Prameň rieky Nitra

 

Nitra vyviera pod vrcholom Reváňa na južnej strane svahov Lučianskej Malej Fatry v katastri obce Kľačno. Oficiálny prameň tejto rieky (650 m.n.m.) je pri hlavnej ceste spájajúcej mestá Žilina a Prievidza. Rieka Nitra však v skutočnosti vyviera približne 400 m na severovýchod a 120 m vyššie od oficiálneho prameňa a to v nadmorskej výške 770 m. n. m. V predmetnej lokalite, v lese na svahu, je viacero prameňov, ktoré  sa v nižšie sústreďujú do jedného profilu.

Nitra je štvrtá najdlhšia slovenská rieka. Do roku 1950 bola jej dĺžka 243 km. V roku 1950 sa skrátila na 197 km vybudovaním kanálu z Nových Zámkov smerom na západ.. Prekonáva výškový rozdiel 691 metrov. Tečie smerom na juh a pri Komárne sa vlieva do Váhu

Jazykový pôvod rieky Nitra je nejasný. Názory na meno rieky Nitra zhrnul v prvej tretine minulého storočia Šmilauer (1932): slovanská verzia vychádzala zo slova *vъn-otrь: vnútro, nútro, nemecká zo slov *nit-: stiesnený a aar: voda. Autor sa nepriklonil ani k jednej z nich. K tomu istému záveru dospel aj Varsik (1990).

Ondruš (2000) považuje názov Nitry za slovanský, odvodený z koreňa *neit-:*nit-, s významom rúbať, sekať i páliť, žiariť a nietiť.

Podľa Krajčoviča (2005) dali rieke meno Rimania: názov je zložený a mal podobu neui-iter (Neuiter), kde neuius je nový a iter je úzka cesta, prípadne i vodný tok, rieka.

Najnovšie Šapošnikov (2010) prišiel s názorom, že meno rieky pochádza z lat. nitrum, čo je sóda. Podľa neho pobrežné kamene boli v minulosti pokryté povlakom alkalických solí. Takže môžete si vybrať.

O rieke Nitra sú písomné doklady od tretej tretiny 11. storočia. Najstaršia je v latinskej listine kráľa Gejzu z roku 1075, ktorou kráľ potvrdil založenie kláštora benediktínov v Hronskom Beňadiku. Záznamy o meste Nitra sa nachádza v latinskom spise o pokrstení Bavorov a Korutáncov, ktorý vznikol v nemeckom prostredí Salzburgu (Rakúsko), z iniciatívy tamojšieho arcibiskupa v rokoch 870 – 871. V ňom má Nitra tvar Nitrava. V latinských písomnostiach uhorského pôvodu sa vyskytuje od 12. storočia v tvare Nitra. O časovom vzťahu medzi riekou Nitra a mestom Nitra predpokladáme postupnosť: rieka Nitra a jej názov dostalo mladšie ľudské sídlo Nitra.

Prameň Nitry sa nachádza zhruba 2 km za Fačkovským sedlom, po pravej strane cesty I. triedy č.64 smerom na Prievidzu (ešte pred Obcou Kľačno). Vľavo pri ceste je kaplnka rodu Bossanyiových, ktorá sa skladá z dvoch časti. Jej pravá časť je pravdepodobne zo 17. storočia. Nad záchytným prameňom, vytekajúcim pod kamenným základom s klenbou je na mramorovej doske nápis ,,Prameň rieky Nitry národnej rieky Slovenska“

 

Oficiálny prameň.

Skutočné pramenisko

 

Vzbury na Slovensku – Východoslovenské roľnícke povstanie

01.12.2024

Východoslovenské roľnícke povstanie zvané tiež Sedliackym či Cholerovým povstaním bolo najväčším a najradikálnejším sociálnym vystúpením roľníkov v dejinách Slovenska. Vypuklo 19. júla 1831 a zapojilo sa do neho asi 45 000 poddaných zo 150 obcí a malých mestečiek Zemplínskeho, Šarišského, Spišského a Abovského regiónu .Na čele rebélie stáli richtári z [...]

Prameň Európa – Kremnické Bane

26.11.2024

Murovaný prameň, pri jednom zo symbolických stredov Európy. (jeden z niekoľkých existujúcich). Nachádza sa v kopcoch neďaleko kostola sv. Jána Krstiteľa s predpokladaným vznikom v druhej polovici 13. storočia. Bol postavený zrejme ako pútnicky, pri vodnom prameni, ktorý mohol mať kultový význam v slovanskom období. V júli 1764 navštívil túto oblasť Jozef [...]

Vzbury na Slovensku – Nižná Šebastová

19.11.2024

V Šebešskom františkánskom kláštore mali zamestnanca, ktorému chceli dať pre neprístojné chovanie výpoveď. Tento sa chcel svojmu zamestnávateľovi pomstiť. Spomenul si, že jeden z pátrov šebešského kláštora, Agap Malkuššák, sa kedysi vyslovil o prezidentovi republiky, že on za kacíra, za odpadlíka omšu slúžiť nebude. Šiel a udal to četníctvu. Začalo [...]

auta

Vodič riešil nehodu päsťami. Bratislavská polícia hľadá svedkov

25.01.2025 15:18

Policajti hľadajú svedkov incidentu na križovatke v bratislavskej mestskej časti Dúbravka zo 14. januára.

Eštok

Šutaj Eštok čítal z listu, ktorý vytvorila AI. Hovorí o dlhodobom pláne mimovládok

25.01.2025 14:19, aktualizované: 15:59

Hlas nikdy nebude súčasťou vlády, ktorá by chcela vyviesť Slovensko z Európskej únie a NATO, tvrdí minister.

Palcmanska Masa

Jednu z najmalebnejších vodných nádrží na Slovensku by chceli premenovať. Miestnym sa nepáči jej názov

25.01.2025 14:00

Hoci sa jej názov počas siedmich desaťročí zaužíval, niektorí obyvatelia priľahlej obce s ním dodnes nie sú stotožnení