V tejto oblasti pôsobili partizáni oddielu Hurban, Veliteľom oddielu bol kpt .Miloš Uher . Proti partizánom nasadili špeciálnu protipartizánsku jednotku s krycím názvom Edelweis, ktorej vypomáhal aj špeciálny slovenský oddiel POHG. Jednotka [...]

Bojiská na Slovensku – Vrbovce , Ostrý vrch

03.04.2024

Na Ostrom vrchu nad Vrbovcami sa v decembri 1704 stretli v otvorenom boji habsburskí vojaci poľného maršala Sieberga von Heistera a kuruckí povstalci generála Mikuláša Berčéniho. Po krvavej bitke zostalo na bojisku veľa veľa vojakov mrtvých a ranených. Ranení kuruci boli prevezení do Sobotišťa, kde mnohí svojim zraneniam podľahli. [...]

Opevnené kostoly Horehronia II.

12.10.2023

Podbrezová Lopej – Kostol sv. Juraja mučeníka Kostol patrí do skupiny stredovekých kostolov zo 14.storočia. Barokovo upravený bol v roku 1752.Takmer kompletne je zachované opevnenie s neporušenými štrbinovými strieľňami. Polomka – Kostol sv. Jána Krstiteľa. Neskororenesančný rímsko-katolícky Kostol svätého Jána Krstiteľa bol [...]

EU Dollar Euro Parity Explainer

Lídri susedných štátov svoje sľuby o eure nesplnili. Kedy Slováci prestanú platiť korunou, forintom a zlotým?

05.05.2024 11:27

Politici v Česku, Poľsku a Maďarsku mali ambiciózne plány s prijatím spoločnej európskej meny. Zostalo pri kvetnatých rečiach. Ako to vyzerá teraz?

Partizánske / Prietrž mračien / Potopa / Pes /

Stačilo 15 minút. Po prietrži mračien vytopilo časť Partizánskeho, vyhlásili mimoriadnu situáciu

05.05.2024 10:42

Okrem mimoriadnej situácie vyhlásili aj tretí stupeň povodňovej aktivity.

Vesmír / AStronómia / Hviezdy /

Z Hurbanova do brazílskeho Ria. Pätica slovenských študentov postúpila na medzinárodnú olympiádu v astronómii

05.05.2024 10:28

Do medzinárodného kola sa prebojovali Patrik Prítrský, Mário Tlamka, Vladimír Slanina, Tomáš Kubrický a Marek Baňárek.

Willy Brandt / Günter Guillaume /

Špión Stasi Guillaume stál pred 50 rokmi za odstúpením kancelára Willyho Brandta

05.05.2024 09:50

Keď 24. apríla 1974 zatkli v Bonne pracovníka úradu spolkového kancelára Güntera Guillauma, jeden z najväčších škandálov v Nemeckej spolkovej republike bol na svete.