Bojiská na Slovensku – Komárno

 

Viac ako tristo mŕtvych a množstvo zranených bol výsledok bitky o Komárno 1.mája 1919. Prvýkrát v nej stáli proti sebe česko-slovenskí legionári a maďarskí boľševici.

Po zániku Rakúsko-Uhorska a vzniku Československa  provizórna demarkačná čiara a potom aj definitívna hranica bola tvorená hlavným tokom Dunaja. Komárno už predtým rozdeľoval Dunaj na dve časti. Až do rozpadu Uhorska koncom roka 1918 to však bolo kompaktné mesto spojené dvoma mostmi – cestným i železničným. Československé vojsko obsadilo severnú, priemyselnú časť Komárna bez boja 9. januára 1919. Budapešť bola však presvedčená, že Komárno sa jej navráti. Podľa starej maďarskej legendy bolo toto mesto považované za talizman Uhorska. Tradovalo sa, že kým je Komárno v rukách Maďarov, patrí im aj celé Uhorsko. Keď však „Česi“ stále neodchádzali, vyhlásili 20. januára stúpenci obnovy Veľkého Uhorska prvý všeobecný štrajk a o necelé dva týždne druhý. Novovytvorená hranica nabúrala tradičné hospodárske i medziľudské vzťahy, zhoršila zásobovacie pomery, spôsobila prudký rast nezamestnanosti

Koncom apríla 1919 už v Komárne nikto nepochyboval o blížiacom sa útoku. Posledné varovanie prišlo neskoro večer 30. apríla 1919.  Pri pešom moste vybuchlo počas striedania stráží niekoľko ručných granátov. Zranili piatich legionárov a pod paľbou pušiek sa ocitla aj budova strážnice.

Početný stav ČS jednotiek v Komárne bol asi 600 mužov – čím sa vyrovnal maďarskej posádke v južnej časti kedysi jediného mesta (dnes je to Komárom) . Chýbala im však potrebná výzbroj, mnohí jazdci nemali dokonca kone ani šable.

Útok z druhej strany Dunaja prišiel 1. mája.  Miestne rady si údajne samy zmobilizovali do zbrane vyše tisíc (podľa iných zdrojov až 2-tisíc) dobrovoľníkov z najväčších tovární, ku ktorým sa pridalo približne 400 mužov miestnej vojenskej posádky. Údajne to urobili napriek zákazu svojich veliteľov, ktorí o úspechu akcie vopred pochybovali.

Spoliehali sa však na moment prekvapenia, na kvalitnú výzbroj a dostatočné zásoby munície. Počítali aj so vzburou nielen robotníkov komárňanskej lodenice, ale aj vojakov tamojšej posádky.

Útok maďarských gardistov a vojakov na Komárno sa začal delostreleckou paľbou z ľavého brehu Dunaja. V tme a v hmle premohli hliadku na železničnom moste a postupovali ďalej do mesta. Pri železničnej stanici však narazili na tvrdý odpor čs. jednotiek. Brániacemu sa Komárnu prišli v skorých ranných hodinách  na pomoc legionári 34. streleckého pluku z Nových Zámkov.  Okolo šiestej hodiny ráno spoločne zahnali  votrelcov na ústup.

Niektorí útočníci sa potom zakopali na Alžbetinom ostrove pri Komárne. Čakal na príchod sľubovaných záloh – zväčša ozbrojených baníkov z Tatabáne, ale tí napokon neprišli.

Na komárňanskom mestskom cintoríne je pochovaných 25 českých a slovenských obetí tejto bitky a 102 padlých vojakov z maďarskej strany. V skutočnosti však boli jej straty oveľa vyššie – 289 padlých, ale telá mnohých skončili v Dunaji. Je to nepomer. Veď maďarskí vojaci a červení gardisti mali na začiatku zjavnú presilu, zaútočili dosť nečakane a pod rúškom tmy.

Správa vrchného velenia maďarskej červenej armády adresovala organizátorom akcie tvrdú kritiku: Akcia sa skončila úplnou porážkou a veľkým krviprelievaním. Prebehla pod vedením nezodpovedných jednotlivcov, bezduchých agitátorov, bez odbornej príprav. Keď videli smutne následky, zbabelo ušli.

 

Na komárňanskom mestskom cintoríne

Pomník 25. čs. legionárov padlých 1.5.1919 pri obrane čs. hraníc v Komárne.

Spoločný hrob 102  maďarských revolucionárov padlých v bojoch o Komárno 1.5.1919

 

 

Foto: autor

 

 

 

Latrínová literárna tvorba a papier

06.04.2025

Podľa záchodov sa pozná kultúra národa, Situácia sa za uplynulých 30 rokov u nás zásadne zlepšila. Ale nesmieme sa uspokojiť, iste sú ešte rezervy. Mne niečo chýba na tých porevolučných verejných záchodoch a to je tá ľudová tvorba – nápisy na dverách a stenách WC. Keď už bol človek v minulosti nútený, aj keď nerád, navštíviť toto zariadenie, neodolal a [...]

Prameň rieky Štiavnica

05.04.2025

V Štianických vrchoch, pri Banskej Štiavnici, pramení rieka Štiavnica (prítok Ipľa). Takmer celý tok sa na území mesta v súčasnosti nachádza v podzemí (slúži ako kanalizačný zberač). Na povrch sa dostáva až v dolnej časti mesta. V čase vzniku mesta však tiekla po povrchu a dala mestu meno. Podľa mapy tok rieky sa začína v tajchu Veľká Vodárenská ale aj v [...]

Peniaze nesmrdia

13.02.2025

Po dlhšom čase som bol v Bratislave na hlavnej stanici. Bol som nemilo prekvapený. Za použitie verejného WC bol v minulosti poplatok 50 centov. Teraz sa už situácia zmenila, platí sa 1 euro. Za to môže iste súčasná vláda, najmä Fico: zvýšené DPH, transakčná daň, plánovaná výstavba prečerpávajúcej elektrárne. / PS: Ja tomu síce neverím, ale chcel som trochu potešiť [...]

USA streľba škola  police

Streľba na floridskej univerzite: Hlásia mŕtveho a šiestich ranených

17.04.2025 20:56, aktualizované: 21:18

Najmenej šesť ľudí bolo po streľbe ošetrených v miestnej nemocnici.

Meloniová, Trump

Trump hostil Meloniovú: K obchodnej dohode s EÚ 'na 100 percent' dôjde

17.04.2025 20:48

Vy si snáď myslíte, že nebude... Samozrejme, že obchodná dohoda bude. Veľmi ju chcú uzavrieť, veľmi, veľmi, reagoval Trump.