Založ si blog

Bojiská na Slovensku – Štúrovo

 

Veľkovezír Kara Mustafa sa rozhodol na jar 1683 zasadiť Habsburgovcom posledný úder. Podujal sa svojou štvrťmiliónovou armádou dobyť Viedeň. Spojenec Turkov „kurucký kráľ” Imrich Tököli súčasne ovládol územie dnešného Slovenska. Turci Viedeň obliehali od 14. júla do 12. septembra 1683  keď mesto oslobodili vojská poľského kráľa Jána Sobieskeho.

Po oslobodení Viedne  kresťanské vojská prenasledovali ustupujúcu tureckú armádu až k Parkanu  (Štúrovo). Parkan a Ostrihom boli dôležitým  oporným bodom tureckých lúpežných nájazdov a snáh s cieľom získať nové územia. Kara Mustafa sa dozvedel, že kresťania plánujú dobyť Ostrihom. Poveril obranou Parkanu budínskeho pašu kara Mohameda so svojim 8000-ovým vojskom. Sobienskeho jednotky, ktoré tvorili predvoj armády sa priblížili k Parkanu  7. októbra 1683. Napriek zákazu hlavného velenia podnikli samostatnú akciu. Turci im pripravili pascu a pri „Údolí plaču” (Siralomvölgy) pobili 1 500 Poliakov. Cisárske a poľské vojská potom zaútočili  na Parkan 9. októbra 1683. Turecká armáda rátala s pomocou Tököliho, ale ten sa nedostavil včas, nakoľko mu spojenectvo už nevyhovovalo. Kresťanské vojská pod velením Karola Lotrinského dosiahli pri Parkane skvelé víťazstvo, ktorým sa začalo vytláčanie Turkov z Uhorska.

Po štvordňovom obliehaní kapitulovala 28. októbra 1683 aj turecká posádka v Ostrihome. Veľkovezír Kara Mohamed dal veliteľa Ostrihomskej pevnosti pašu Ibrahima obesiť na bráne trhoviska v Budíne.

Pamätník poľského kráľa Jana Sobieskeho v Štúrove je pripomienka víťaznej bitky nad tureckým vojskom pri Parkane.

 

 

 

 

foto: mňo

Bojiská na Slovensku – Trenčín

25.11.2020

Bitka pri Trenčíne, presnejšie bitka pri Hámroch alebo bitka pri Trenčianskej Turnej sa odohrala 3. augusta 1708. Bola to najväčšia a najvýznamnejšia ozbrojená konfrontácia medzi kuruckým a cisárskym vojskom. V lete r. 1708 sa Rákoci rozhodol zorganizovať vojenskú výpravu do Sliezska. Úlohou tohto ťaženia bolo pripraviť pruskému princovi cestu na uhorský [...]

Bojiská na Slovensku – Nové Zámky

18.11.2020

Nové Zámky boli jednou z najdôležitejších protitureckých pevností na južnom Slovensku. V roku1663 začal veľkovezír Ahmed Köprülü novú výpravu proti kresťanom. Postupoval smerom k Novým Zámkom . Obliehanie Nových Zámkov začalo18. augusta 1663. Neskôr dorazila k pevnosti aj tatárska jazda pod velením syna krymského chána Ahmeda Gyrea a ukrajínskí [...]

Bojiská na Slovensku – Bitka pri Budmericiach

14.11.2020

V pevnosti Leopoldov v júli 1705 nastala kritická situácia .Plánovali ju dobyť povstalecké vojská Františka II. Rákociho. Pevnosť bola obkľúčená a dochádzali im zásoby.. S proviantom a muníciou vyrazila začiatkom augusta veľká kolóna cisárskeho vojska vedená generálom Hebervillom k Leopoldovu. Podarilo sa im dodať zásoby a chceli sa tou istou cestou vrátiť. [...]

Monika Jankovská

Verila som, nevedela som. Jankovská priznáva len to, čo bolo známe

27.11.2020 08:00

Monika Jankovská s políciou síce spolupracovať začala, vypovedá však najmä proti ľuďom, ktorí to už majú významne nahnuté - ako napríklad Marian Kočner.

Nemecko, polizei, polícia

Rabín vo Viedni bol terčom útoku, polícia ho vyšetruje ako antisemitský

27.11.2020 06:52

Žena na jednej zo zastávok električky strhla rabínovi z hlavy jarmulku a ohrozovala ho nožom.

koronavírus, test

ONLINE: Britská vakcína si žiada ďalšiu štúdiu

27.11.2020 06:00, aktualizované: 06:20

Britská vakcína proti koronavírusu bude opäť testovaná, keďže sa náhodou objavilo, že zmenou dávkovania môže byť ešte účinnejšia.

Donald Trump

Trump bude rešpektovať, ak volitelia zvolia Bidena

27.11.2020 05:30

Donald Trump vyhlásil, že opustí Biely dom, ak zbor voliteľov zvolí za nového prezidenta demokrata Joea Bidena.