Malý Dunaj je nížinná rieka a rameno Dunaja s dĺžkou 128 km. Je dvanástou najdlhšou riekou Slovenska. Od hlavného toku Dunaja sa oddeľuje na km 1865,8 za stavidlami pri Slovnafte pod Bratislavou, v nadmorskej výške 126 m n. m. Pri Kolárove sa vlieva do Váhu. Územie medzi Dunajom a Malým Dunajom sa nazýva Žitný ostrov, ktorý je považovaný za jednu z najväčších prírodných zásobární pitnej vody na našom kontinente. Na Malom Dunaji sa zachovali štyri historické vodné mlyny. V Jelke, Tomášikove a Jahodnej sú to kolové mlyny, V Kolárove plávajúci (lodný).
Zaujímavý je názor, ktorý vyjadril maďarský historik Peter Püspöki Nagy. Predpokladá akési pomalé prekladanie koryta Dunaja z Malého Dunaja do dnešného hlavného riečiska v 14 až 16 storočí, zavŕšené dokonca už v 17 storočí. Do tohto času bol Malý Dunaj veľkým a dnešný Dunaj malým. Žitný ostrov bol teda integrálnou časťou rímskeho impéria.
Názov Malý Dunaj je odvodený logicky z názvu veľkého, hlavného toku Dunaja . V minulosti však Malý Dunaj nazývali inak. Názov najväčšieho ramena Dunaja (dnešného Malého Dunaja), je od 13. storočia doložený v podobách Csalló, Chollow, Chollo (fluuio Chollow) .
Maďarské meno pre Malý Dunaj je Csalló . Z. Bátky vysvetľoval názvov Csalló z tatárskeho čarlaγ, čo sa v reči Pečenehov píše čirlaγ. Obidve tieto slová znamenajú čajku (Larus). Kiss v etymologickom slovníku geografických názvov dospel tiež k názoru, že Csalló je odvodené zo slova čarlaγ,čo považuje za turecké slovo, znamenajúce hlasný zvuk.
Na Slovensku Chaloupecký (1923) si myslel, že za názvom Malého Dunaja bol staroslovanský cintorín „žalov“. Varsik (1990) píše, že Malý Dunaj, maď. Csalló sa pôvodne volal Čelov, tento svoj názor bližšie nezdôvodňuje. Cituje Nemca Beraneka, ktorý vychádza zo slovanského slova čelo s významom hrot. Stanislav (2004) považuje názov Challow (Čalov) za slovanský a vychádza z koreňa ča-, čakať. Nakoniec Krajčovič (2008) vychádza zo slovesa čaliť – pristáť, zastavovať sa, čakať na určitom mieste. Píše, že zrejme ide o stredoveký lodiarsky termín, ktorý sa rozšíril z východoslovanských krajín ,vďaka splavným vodným tokom. Čalov je podľa neho miesto pristávania nákladných lodí. Najbližšie je rus. čaliť pristávať pri brehu, pričaliť zakotviť pri brehu. Táto etymológia je zrejme najpravdepodobnejšia. Zaujímavé ako sa postupne názov objasňoval, až na ten najpravdepodobnejší.
Dunaj pri vtoku do Malého Dunaja
Začiatok Malého Dunaja
Tu už pokračuje Malý Dunaj
Foto: Miňo55
Celá debata | RSS tejto debaty