Založ si blog

Vzbury na Slovensku – Černová

V Černovej (časť Ružomberka) si obyvatelia z vlastných financií a z iniciatívy rodáka z obce Andreja Hlinku,  postavili katolícky kostol. Stavba kostola sa začala v roku 1905. Na jeseň 1906 bol kostol dokončený. Väčšina Černovčanov spájala jeho vysviacku s Hlinkom. Vysvätenie kostola skomplikovalo Hlinkove suspendovanie spišským biskupom Alexandrom Párvym a jeho odsúdenie svetským súdom v súvislosti s voľbami do Uhorského snemu v roku 1906. Hlinka sa angažoval vo voľbách v apríli 1906. Verejne vystupoval proti maďarizácii a kritizoval porušovanie národnostných a kultúrnych práv. Černovčania spišskému biskupovi  zaslali niekoľko prosieb, aby počas posviacky  svoj vzťah k Hlinkoví urovnal a ten mohol byť prítomný, resp. aby sa posviacka konala len po jeho návrate do úradu. Všetko bolo odmietnuté.

Kostol mal byť vysvätený 27. októbra 1907. Spišský biskup Párvy odmietol však svoju osobnú účasť. Zastupovanie zveril spišskému kanonikovi Antonovi Kurimskému. Vysviackou poveril slovenského dekana Martina Pazúrika z Liskovej, ktorý podporoval maďarských a maďarónskych politikov a postupne prijímal protislovenské a protihlinkovské postoje.  Deň pred tragédiou prišla do dediny skupina žandárov. Malí vyšetriť nočný pokus zabrániť vysviacke ukrytím zariadenia z kostola. V nedeľu 27. októbra 1907, v deň  plánovanej vysviacky, ju doplnila ďalšia skupina žandárov. Keď obyvatelia obce zbadali prichádzajúce záprahy koní a v nich sediacich duchovných a žandárov obkolesili koče a chceli ich zastaviť. Žandári sa pomocou bajonetov snažili uvoľniť priestor okolo koča a umožniť jeho priechod do dediny. Koče sa dostali do úplného obkľúčenia. Vyplašené kone sa začali spínať. Po tom ako ich niekoľko dedinčanov chytilo za uzdy jedného  z nich zrazili úderom do hlavy na zem. Následne vyleteli ku kočom prvé kamene. Veliteľ žandárov vydal rozkaz strieľať do davu ľudí. Zastrelili pritom 15 ľudí a mnohých ďalších zranili. Medzi zastrelenými bolo 11 mužov a 4 ženy. Najmladšími obeťami boli dve len pätnásťročné dievčatá. V Černovej nasledovala séria zatýkaní. Celá dedina bola obsadená vojskom, ktoré sa úplne stiahlo až po novom roku.

V marci 1908 uhorské úrady spustili vykonštruovaný monsterproces proti Černovčanom. Obvinených bolo spolu 59 ľudí – 55 bolo obvinených z násilných trestných činov, pričom 4 z nich a ďalší 4 boli obvinení z krádeže (pokus prekaziť vysviacku ukrytím vybavenia kostola). Súd odsúdil 39 černovských žien a mužov na tresty odňatia slobody od 6 do 18 mesiacov.

Černovskej tragédia bola jednou z najkrvavejších udalostí posledných rokov RakúskoUhorska. Vyvolala veľké protesty v európskej dobovej tlači. Proti tejto masakre protestovali v zahraničí viaceré významné osobnosti, ako napríklad nórsky spisovateľ Bjornstjerne Björnson, britský publicista a historik Robert William Seton – Watson a ruský spisovateľ a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj.

 

Pomník tragédie na cintoríne v Černovej s menami obetí

 

Kostolík v Černovej.

 

 

Foto: autor

 

Krv na rukách majú niekedy aj susedia.

08.04.2023

Môže sa stať, že je u susedov často. krik, hádky, možno aj násilie. My to však neriešime, neupozorníme sociálnych pracovníkov, políciu a pod. Veď nás sa to netýka, Neriešime to. Niekedy môžu takéto konflikty končiť aj tragicky, krvavo. Potom majú krv na rukách aj susedia.Keď sa prípad dostane pred súd hľadajú sa poľahčujúce okolnosti, aj keď je zločin [...]

Je toto možné v demokracii, na ktorú sa tak často odvolávajú?

06.04.2023

Vysvetlenie, ani obhajoba nie je prípustná, „Ruská ombudsmanka pre deti vystúpila pred BR OSN, bojkotovali ju. Predstavitelia USA, Británie, Albánska a Malty opustili stredajšie rokovanie Bezpečnostnej rady (BR) OSN na [...]

Bojiská na Slovensku – Komárno

04.04.2023

Viac ako tristo mŕtvych a množstvo zranených bol výsledok bitky o Komárno 1.mája 1919. Prvýkrát v nej stáli proti sebe česko-slovenskí legionári a maďarskí boľševici. Po zániku Rakúsko-Uhorska a vzniku Československa provizórna demarkačná čiara a potom aj definitívna hranica bola tvorená hlavným tokom Dunaja. Komárno už predtým rozdeľoval Dunaj na dve [...]

čaputová, ódor, úradnícka vláda

Čaputová je zatiaľ s výkonom úradníckej vlády spokojná. Žaloba na Fica sa pripravuje

28.05.2023 12:34, aktualizované: 13:35

Prezidentka povedala aj to, či by v prípade, že parlamentné voľby vyhrá Smer, Fica poverila zostavovaním vlády.

Jozef Božik, predseda, ZMOS, primátor, Partizánske

Nový šéf ZMOSu Božik: Chceme právo veta v rokovaní s vládou pri príprave zákonov

28.05.2023 12:00

„Môj telefón je verejne dostupný, ľudia sa na mňa môžu obrátiť kedykoľvek,“ tvrdí v rozhovore pre Pravdu nový šéf Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.

rusko, kalašnikov, vojak

Koncern Kalašnikov zmodernizoval svoju útočnú pušku. Dal na skúsenosti ruských vojakov

28.05.2023 11:55

Prvá várka inovovaných pušiek už bola dodaná do jednej z oblastí na Ukrajine.

Trebišov, maturity

Aliancia stredoškolákov dostala podnety o účasti slovenského dezinformátora v maturitnej komisii

28.05.2023 11:20

Milan Laurinc je člen nezákonných protestov Občianskeho tribunálu.