Založ si blog

Prameň rieky Čierna voda

 

Čierna voda je nížinnou riekou na južnom Slovensku, Je to 14 najdlhšia rieka na Slovensku, má 113 km.

Čierna voda začína od objektu priepustu pod Šúrskym kanálom, asi 0,5 km severovýchodne od južného konca Novej Pezinskej ulice, v nadmorskej výške 130 m n. m. .

Šúrsky kanál bol vybudovaný v rokoch 1942 až 1942 židovskými väzňami v rámci nútených prác a výrazné úpravy boli vykonané v rokoch 1956 až 1947. Zachytáva a odvádza vody z malokarpatských potokov, čím sa výrazne narušilo zásobovanie vodou chránenej lokality Šúr. Tento zásah výrazne zmenil dovtedajšiu hydrografickú situáciu, pretože narušil pôvodné korytá vodných tokov.

Mapové materiály v minulosti zakresľovali Čiernu vodu na rôznych miestach a informácie v písomných materiáloch sa rozchádzajú. Najviac zaužívaný je názor , že Čierna voda pramení v Malých Karpatoch   pod Malým Javorníkom, západne od Svätého Jura. Korešponduje to so súčasným Račím potokom./ potok Javorník/, ktorý ústí do Šúrskeho kanála.

V minulosti sa aj potok Blatina považoval za horný tok Čiernej vody, teda za súčasť Čiernej vody. Podľa mapy z rokov 1700 – 1705 vtekala súčasná Blatina,/ vtedy pomenovaná ako Čierna voda,/ do dnešnej Čiernej vody JV od obce Svätý Jur v lokalite Šúr. Blatina má pramenisko na JV svahu pod hrebeňom, ktorý spája vrchy Čmeľok a Čertov kopec.  Následne tečie juhovýchodne do Pezinka a ústí tiež do Šúrskeho kanála.

Podľa 2. a 3. vojenského mapovania (19. stor.) vytekala Čierna voda pri Šúre,  v koryte toku Čeklís.  Tak sa nazýval pravdepodobne tok, ktorý vytekal zo Šúra.

Pracovníci Vodohospodárskeho podniku Bratislava, odštepného závodu v Šali, určili prameň Čiernej vody tesne nad štátnou cestou č. 502 Pezinok – Sv. Jur vo vinohrade. Pod cestou je vybudovaný rúrový priepust a odtiaľ je otvorený profil vedený cez záhradkársku lokalitu, potom pod mostom železničnej trate Bratislava – Trnava. Ďalej je tok vedený v krytom profile až po Šúrsky kanál. Pravdepodobne to určili podľa toho, ktorý vodný tok sa vlieva do Šúrskeho kanála najbližšie k priepusti  Čiernej vody.

Dodnes nie je známy vzťah medzi niektorými zaniknutými tokmi a korytom dnešnej Čiernej vody.Jednoznačne určiť prameň Čiernej vody sa teda nedá, ale aspoň vieme určiť jeho začiatok. Je to Šurský kanál.

Na Podunajskej nížine  vytvára Čierna voda početné meandre, slepé ramená a hlavný tok pretínajú mnohé vodné kanály. Prietok zlepšuje prepojenie (spojovací kanál) s Malým Dunajom pri Novej Dedinke Pri obci Čierna voda sa časť toku oddeľuje a spája sa s Malým Dunajom, časť toku pokračuje ramenom Stará Čierna voda. Severozápadne od obce Kráľov Brod priberá Stará Čierna voda Salibský Dudváh a do Malého Dunaja ústi severozápadne od Kolárova.

Čierna voda je pekný slovenský názov rieky, ktorý charakterizuje farbu tohto vodného toku, podobne ako Čierny Váh, Čierny Hron.

 

Šúrsky kanál.

 

 

Šúrsky kanál v mieste priepuste Čiernej vody.

 

 

 

Priepusť Čiernej vody zo Šúrskeho kanála.

 

 

 

 

Čierna voda tesne za priepusťou.

 

 

Foto: miňo…

Príbeh o prameni – Prameň Boženy Němcovej

08.06.2022

Prameň bol objavený roku 1813. Dostal meno po českej spisovateľke Boženy Němcovej, ktorá ho niekoľko ráz navštívila. Spoločnosť jej robil spisovateľ a brezniansky lekár G.K Zechenter-Laskomerský. V tom čase tam boli dokonca kúpele. V súčasnosti tu po známych kúpeľoch už nič neostalo, teda okrem vody. Tá nikdy nezamŕza a nevysychá a miestni obyvatelia či [...]

Mária Kolíková / Branislav Gröhling / Richard Sulík /

SaS robí ramená, z koalície ale neodíde, myslí si politológ Koziak

28.06.2022 22:12

Vládna kríza nie je až taká horúca, aby sa jej aktéri sami pripravili o moc, myslí si politológ Tomáš Koziak.

Ghislaine Maxwell Trial

Maxwellová dostala za účasť na sexuálnom zneužívaní dievčat 20 rokov

28.06.2022 21:22

Verdikt bol vyvrcholením procesu, v ktorom Maxwellová čelila obvineniam z napomáhania Epsteinovi pri zabezpečovaní maloletých dievčat bohatým klientom.

Španielsko NATO Summit Madrid Turecko Švédsko

Turecko podporí vstup Fínska a Švédska do NATO

28.06.2022 19:52, aktualizované: 22:15

Turecko upustilo od svojich výhrad proti vstupu Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie.

Robert Fico, Ide o pravdu

Fico: Koalícia je pod ochranou abatiše, a Heger je zbabelec

28.06.2022 19:22

Kríza v koalícií sa prehlbuje. „Ak by Heger odvolal Matoviča, padla by vláda,“ povedal pre TV Pravda predseda Smeru Robert Fico.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 118
Celková čítanosť: 337073x
Priemerná čítanosť článkov: 2857x

Autor blogu