Založ si blog

Minerálny prírodný kúpeľ – Hozelec

 

Neďaleko Popradu, medzi Hozelcom a Gánovcami sa nachádza prameň, z ktorého zhruba každú trištvrte hodinu prýšti voda a  potom na rovnako dlhý čas je pauza. V katastri obce Hozelec vyviera niekoľko prameňov, ale najznámejším z nich je tento „gejzír“. Pramení na lúke, kde tvorí malé jazierko a usadeniny z vody vyformovali travertínovú plošinu.

Počas teplých dní tam chodia ľudia, ktorí oddychujú na okolitých lúkach a čakajú, kým prameň začne striekať, aby sa osviežili. Je to ako vodná masáž. Voda má dobrý vplyv na pooperačné stavy, pohybové ústrojenstvo, ale aj na kožné choroby.

Zdroj vody bol vyvŕtaný bol do hĺbky 110,0 m v roku 1977 v rámci hydrogeologického prieskumu minerálnych vôd oblasti Gánoviec. Celková mineralizácia je 3830 mg/l, teplota sa pohybuje medzi 22,3 – 25,2 0C. Minerálna voda je číra, zapácha po sírovodíku, má chuť teplej sírnej kyselky.  Voda vplyvom veľkého obsahu CO2  eruptuje pod veľkým tlakom z kovovej rúry navarenej na oceľovú pažnicu.. Na okolí vrtu si voda vytvorila jazierko o priemere asi 8 m, hlboké do 0,4 m.

Neďaleko tohto vrtu je travertínová kopa Biely kameň. Pôsobením tečúcej minerálnej vody z prírodného prameňa sú v okolí vyzrážané soli uhličitanu vépenatého zaujímavých tvarov. Pod prameňom vytekajúcim zo skaly sa vytvorilo jazierko, ktoré sa tiež využíva na kúpanie.

Väčšina ľudí chodiacich k týmto prameňom je z okolia, turisti toto miesto veľmi nepoznajú.

Minerálne pramene sa nachádzajú v katastry obce Hozelec, ale najlepší prístup je z obce Gánovce. A keď už budete v Gánovciach nemali by sme obísť ani Geopark  Neandertal. Travertínový výliatok  mozgovne neandertálca, ktorý bol nájdený na kope Hrádok, zabezpečil Gánovciam miesto vo všetkých učebniciach antropológie.

 

Pred erupciou:

Začínajúca erupcia:

Erupcia:

Deti kúpajúce sa v gejzíre:

 

Jazierko pod Bielou skalou:

 

Kúpajúci sa v jazierku pod Bielou skalou:

 

Foto : miňo…

 

 

1 – Gejzír

2 – Biela skala

 

Prameň rieky Poprad

10.09.2019

Rieka Poprad má dva pramenné zdroje v západnej časti Vysokých Tatier. Vzniká sútokom Hincovho potoka a potoka Krupá. Hincov potok tesne pred sútokom: Potok Krupá tesne pred sútokom: Sútok viac »

Prameň rieky Laborec

06.09.2019

Rieka Laborec pramení v strednej časti Nízkych Beskýd, nad obcou Čertižné v okrese Medzilaborce, v nadmorskej výške 710 m n.m. Je dlhá 136 km, je to 9. najdlhšia rieka Slovenska. V roku.2005 viac »

Prameň rieky Ondava

31.08.2019

Rieka Ondava pramení v západnej časti Nízkych Beskýd, pod slovensko-poľskou hranicou, v nadmorskej výške asi 550m Oficiálny prameň má uprostred malej obce Ondavka, priamo pred miestnym kostolíkom. viac »

brexit

O legálnosti pozastavenia činnosti britského parlamentu rozhodne súd v utorok

23.09.2019 14:52

Zasadnutie britského parlamentu bolo prerušené 10. septembra.

Thomas Cook, krach

Juh EÚ pomáha státisícom klientov Thomas Cook

23.09.2019 14:31

Po krachu britskej cestovnej kancelárie Thomas Cook uviazlo v dovolenkových destináciách zhruba 600 0000 turistov.

PS, Spolu, KDH, Truban, Beblavý, Hlina,

Hlina koná v boji o kresťanského voliča pragmaticky, tvrdí politológ Ruman

23.09.2019 14:15

Reakciu Igora Matoviča politológ považuje za pochopiteľnú.

spis, kuciak, kočner

Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy Jána Kuciaka

23.09.2019 14:12, aktualizované: 15:02

Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s výsledkami.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 31829x
Priemerná čítanosť článkov: 1326x

Autor blogu