Založ si blog

Prameň rieky Laborec

 

Rieka Laborec pramení v strednej časti Nízkych Beskýd, nad obcou Čertižné v okrese Medzilaborce, v nadmorskej výške 710 m n.m.  Je dlhá 136 km, je to 9. najdlhšia rieka Slovenska.

V roku.2005 správca toku po konzultácii s pracovníkmi Správy CHKO Východne Karpaty určil pramenisko vodného toku Laborca územie, z ktorého v okruhu cca 50 m vytekajú tri pramene. Samotne pramenisko sa nachádza 400 m od hraničnej čiary s Poľskou republikou  Prístup je najjednoduchší z hranice, nakoľko tadiaľ vedie aj turisticky chodník (červena značka) a je tu aj označená odbočka k pramenisku
Pramenisko je v teréne vyznačene informačnou tabulou a štátnym znakom SR. Pod informačnou tabulou sa nachádzal základný kameň (prírodne odštiepnutý andezit) s názvom „Pramenisko Laborca“ a rokom určenia 2005. Rieka Laborec sa južne od obce Oborín, v okrese Michalovce, vlieva do rieky Latorica.

Zaujímavý je  historicky zdokumentovaný posun rieky Laborec. Tok rieky sa presúval po stáročia o to dokonca o niekoľko kilometrov na východ, až „pristál“ do súčasnej polohy. Laborec je symbolom regiónu Zemplín, keďže je riekou, ktorá preteká takmer celým jeho územím zo severu na juh. Nad riekou Laborec sa týči veľa mostov, jeden sa však z ich radu vymyká. Postavili ho totiž v roku 1900  podobnou technológiou ako známu Eiffelovu vežu v Paríži. Kovové konštrukčné dielce sa spájali nitmi „horúcou“ technológiou. Prechádzali ním vojská počas prvej i druhej svetovej vojny, no ustál to. Je to Valaškovský most v Humennom.

Najstarší záznam o rieke Laborec napísal magister P, teda Anonymus okolo roku 1200. V ňom opísal príchod Maďarov aj do Potisia koncom 9. storočia. Uvádzal tu epizódu o obliehaní hradu Uh kniežaťom Almošom. Z hradu utiekol jeho veliteľ Laborec smerom k hradu Zemplín. Maďari ho však dostihli pri rieke, kde ho obesili. Tá rieka má odvtedy názov Laborec. Toľko hovorí povesť.

Pomenovanie rieky má základ lab, ktorého pôvod je v indoeurópskom albh, s významom biely. To znamená bielu, svetlú rieku, podobne ako napríklad Labe. Profesor Ondruš uvádza, že aj u starých Nemcov bolo slovo Albiz, resp. elbiz, ktoré sa vzťahuje na rieku Labe, vo význame labuť, čiže veľká biela hus. O tom svedčí aj všeobecné podstatné meno odvodené od staroslovienskeho slova labonti, čo znamená labuť. Z tohto pôvodného slova máme dnes slovo labuť, v ktorom je aj základ názvu rieky Laborec, čiže bielej vody, resp. rieky,“  Podľa Melicha je však názov Laborec odvodený z turecko-bulharského Albars. Z toho postupne prešlo cez maďarčinu (Labrac) slovenský a ukrajinský názov rieky Laborec. Význam v tejto verzii by teda bol  „hrdinský pardál“.

 

Z Čertižského sedla po červenej turistickej značke  / vľavo Slovensko, vpravo Poľsko / :

 

Odbočka z červenej turistickej značky k pramenisku:

 

Označenie prameniska:

 

Les pod prameniskom:

 

Jeden z možných prameňov nad prameniskom:

 

foto: miňo…

Opevnené kostoly na Záhorí – Lakšárska Nov Ves

08.08.2020

Historickou a kultúrnou pamiatkou v Lakšárskej Novej Vsi je rímsko-katolícky barokový kostol svätého Vavrinca. Miestny obyvatelia ho postavili na návrší – 254 m.n.m.. Je viditeľný zo značnej vzdialenosti. Okolo kostola s cintorínom stojí obranný múr so štrbinovými strielňami.. Podarilo sa mi nájsť len tri strielne, z toho z jednej som musel odstrániť vložené [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Gajary

23.07.2020

Kostol v Gajaroch je snáď najkrajší opevnený kostol na Zhorí. Kostol Zvestovania Pána (staršie pomenovanie Kostol Zvestovania Panny Márie) je barokový , postavený v rokoch1665 – 1675 . Koncom 17. storočia k nemu pristavili ochranný múr so štyrmi rohovými baštami, ktoré neskôr prestavali na kaplnky. Opevnený kostol poskytoval ochranu obyvateľom samotných Gajár aj [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Studienka

15.07.2020

Dominantou obce Studienka je barokový kostol sv. Štefana Uhorského s ochranným múrom a barokovou zvonicou z 18. storočia. Základný kameň kostola bol položený v roku 1668. Dostavaný bol z kameňa a tehál v roku 1673.V rohoch ochranného múra boli v roku 1705 postavené z iniciatívy farára Andreja Čermáka kaplnky. V čase núdze sa mohli využiť ako nárožné bašty aj na [...]

fico

Smer navrhne odvolávanie Hegera, pokiaľ neodvolá šéfa Tiposu

13.08.2020 16:58

Strana Smer je tiež pripravená odvolávať predsedu Národnej rady Borisa Kollára a zbiera už podpisy.

Maurícius loď ropa únik katastrofa následky odstraňovanie

Z lode uviaznutej pri Mauríciu prečerpali takmer 3-tisíc ton ropných látok

13.08.2020 16:44

Z poškodenej lode uniklo do mora asi 1000 ton ropných látok. Tie znečistili pláže a koralové útesy a ohrozili mokrade, ako aj vzácnu flóru a faunu tohto ostrova.

Lucia Ďurská

Podnikateľku obvinenú v korupčnej kauze Lesov SR súd prepustil na slobodu

13.08.2020 16:24

Sudca obvinenej nariadil probačný a mediačný dohľad a kontrolu technickými prostriedkami, teda elektronický náramok.

rogel ferenc prukner

Extrémista Rogel a jeho kumpáni čakajú na verdikt o väzbe

13.08.2020 16:23

Traja členovia kapely Krátky proces sú obvinení zo zločinu výroby extrémistických materiálov a ich rozširovania.