Založ si blog

Prameň rieky Poprad

 

Rieka Poprad má dva pramenné zdroje v západnej časti Vysokých Tatier. Vzniká sútokom Hincovho potoka a potoka Krupá.

Hincov potok tesne pred sútokom:

Potok Krupá tesne pred sútokom:

 

Sútok potokov sa nachádza v Mengusovskej doline vo Vysokých Tatrách (1302,3 m n. m.).

Sútok Hincovo potoka a potoka Krupá:

 

 

Hincov potok vyteká z Veľkého hincovho plesa

Hincov potok hneď pod plesom:

 

Veľké Hincovo pleso:

 

 

 

 

 

 

Potok Krupá vyteká z Popradského plesa.

Potok Krupá hneď pod plesom:

 

Popradské pleso:

 

 

 

 

 

Hincov potok je považovaný za pramenný tok rieky Poprad. Tak ako pri Bielom Váhu, postupne v novších mapách názov Veľký zlomiskový potok .nahrádza názov Biely Váh, aj názov potoka Krupá sa nahrádza názvom Poprad. Takže onedlho nebudeme rozmýšľať nad tým, kde začína rieka Poprad. Bude to jednoznačne Popradské pleso.

Dĺžka rieky je na Slovensku 140 km. Pri dedine Mníšek nad Popradom odteká do Poľska. Celková dĺžka je 170 km.

O rieke Poprad sú písomné doklady od začiatku 13. storočia. Najstaršie zápisy sú v listine kráľa Ondreja II. z roku 1209 o darovaní rozsiahleho územného majetku v severovýchodnom Spiši spišskému prepoštovi Adolfovi a jeho sestre.

Rovnomenný názov, aký má rieka Poprad, má aj mesto Poprad. Mesto Poprad leží v údolí hornej časti toku rieky. Najstarší doklad o dedine Poprad je z roku 1256. Jestvovanie dediny sa predpokladá už v prvej polovici 13. storočia. Pravdepodobne názov rieky Poprad je starší ako názov ľudského sídla Poprad.

Názory jazykovedcov o pôvode a výklade názvu rieky Poprad sú nejednotné. Do polovice 20. storočia prevládali názory, že je pred slovanského pôvodu. Šimon Ondruš však dôvodí, že má praslovanský základ. Poprad znamená “vinúci sa, krútiaci sa tok”.

 

foto: miňo…

Opevnené kostoly na Záhorí – Plavecký Mikuláš

02.07.2020

Dominantou Plaveckého Mikuláša je opevnený kostol sv. Mikuláša na okraji dediny vyčnievajúci z bujnej zelene na kopci Dubníček. Opevnenie s nepravidelným pôdorysom pochádza zo 17.storočia. Že ide o obranný múr svedčia aj typické úzke podlhovasté okná – strelne. Ochranné múry kostolov boli v našej krajine bežnou vecou hlavne v priebehu rokov tureckého ohrozenia. [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Borský Mikuláš

29.06.2020

Barokové opevnenie kostola sv. Petra a Pavla v Borskom Mikuláši časť Borský Peter je zo 14.storočia. Upravované bolo v roku 1680 a v 20.storočí. Vysoký múr so strieľňami slúžil za tureckých vpádov ako pevnosť na ochranu miestneho obyvateľstva. Asi to nepomohlo, v 16. storočí bola vraj obec i kostolík obsadení Turkami. Dodnes to pripomína turecký polmesiac na veži [...]

Minerálne vody na Záhorí – Smrdáky

13.05.2020

Najznámejšie minerálne pramene na Záhorí sú v kúpeľoch Smrdáky. V Smrdákoch vyviera minerálna voda s najvyšším obsahom sírovodíka na svete, vďaka čomu je vyhľadávanou destináciou na liečbu kožných chorôb a s nimi súvisiacich zápalových ochorení pohybovej sústavy. Viac ako 400 rokov je vyhľadávaným liečebným miestom. Počas napoleonských vojen a prvej [...]

Jeffrey Epstein Ghislaine Maxwell

Epsteinovu ex-priateľku zatkli a obvinili z účasti na sexuálnych deliktoch

02.07.2020 23:10

Viacero žien Maxwellovú už v minulosti označilo v súvislosti so sexuálnymi deliktami za blízku spolupracovníčku finančníka Epsteina.

Ukrajina

V Donbase zahynulo už vyše tritisíc ukrajinských vojakov

02.07.2020 22:22

Na štvrtkovom on-line Fóre pre bezpečnostnú spoluprácu v rámci OBSE to uviedol generálporučík ukrajinských ozbrojených síl Leonid Holopaťuk.

SR B.Bystrica ŠTS súd Viliam M. pojednávanie BBX

Viliama Mišenku, odsúdeného na 23 rokov za vraždu, zatkli v Rakúsku

02.07.2020 21:29, aktualizované: 23:14

Na úteku bol od marca 2018, ukrýval sa u svojej príbuznej.

Andrzej Duda

Duda podľa prieskumu vyhrá i druhé kolo prezidentských volieb v Poľsku

02.07.2020 20:54

Kým Dudu by volilo 49 percent opýtaných, jeho súper Rafal Trzaskowski by v druhom kole podľa prieskumu získal 46,6 percenta hlasov.