Bojiská na Slovensku – Nové Zámky

 

Nové Zámky boli jednou z najdôležitejších protitureckých pevností na južnom Slovensku. V roku1663 začal veľkovezír Ahmed Köprülü novú výpravu proti kresťanom. Postupoval smerom k Novým Zámkom .

Obliehanie Nových Zámkov  začalo18. augusta 1663. Neskôr dorazila k pevnosti aj tatárska  jazda pod velením syna krymského chána Ahmeda Gyrea a ukrajínskí kozcí.  Prišli aj zbory moldavského a valašského vojvodu.,. Celkový počet tureckých vojsk sa odhadoval na 100- až 120-tisíc mužov. Dňa 22. Septembra  sa po dvoch nešťastných výbuchoch prachárne  zrútili steny Fridrichovej bašty Uhorské vojská boli prinútené sa vzdať s garanciou zachovania slobodného odchodu Turkom. Dobytie Nových Zámkov otvorilo Turkom cestu na západné Slovensko a na Moravu.

Cisár Leopold a poľský kráľ Ján Sobieski prostredníctvom pápeža Inocenta XI. uzavreli v roku 1683  s Benátskou republikou takzvanú Svätú ligu proti Turkom. Vyzvali ostatných panovníkov, aby sa k nim pripojili. Cisár Leopold zorganizoval veľkú medzinárodnú armádu pod vedením kniežaťa Karola Lotrinského. Jeho úlohou bolo dobyť späť Nové Zámky a tým začať oslobodenie Uhorska. Spojenecké kresťanské vojská sa dostali k Novým Zámkom 7. júla 1683. S obliehaním hradu začali Hannibal Heister a Aeneas Caprara. Vezír Ibrahim poslal posily Novozámockému ejáletu až v auguste.  Vojská arcivojvodu Karola Lotrinského však rozbili tieto posily ešte pred ich príchodom do Nových Zámkov. Hlavný a zároveň aj úspešný  útok na novozámockú pevnosť sa začal19. augusta 1685. Turci sa bránili, ale po dvoch hodinách vyvesili biele zástavy. Obliehajúci to nebrali na vedomie a pobili väčšinu z 5-tisícovej novozámockej posádky. Neboli takí „gavaleri“ ako Turci v roku  1663. Opätovné dobytie Nových Zámkov oslavovali v celej Európe. Oslavy usporiadali v mestách Neapol, Pforzheim, Norimberg, Breslava, Hamburg. Po celej Európe dali razili pamätné mince.

 

Pamätník tureckej okupácie (1663 – 1685) v Nových Zámkoch

 

 

 

 

foto : autor

Bojiská na Slovensku – Trnava /1918/

29.03.2026

V budove Hospodárskej banky sa 3. novembra 1918 zišli hlavní predstavitelia Slovákov v Trnave a zvolili Národný výbor pre správu mesta na čele s predsedom Jozefom Slezákom.Predseda Národného výboru kvôli nastoleniu poriadku v meste a na okolí požiadal predsedu Slovenskej národnej rady Dr. Pavla Blahu o vojenskú pomoc.Z Holíča, kde sídlilo veliteľstvo Čs. vojska, [...]

Bojiská na Slovensku – Senica /1918/

29.01.2026

Prvá etapa vojenského obsadzovania Slovenska československým vojskom (po rozpade Rakúsko-Uhorska v roku 1918) bola chaotická a postupná. Zahŕňala najmä presun Československých légií z územia dnešného Francúzska a začiatok mobilizácie domácich síl Druhá etapa vojenského obsadzovania slovenského územia československým vojskom pokračovala 17. novembra 1918 na [...]

Rusko vydrž

27.01.2026

Zatiaľ bude dobre, pokiaľ Rusko, Čína a USA zostanú silné. Viete si to predstaviť , keby sa USA podarilo oslabiť Rusko a Čínu? To isté by platilo pre príliš silné Rusko a Čínu. Nech žije rovnováha!

Szijjártó

Schôdza o slovensko-maďarskej spolupráci s Ruskom stroskotala na chýbajúcich poslancoch

21.04.2026 14:40

Opozícia považuje konanie maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjárta za kolaboráciu.

Jaroslavľská ropná rafinéria, Rusko,

Ukrajina udrela na Družbu: drony napadli kľúčovú ropnú stanicu v Rusku

21.04.2026 14:35

Zhorieť malo päť zásobníkov.

dizajn, nový, Polícia SR, auto

Dopravní policajti dostanú desiatky nových vozidiel: Flotilu posilnia Octavie a Superby

21.04.2026 14:29

Od začiatku roka 2026 rezort vnútra postupne odovzdal Policajnému zboru a ďalším útvarom ministerstva do užívania celkovo 294 vozidiel.

Ukrajina ICC vyšetrovanie súd Medzinárodný súdny dvor

Maďarský zákon o LGBTI narazil. Súdny dvor rozhodol, že porušuje pravidlá EÚ

21.04.2026 14:25

Súdny dvor EÚ vôbec prvýkrát konštatoval porušenie článku 2 o hodnotách Únie. Eurokomisia označila toto rozhodnutie voči Maďarsku za prelomové.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 721619x
Priemerná čítanosť článkov: 4195x

Autor blogu