Bojiská na Slovensku – Liptovský Mikuláš.

Z dôvodu silnéj obrany a z dôvodu, že sovíetske veleníe zamýšlalo viesť hlavní úder  cez Ostravu, sa fronta 30.1.1945 zastavila v Liptovskom Hrádku. Nemecká armáda  vybudovala v oblastí Liptovskeho Mikuláša silný obranný systém. Využívali delostreleckých pozorovateľov na kótach Západných a Nízkych Tatier.  Kľúčovým bodom obrany sa stali kóty 748 Háje a 729 Nicovô (Háj Nicovô). Kto ovládal Háj Nicovô, ten ovládal Liptovský Mikuláš.

Po polhodinovéj delostreleckéj príprave 3.3.1945 zaútočilí 1. československý armádní zbor a 24. strelecká diviza Červenej armády na Liptovský Mikuláš. Podarilo sa  ím prebiť až do Liptovského Mikuláša. Nemci se však nevzdávali a pokúšali sa mesto dobyť. Od 3. do 11.3. podnikli 64 útokov. Mezitím došlo k striedaniu útočiacich sovíetských i čs. vojakov. Sovieti odovzdali svoj úsek len formálne a nečakali na Čechoslovákov, kým sa dostanú do svojich pozícií. Sovieti nevysvetlili smery nepriateľských útokov, výsledky prieskumu a iné špecifiká svojej sekcie. Stratili kľúčové pozície na výšinach severneho okraju mesta, pričom sa nesnažili o ich znovuobsadenie. Dvom nemeckým jednotkám (každá o sile 150 mužov) sa podarilo 10.3. 1945 prejsť cez frontovú líniu a vniknúť do mesta. Nepriateľ bol na kopcoch severne od mesta a čakal aj za riekou západne a južne od mesta. Nemci si boli vedomí chaosu. Zaútočili na mesto za pomoci čerstvých posíl.  Dve nemecké skupiny v meste začali ničiť komunikačné káble a útočiť na tylové jednotky Čechoslovákov. V poobedňajších hodinách zmenila železničná stanica majiteľa až šesťkrát a aj inde pokračovali ťažké boje. Čechoslováci sa bránili útokom dvoch nemeckých plukov a dvoch práporov až do 11.3. 1945 do 19 hodiny. Liptovský Mikuláš potom padol do rúk nepriateľa. Boje za ostatných deväť dní boli výrazne ovplyvnené nedostatkom delostreleckých granátov a mín, čo prenieslo ťarchu bojov na pechotu. Čechoslováci mali počas  týchto deviatich dní straty na úrovni 1559 mužov a žien. Strata Liptovského Mikuláša bola v prvom rade chyba stratégie. Nepriateľ držal vyvýšené miesta a mesto bolo skoro celé obkľúčené. Spojenci mali nasadiť všetko čo mali do vyrovnania frontovej línie západne od mesta. Situácia bola kritická aj bez problematického vystriedania jednotiek. Vyššie velenie zlyhalo vo svojej analýze situácie, nepredvídalo nemeckú protiofenzívu a nerozumne nariadilo výmenu jednotiek.

Príprava novej ofenzívy trvala do 20.3, kedy došlo k novému útoku. Sovíetskym a čs. jednotkám chýbala podpora tankov a letectva.  Neustále boje trvali prakticky až do 3.4.1945. V nocí na 4.4.1945 Nemci opustili mesto. Hrozilo im  obklučeníe zo severu, odkiaľ údolím Oravy  postupovali sovíetske vojská.

Boje o Liptovský Mikuláš sa uskutočnili  počas dvoch mesiacov, které boli pre čs. vojakov druhé nejkrvavejšíe po bitke o Dukelský príesmyk

Bitku o Liptovský Mikuláš pripomína pamätník na kopci Háj Nicovô, kde sa nachádza najväčší československý vojnový cintorín. Na cintoríne je pochovaných skoro 1400 československých vojakov a dôstojníkov. Sovieti, ktorí padli v boji o mesto, boli pochovaní v Žiline na vojnovom cintoríne Bôrík.

 

 

 

 

foto: autor

 

Bojiská na Slovensku – Bratislava

14.06.2025

Bitka pri Bratislave bolo ozbrojené stretnutie pri Bratislave alebo priamo v Bratislave v roku 907. Mala osudový význam pre národy v stredoeurópskom priestore. Stretli sa v nej vojská Bavorov a kočovné maďarské kmene. V tejto bitke zvíťazili staromaďarské kmene nad vojskami markgrófa Liutpolda Bavorského. Na základe nemeckých análov a podľa nekrológií významných [...]

Bojiská na Slovensku – Devín

04.06.2025

Keď si Rastislav upevnil vo Veľkej Morave moc, v roku 850 vyhnal bavorských kňazov, zrušil vazalstvo. K svojmu kniežactvu pripojil územie medzi riekou Dyje a Dunaj. Týmto činom si znepriatelil Ľudovíta Nemca, ktorý v roku 855 vtrhol do Veľkej Moravy Spočiatku jeho vojská pustošili Rastislavovu ríšu, ale napokon boli v bitke pri Devíne porazené. Dokonca nasledoval odvetný [...]

Bojiská na Slovensku – Holíč

03.06.2025

V roku 1314 začal Matúš Čák Trenčiansky s podporou Fridricha I. Habsburského ťaženie na Moravu s cieľom získať pod svoju kontrolu ďalšie územia. Kráľ Ján Luxemburský po správach o Čákovom postupe zhromaždil v Prahe vojsko o sile 1500 mužov a 21. mája 1315 tiahlo vojsko na Moravu. Začiatkom júla 1315 české kráľovské vojsko začalo obliehať [...]

ruský vojak

Putinov obchod so smrťou. Ak zomrie ruský vojak, rodina zbohatne

19.06.2025 08:00

Rus, ktorý rok bojuje proti Ukrajine a potom ho tam zabijú, pre rodinu možno "zarobí" viac, ako keby celý život pracoval.

Martin Krchňavý, Martin Kultan, Peter Lednický, Penta

Nie je pravda, že štátne nemocnice sú v strate preto, že dostávajú málo peňazí, bráni sa Penta

19.06.2025 06:00

Podľa nich je opak pravdou, príjmy štátnych nemocníc sú v porovnaní s privátnymi výrazne nadpriemerné.

Taiwan

Ako odstrašiť Peking? Atómová bomba by Taiwanu vo vojne na Čínu nestačila

19.06.2025 06:00

Mohla by sa na Taiwane začať debata o jadrových zbraniach?

vojna na Ukrajine, Kyjev

ONLINE: Putin sa stretne aj so Zelenským, ale až na záver. Taurusy vojnu nezmenia, len zničia vzťahy s Nemeckom, tvrdí

19.06.2025 05:55, aktualizované: 08:37

Ruské sily majú na Ukrajine „strategickú výhodu“ a neustále postupujú pozdĺž celej línie kontaktu, uviedol Putin. Postup bude pokračovať, dodal.