Bojiská na Slovensku – Bitka pri Rozhanovciach

Asi desať kilometrov severne od Košíc, neďaleko od obci Rozhanovce,  sa odohrala pred viac ako 700 rokmi  najmohutnejšia bitka v Uhorsku od vpádu Mongolov.

V roku 1301 vymrela v Uhorsku dynastia Arpádovcov. Krajina bola po rokoch neustálych bojov ovládaná jednotlivými veľmožmi. Vznikli tak územia, na ktorých títo oligarchovia vládli takmer neobmedzene. Na území dnešného Slovenska boli takými oligarchami Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ovládal západné a časť stredného Slovenska, Omodejovci vedení palatínom Omodejom Abom, ktorí ovládali severovýchod . Karol I. Róbert bol 27. novembra 1308 na peštianskom sneme zvolený za kráľa a 27. augusta 1310 bol v Stoličnom Belehrade korunovaný svätoštefanskou korunou.  V upevnení mocenského postavenia stál Karolovi Róbertovi v ceste  aj oligarchický rod Omodejovcov z rodu Aba. Rozhodujúca bitka  sa medzi nimi udiala pri Rozhanovciach.v piatok 15. júna 1312. Kráľovskému vojsku poskytli výdatnú pomoc aj košickí mešťania, spišskí Sasi a rytieri rehole johanitov. Kráľ zaujal nevýhodné postavenie v údolí Torysy, zatiaľ čo jeho protivníci sa rozvinuli na úpätí kopca. Magister Demeter, ktorý velil čelnému oddielu omodejovských vojsk, zaútočil na stred kráľovského vojska. Situácia kráľa bola kritická. Všetko nasvedčovalo tomu, že kráľ padne alebo bude zajatý.. Omodejovci začali preto posilňovať stred bojovej zostavy, čím však došlo k oslabeniu krídel. Vtedy proti ľavému krídlu Omodejovcov vyrazili rytieri rádu johanitov (v tom čase v Uhorsku čo sa týka výzbroje a disciplíny najlepší vojaci), ktorí toto krídlo zmietli a uľahčili stredu bojovej zostavy. Kráľovi navyše prišiel na pomoc aj oddiel Košičanov, ktorý napadol tiež jedno z krídel.  Protiútok Karola pod zástavou johanitov (kráľovský zástavník padol v prvej časti bitky) následne rozhodol o osude bitky. Do bitky zasiahli od juhu ešte aj vojská spišských Sasov, čím bol dokonaný zmätok v radoch omodejovských vojsk, ktoré začalo ustupovať.

V bitke, ktorej sa zúčastnilo asi 10 000 bojovníkov, utrpelo väčšie straty síce kráľovské vojsko, ale straty Omodejovcov boli citeľnejšie. Okrem veliteľov Demetera a Abu Pekného padli aj Omodejovi synovia Mikuláš a Dávid.  Bitka ukončila dlhoročnú  vládu Abovcov na východnom Slovensku  Predznamenala aj koniec vlády Matúša Čáka Trenčianskeho na území, ktoré približne zodpovedá dnešnému západnému a strednému Slovensku.

Slávnu bitku pripomína v Rozhanovce pamätník zo spišského travertínu, ktorý odhalili  pri 700. výročí tejto udalosti.

 

 

Na mieste bitky postavili rozhľadňu. Tvar má pripomínať pevnú a nedobytnú stredovekú strážnu vežu. Otvory na bokoch, ktoré majú tvar kríža, zasa pripomínajú, že sa týči na poli, kde prišlo o život mnoho vojakov.

 

 

 

 

 

 

Foto:  autor

Bojiská na Slovensku – Bratislava

14.06.2025

Bitka pri Bratislave bolo ozbrojené stretnutie pri Bratislave alebo priamo v Bratislave v roku 907. Mala osudový význam pre národy v stredoeurópskom priestore. Stretli sa v nej vojská Bavorov a kočovné maďarské kmene. V tejto bitke zvíťazili staromaďarské kmene nad vojskami markgrófa Liutpolda Bavorského. Na základe nemeckých análov a podľa nekrológií významných [...]

Bojiská na Slovensku – Devín

04.06.2025

Keď si Rastislav upevnil vo Veľkej Morave moc, v roku 850 vyhnal bavorských kňazov, zrušil vazalstvo. K svojmu kniežactvu pripojil územie medzi riekou Dyje a Dunaj. Týmto činom si znepriatelil Ľudovíta Nemca, ktorý v roku 855 vtrhol do Veľkej Moravy Spočiatku jeho vojská pustošili Rastislavovu ríšu, ale napokon boli v bitke pri Devíne porazené. Dokonca nasledoval odvetný [...]

Bojiská na Slovensku – Holíč

03.06.2025

V roku 1314 začal Matúš Čák Trenčiansky s podporou Fridricha I. Habsburského ťaženie na Moravu s cieľom získať pod svoju kontrolu ďalšie územia. Kráľ Ján Luxemburský po správach o Čákovom postupe zhromaždil v Prahe vojsko o sile 1500 mužov a 21. mája 1315 tiahlo vojsko na Moravu. Začiatkom júla 1315 české kráľovské vojsko začalo obliehať [...]

ponorka RFS Novorossijsk, britská vojnová loď HMS Mersey

Cez Lamanšský prieliv preplávala ruská ponorka, pod pozorným dohľadom britského námorníctva

04.07.2025 20:35

Britské vojenské námorníctvo v uplynulých dňoch sprevádzalo ruskú ponorku RFS Novorossijsk pri plavbe cez Lamanšský prieliv smerom na západ.

Alexus Grynkewich, Pentagon, NATO

Spojenecké sily NATO v Európe majú nového šéfa. Grynkewich vystriedal Cavoliho

04.07.2025 19:40

Americký generál Alexus Grynkewich prevzal v piatok funkciu vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO v Európe.

Záporožská jadrová elektráreň

Záporožská jadrová elektráreň prišla o vonkajšie zdroje energie. Neskôr boli obnovené

04.07.2025 18:47, aktualizované: 21:54

Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň prišla o všetky vonkajšie zdroje energie, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Košariská Štefánik busta

Matovičovci upozornili na predraženú bustu Štefánika, rezort kultúry kritiku odmieta

04.07.2025 17:52

Hnutie Slovensko tvrdí, že rezort kultúry chce bustu objednať za viac peňazí, než by mala stáť podľa odborníkov.