Založ si blog

Bojiská na Slovensku – Čierny Balog

Len 40 obyvateľov Čierneho Balogu a 15 mužov z partizánskeho oddielu bojovali  a zastavili postup 700-členneho nemeckého práporu Wehrmachtu..

K Čiernemu Balogu sa v nedeľu 28. januára 1945 sa  brodili vysokým snehom z juhovýchodu od Klenovca  700-členný nemecký vojenský prápor. Postupovali  cez dolinu Páleničné  k osade Dobroč.  Odtiaľto sa chceli dostať do neďalekého Brezna. Od severovýchodu už bola na postupe osloboditeľská sovietska a rumunská armáda. Išlo o to, kto prv príde do dediny.

Občania Čierneho Balogu  nečakali na pomoc z vonku, ale  rozhodli sa  ubrániť obec vlastnými silami. Obrancom zo začiatku  velil štábny kapitán Dr. Ján Benko, príslušník 2. Čs. paradesantnej brigády. Okolo 15 hod. sa začali na veľkú otvorenú lúku pred hlavne obrancov približovať prvé skupiny fašistov. Kapitán Benko  zhodnotil situáciu ako beznádejnú. Chcel ustúpiť do dediny. Poručík Anton Kupec – Múranica, domáci z osady U Medveďov si uvedomil, že ústup by umožnil Nemcom dostať sa do osady Dobroč.  Tam by potom začali pre nich výhodnejší spôsob boja aj s možným vypálením celej dediny. V rozhodujúcej, najkritickejšej chvíli  sa vzoprel veliacemu dôstojníkovi a prevzal velenie, ale i zodpovednosť. Pochádzal z tohto kraja, poznal tamojší terén. Mal aj viac skúseností z frontu.  Využil moment prekvapenia. Náhly útok zmiatol  Nemcov, ktorí išli v zástupe a stali sa ľahkým terčom. Pri tomto prvom stretnutí zanechali na lúke Nemci asi 60 mŕtvych. Ostatní bezhlavo utekali nazad hore dolinou Páleničnô. Na strane obrancov bol ťažko ranený guľometčík Jozef Schön, ktorý zraneniu podľahol. Ukoristených bolo 10 guľometov, 16 pušiek, náboje…, všetko sa využilo pri nasledujúcich bojoch.

 

Pamätník v doline Páleničnô

 

 

 

Okolo 20. hodiny sa nemeckí vojaci znova pokúsili preraziť obranu, ale opäť narazili na húževnatý odpor. Nemeckí vojaci   sa  potom snažili  dostáť do 8 km dlhej dediny na rôznych iných miestach.

 

Pamätník v susednej doline Šaling

 

 

 

Okolo polnoci z nedele na pondelok  zaútočili na obec cez  Repiská do doliny Brôtovo. Na bojisku nechali 10 mŕtvych. Pokračovali  cez Urbanov vrch smerom na osady Dolina a Medveďov, ale ani tu
neprelomili obranu a stratili 11 mužov. Okolo 8 hodiny spojka z  osady Krám oznámila, že tam prišla  rota Nemcov (120 mužov) z Hronca. Presunulo sa tam družstvo partizánov. aby zabránili prípadnému
ďalšiemu preniknutiu Nemcov do Balogu.

Pamätná tabuľa v osade Krám

 

 

 

Keď už obrancovia Čierneho Balogu druhý deň odrážali útoky nemeckých jednotiek, tak sa 29. januára okolo 11-tej hodine sa objavili sovietske hliadky.. Spoločne  so sovietskou a rumunskou armádou bol potom oslobodený  celý Čierny Balog.

Rýchle oslobodenie Čierneho Balogu významne pomohlo oslobodeniu celého Horehronia. Otvorilo cestu k Breznu z južnej strany. Nemecké vojská museli doliny od Červenej Skaly a Tisovca po Brezno urýchlene opustiť, inak by sa dostali do obkľúčenia.

V roku 1947 bol Čierny Balog označený za povstaleckú obec. Krvavú minulosť tu pripomína viac ako dvadsať pamätníkov, pamätných tabúľ a náhrobných pomníčkov padlým, vrátane dvoch masových hrobov.

Počas 2. svetovej vojny v Čiernom Balogu zahynulo 54 miestnych ľudí,  Pozdĺž tzv. cesty smrti sa odhaduje viac ako 80 zastrelených partizánov a povstaleckých vojakov. K obetiam patrí aj približne 60 upálených Rómov. Pri oslobodzovacích bojoch padlo takmer 170 nemeckých vojakov.

 

foto: autor

Vzbury na Slovensku – Komjatná

17.08.2022

Po víťaznom februári 1948 prišli komunisti s myšlienkou vytvorenia národnej cirkvi. Komunistická strana a štát zorganizovali 10. júna v tom roku Spolok, ktorému dali názov „Katolícka akcia.“ Týmto názvom komunisti zneužili celosvetové úspešné hnutie, ktoré už niekoľko desaťročí pôsobilo v Cirkvi. Bol to komunistický projekt zameraný na odtrhnutie katolíckej [...]

Bojiská na Slovensku – Žilina Budatín

08.08.2022

Najslávnejšia bitka slovenských dobrovoľníkov v Slovenskom povstaní 1848-49 sa odohrala neďaleko Budatínskeho zámku na severnom okraji Žiliny. Koncom roku 1848 bola Žilina, sídlom veliteľstva maďarskej gardy, ktorej prvoradou úlohou bolo brániť prístup k banským mestám od severu. Vodcovia maďarských gárd ešte pred 11. decembrom 1848 opustili Žilinu. Rozostavili [...]

Vzbury na Slovensku – Polomka

01.08.2022

V roku 1936 sa konal veľký štrajk horehronských lesných robotníkov a povozníkov ( tzv.Polomská vzbura). Dňa 20. januára bolo v Polomke veľké štrajkové manifestačné zhromaždenie. Už ráno okolo 9.jhodine sa zhromaždilo pred obecný dom asi 200 ľudí. Do poludňajších hodín sa počet manifestujúcich zvýšil na 300. Vyslali deputáciu obecnému notárovi s požiadavkou [...]

Hlinikáreň Slovalco

Zamestnanec hlinikárne: Nálada je biedna. Ľudí posielajú pracovať mimo regiónu

18.08.2022 11:25

O zásadnom kroku informovali predstavitelia spoločnosti v stredu. Scelár, že Slovalco bude v budúcom roku vyrábať primárny hliník, je podľa nich takmer vylúčená.

uzana Čaputová / Peter Peťko /

Čaputová vymenovala Petra Peťka za predsedu Štatistického úradu

18.08.2022 11:05

Prezidentka v príhovore uviedla, že štatistické dáta a zistenia by podľa prezidentky mali byť nevyhnutnými podkladmi na prijímanie ekonomických i politických rozhodnutí.

nový zéland telá v kufri

Desivý nález. Novozélandská rodina vydražila staré kufre. Našla v nich pozostatky patriace deťom

18.08.2022 10:33

Pozostatky dvoch detí sa v kufroch pravdepodobne nachádzali niekoľko rokov.

Zásah polície, advokátska kancelária

Kvôli policajnej razii v advokátskej kancelárii sa obracajú na Ústavný súd

18.08.2022 10:26

Advokátska kancelária, kde v utorok zasahovala Národná kriminálna agentúra sa chystá kvôli prehliadke svojich priestorov obrátiť na Ústavný súd. Tvrdia, že bola protiústavná. Priebehom prehliadky je znepokojená aj Slovenská advokátska komora.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 359852x
Priemerná čítanosť článkov: 2879x

Autor blogu