Založ si blog

Minerálny prírodný kúpeľ – Stankovany

 

Sverozápadne od obce Stankovany sa nachádza minerálny prameň zvaný Kúpeľný prameň. V minulosti bol upravený, boky obložené drevom, prehĺbený na hĺbku približne na 1,5 m. Súčasnosti je zanedbaný, drevené obloženie je zničené, priemer jazierka je približne 10 m. Dno je pokryté jemným sedimentom, voda je mierne zakalené, slabo zapácha po sírovodíku, na povrchu sa vytvára jemný povlak.

Pomáha liečiť kožné choroby a pitie minerálnej vody z miestnych prameňov napomáha pri žalúdočných a črevných ochoreniach. Taktiež na doplnenie zásob vápnika a zrýchlenie peristatiky. Veľmi priaznivé zloženie tejto vody bolo dokázané niekoľkými rozbormi v roku 1975 pri realizácii prieskumných vrtov.

Prvotnou príčinou vzniku prameňov sú zlomy, ktoré privádzajú na povrch minerálne vody. V okolí Stankovian bolo zaregistrovaných 13 prameňov. Sú to studené minerálne vody s teplotou 7 – 17,5 0C,sú silne uhličité, obsah CO2 je 1,4 – 3,2 g.l-1, chemický typ je HCO3 – SO4 – Ca – Mg, sú relatívne slabo mineralizované 1,7 – 4,7 g.l-1 a výdatnosť jednotlivých prameňov sa pohybuje od 0,1 – 20,0 l.min.-1.

Obec má vo svojom katastri druhý najväčší počet prameňov v rámci Liptova (na prvom mieste je Bešeňová). Najznámejšie sú okrem Kúpeľného prameňa Medokýš pod lesom. K prameňu sa dostaneme z obce Stankovany asi po 2 km chôdze západným smerom po lesnej ceste popod horu. Sírny medokýš sa nachádza pri železničnej trati asi 1 km od obce Stankovany západným smerom. V Rojkove, ktorý je súčasťou Stankovian, sa nachádza aj minerálny prameň Zlá voda.

 

 

 

 

Foto : Miňo …

Opevnené kostoly na Záhorí – Lakšárska Nov Ves

08.08.2020

Historickou a kultúrnou pamiatkou v Lakšárskej Novej Vsi je rímsko-katolícky barokový kostol svätého Vavrinca. Miestny obyvatelia ho postavili na návrší – 254 m.n.m.. Je viditeľný zo značnej vzdialenosti. Okolo kostola s cintorínom stojí obranný múr so štrbinovými strielňami.. Podarilo sa mi nájsť len tri strielne, z toho z jednej som musel odstrániť vložené [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Gajary

23.07.2020

Kostol v Gajaroch je snáď najkrajší opevnený kostol na Zhorí. Kostol Zvestovania Pána (staršie pomenovanie Kostol Zvestovania Panny Márie) je barokový , postavený v rokoch1665 – 1675 . Koncom 17. storočia k nemu pristavili ochranný múr so štyrmi rohovými baštami, ktoré neskôr prestavali na kaplnky. Opevnený kostol poskytoval ochranu obyvateľom samotných Gajár aj [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Studienka

15.07.2020

Dominantou obce Studienka je barokový kostol sv. Štefana Uhorského s ochranným múrom a barokovou zvonicou z 18. storočia. Základný kameň kostola bol položený v roku 1668. Dostavaný bol z kameňa a tehál v roku 1673.V rohoch ochranného múra boli v roku 1705 postavené z iniciatívy farára Andreja Čermáka kaplnky. V čase núdze sa mohli využiť ako nárožné bašty aj na [...]

Čína, jedlo, zmrzlina

Čína spustila kampaň proti plytvaniu jedlom

13.08.2020 14:53

"Kampaň za čistý tanier" je odozvou na vyjadrenie prezidenta Si Ťin-pchinga, že pandémia Covid-19 "znie ako alarm" v súvislosti s plytvaním jedlom.

jurika  Marianka

Exstarostu Marianky odsúdili za korupciu na 3 roky podmienečne

13.08.2020 14:18, aktualizované: 15:12

Radovana Juriku odsúdil Špecializovaný trestný súd na tri roky trestu odňatia slobody so skúšobnou dobou na tri roky s probačným dohľadom.

Belgium Europe Summit

Matovičovi čestné slovo nestačí, chce zarúškovať školákov

13.08.2020 13:48

Do debaty o tom, ako sa začne školský rok na slovenských školách, vstúpil premiér Igor Matovič svojím návrhom na facebooku aj na konzíliu odborníkov.

putá / zatykač /

Expolicajt Vorobjov zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom odvolací súd

13.08.2020 13:42

Bývalý policajt Pavol Vorobjov je obvinený v kauze lustrácií aj v súvislosti s nebohým novinárom Jánom Kuciakom.