Založ si blog

Minerálny prírodný kúpeľ – Hozelec

 

Neďaleko Popradu, medzi Hozelcom a Gánovcami sa nachádza prameň, z ktorého zhruba každú trištvrte hodinu prýšti voda a  potom na rovnako dlhý čas je pauza. V katastri obce Hozelec vyviera niekoľko prameňov, ale najznámejším z nich je tento „gejzír“. Pramení na lúke, kde tvorí malé jazierko a usadeniny z vody vyformovali travertínovú plošinu.

Počas teplých dní tam chodia ľudia, ktorí oddychujú na okolitých lúkach a čakajú, kým prameň začne striekať, aby sa osviežili. Je to ako vodná masáž. Voda má dobrý vplyv na pooperačné stavy, pohybové ústrojenstvo, ale aj na kožné choroby.

Zdroj vody bol vyvŕtaný bol do hĺbky 110,0 m v roku 1977 v rámci hydrogeologického prieskumu minerálnych vôd oblasti Gánoviec. Celková mineralizácia je 3830 mg/l, teplota sa pohybuje medzi 22,3 – 25,2 0C. Minerálna voda je číra, zapácha po sírovodíku, má chuť teplej sírnej kyselky.  Voda vplyvom veľkého obsahu CO2  eruptuje pod veľkým tlakom z kovovej rúry navarenej na oceľovú pažnicu.. Na okolí vrtu si voda vytvorila jazierko o priemere asi 8 m, hlboké do 0,4 m.

Neďaleko tohto vrtu je travertínová kopa Biely kameň. Pôsobením tečúcej minerálnej vody z prírodného prameňa sú v okolí vyzrážané soli uhličitanu vépenatého zaujímavých tvarov. Pod prameňom vytekajúcim zo skaly sa vytvorilo jazierko, ktoré sa tiež využíva na kúpanie.

Väčšina ľudí chodiacich k týmto prameňom je z okolia, turisti toto miesto veľmi nepoznajú.

Minerálne pramene sa nachádzajú v katastry obce Hozelec, ale najlepší prístup je z obce Gánovce. A keď už budete v Gánovciach nemali by sme obísť ani Geopark  Neandertal. Travertínový výliatok  mozgovne neandertálca, ktorý bol nájdený na kope Hrádok, zabezpečil Gánovciam miesto vo všetkých učebniciach antropológie.

 

Pred erupciou:

Začínajúca erupcia:

Erupcia:

Deti kúpajúce sa v gejzíre:

 

Jazierko pod Bielou skalou:

 

Kúpajúci sa v jazierku pod Bielou skalou:

 

Foto : miňo…

 

 

1 – Gejzír

2 – Biela skala

 

Opevnené kostoly na Záhorí – Lakšárska Nov Ves

08.08.2020

Historickou a kultúrnou pamiatkou v Lakšárskej Novej Vsi je rímsko-katolícky barokový kostol svätého Vavrinca. Miestny obyvatelia ho postavili na návrší – 254 m.n.m.. Je viditeľný zo značnej vzdialenosti. Okolo kostola s cintorínom stojí obranný múr so štrbinovými strielňami.. Podarilo sa mi nájsť len tri strielne, z toho z jednej som musel odstrániť vložené [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Gajary

23.07.2020

Kostol v Gajaroch je snáď najkrajší opevnený kostol na Zhorí. Kostol Zvestovania Pána (staršie pomenovanie Kostol Zvestovania Panny Márie) je barokový , postavený v rokoch1665 – 1675 . Koncom 17. storočia k nemu pristavili ochranný múr so štyrmi rohovými baštami, ktoré neskôr prestavali na kaplnky. Opevnený kostol poskytoval ochranu obyvateľom samotných Gajár aj [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Studienka

15.07.2020

Dominantou obce Studienka je barokový kostol sv. Štefana Uhorského s ochranným múrom a barokovou zvonicou z 18. storočia. Základný kameň kostola bol položený v roku 1668. Dostavaný bol z kameňa a tehál v roku 1673.V rohoch ochranného múra boli v roku 1705 postavené z iniciatívy farára Andreja Čermáka kaplnky. V čase núdze sa mohli využiť ako nárožné bašty aj na [...]

migranti

Polícia zadržala 26 migrantov, po kamióne a prevádzačoch ďalej pátra

13.08.2020 15:20

Nelegálnych migrantov zadržala polícia v lese pri diaľnici medzi Stupavou a Lozornom.

Čína, jedlo, zmrzlina

Čína spustila kampaň proti plytvaniu jedlom

13.08.2020 14:53

"Kampaň za čistý tanier" je odozvou na vyjadrenie prezidenta Si Ťin-pchinga, že pandémia Covid-19 "znie ako alarm" v súvislosti s plytvaním jedlom.

jurika  Marianka

Exstarostu Marianky odsúdili za korupciu na 3 roky podmienečne

13.08.2020 14:18, aktualizované: 15:12

Radovana Juriku odsúdil Špecializovaný trestný súd na tri roky trestu odňatia slobody so skúšobnou dobou na tri roky s probačným dohľadom.

Belgium Europe Summit

Matovičovi čestné slovo nestačí, chce zarúškovať školákov

13.08.2020 13:48

Do debaty o tom, ako sa začne školský rok na slovenských školách, vstúpil premiér Igor Matovič svojím návrhom na facebooku aj na konzíliu odborníkov.