Založ si blog

Prameň rieky Hornád

 

Hornád prameni vo východnej časti Nízkych Tatier, neďaleko Kráľovej holi , na východnom úpätí vrchu Krahulec, asi 4 km západne od obce Vikartovce. Hornád je piatou najdlhšou riekou Slovenska. Jej celková dĺžka až po vyústenie do rieky Slaná pri maďarskej obci Óndo je 286 km, na území Slovenska je jej dĺžka 193 km.

Najkrajší úsek Hornádu tvorí 11 km dlhý Prielom Hornádu , kde sa rieka prerezáva vápencovým údolím. Peteká tu kaňonovitým údolím, miestami širokým len 10-20m s brehmi vysokými 150 m. Tento úsek sa nachádza pod severnými výbežkami Slovenského raja medzi obcami Hrabušice a Smižany.  V roku 1963-1972 v hlbokom kľukatom údolí Bujanovských vrchov, v časti v minulosti nazývanej Dolný prielom Hornádu, bolo vybudované vodné dielo Ružín, atraktívna športovo-rekreačná oblasť.

Podľa nášho etymológa , rieka Hornád má svoje pomenovanie podľa slov hora – horný s príponou -at:-ad.  Treba to chápať tak, že pre prichádzajúcich kolonistov z juhu prameň Hornádu bol ďaleko na severe – „hore“.  Príponu -ad možno označiť za pozostatok z praslovančiny : Horn-ad, Hornad. 

             Názvom sa neskôr zaoberali viacerí učenci, ktorí jeho pôvod skúmali z rôznych hľadísk. Napríklad J. Martinka vychádzal z praslovanského základu hrnúť – čiže voda je živel, ktorý sa hrnie.

              Keď magister P, neskôr zvaný Anonymus, okolo roku 1200 písal o príchode Maďarov do severnej časti Karpatskej kotliny koncom 9. storočia. Opísal vojenské činy Maďarov aj okolo dolného toku Hornádu. Pre rieku Hornád sa uvádzajú v tejto kronike podoby Honrat, Honrad. Najstaršie zápisy o Hornáde na slovenskom území Abova a Spiša jestvujú v listinách od roku 1230.

 

Prameň Hornádu:

 

Foto: miňo…

Prameň rieky Hnilec

16.08.2019

Hnilec pramení na severnom svahu Kráľovej holi v nadmorskej výške 1 705 metrov. Kráľovu hoľu by sme mohli nazvať matkou Slovenských riek. Pramenia tu aj ďalšie významné rieky Slovenska viac »

Prameň rieky Váh

08.08.2019

Podľa geografov vzniká Váh oficiálne sútokom Čierneho a Bieleho Váhu pri obci Kráľova Lehota na Liptove. Biely Váh tesne pred sútokom. Čierny Váh tesne pred sútokom Sútok Bieleho a Čierneho viac »

Minerálny prírodný kúpeľ – Hozelec

01.08.2019

Neďaleko Popradu, medzi Hozelcom a Gánovcami sa nachádza prameň, z ktorého zhruba každú trištvrte hodinu prýšti voda a potom na rovnako dlhý čas je pauza. V katastri obce Hozelec vyviera viac »

USA-ELECTION/TRUMP

USA sú podľa Trumpa v skvelej forme, obchodná vojna im nespôsobila škody

19.08.2019 12:05

Prezident Donald Trump a ďalší vysokí predstavitelia USA v nedeľu odmietli obavy, že rast americkej ekonomicky slabne.

žena, farmárka, traktor

Žiadosť o "Zelenú naftu 2019" je možné podať do 20. septembra

19.08.2019 11:31

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala prijímať žiadosti o "Zelenú naftu 2019" od slovenských poľnohospodárov.

grécko, hasiči, lesný, požiar,

Na Sibíri hasiči ďalej bojujú s plameňmi, väčšinu však nechávajú horieť

19.08.2019 11:16

V ťažko dostupných a vzdialených miestach na Sibíri horia lesy na ploche 1,2 milióna hektárov, ktoré sa nehasia.

za slusne slovensko, Kuciak,

SLEDUJTE NAŽIVO: Špeciálna prokuratúra o prípade Kuciak

19.08.2019 11:00, aktualizované: 12:00

Špeciálna prokuratúra informuje o vyšetrovaní v prípade úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 24961x
Priemerná čítanosť článkov: 1248x

Autor blogu