Bojiská na Slovensku – Bratislava

V lete roku 1683 sa pohli obrovské zoskupenia tureckých vojsk pod zástavami veľkovezíra Kara Mustafu pozdĺž Dunaja k Viedni.

Medzi obyvateľstvom Bratislavy rozšírila správa, že sa blíži osmanská armáda.  Skupina asi 150 husárov sa 11. júla 1683  rozhodla vykonať prieskumnú jazdu na južný breh Dunaja. V blízkosti Kittsee narazili na skupinu asi 400 Osmanov, ktorí vypaľovali a rabovali Mošonskú stolicu. Husárom sa podarilo Osmanov z Kittsee vytlačiť. Ako korisť si priniesli tri uťaté hlavy Osmanov a dvoch zajatcov. Táto udalosť však nezostala bez odozvy. Ešte večer toho istého dňa Osmani vypálili dediny Kittsee, Wolfsthal a obsadili Hainburg.

Hlavné zoskupenie armády postupovalo po pravom brehu Dunaj. Na ľavom brehu mali súčasne postupovať vojská uhorských spojencov, Imricha Tökölyho. Ich poslaním bolo dobyť mesto Bratislavu a hrad, ktorý bol v rukách cisárskych žoldnierov. Delostrelci z hradu systematicky bombardovali lode s muníciou, ktoré plávali proti prúdu k Viedni.

Tökölyho vojská sa dostali až do predmestí Bratislavy. Utáborili sa 10. júla 1683 v priestore dnešnej Krížnej ulice. Veliteľ kuruckého vojska požadoval, aby ho vpustili  za hradby. Mešťania z obavy pred násilím súhlasili. Mesto sa vzdalo a  zaplatilo vysoké výkupné. Napriek tomu, že nekládli žiadny odpor, spustošili Osmani a kuruci niekoľko ulíc na predmestí. Tököly sa pokúsil dobyť aj Bratislavský hrad. Útok bol však s veľkými stratami odrazený. Cisárska poľná armáda vyslala Bratislavskému hradu posilu na čele s vojvodom Karolom Lotrinským. Ráno 29. júla 1683 obsadila mesto. Osmani a kuruci utrpeli porážku a ušli do šintavského tábora.

Okolie Bratislavy zostalo však nechráneným priestorom, v ktorom rabovali tökölyovské aj turecké bandy. Vo vinohradskom záhone Ohňavy (vtedy Hohenau) 9. septembra 1683 prepadla jedna z lúpežných tlúp zásobovaciu kolónu bratislavských mešťanov. Prevažne mladí a nevycvičení obrancovia kolóny v nerovnom boji zahynuli. Nemecky písaná kronika udáva, že ich všetkých do jedného pobili – počet neuvádza. Môžeme len odhadovať, že ich bolo niekoľko desiatok. Takéto kolóny mali tridsať – štyridsať mužov

Kamenný stĺp v sedle pod Kamzíkom je dodnes svedkom strachu mešťanov a ich prosby k Bohu o ochranu pred Turkami a Kurucmi. Pamätný stĺp z r. 1683 ma nemecký nápis: „Vzývame Ťa Pane Ježišu Kriste, ktorý si sudcom svetov, ochráň nás svojou milosťou, aby nám zlý nepriateľ neškodil“.

Na pamiatku bitky pri Viedni, v ktorej spojené vojská stredoeurópskych mocností porazili Turkov, bola v roku 1694  vybudovaná Bratislavská Kalvária.. Bolo to na mieste, kde sa údajne zdržiavalo turecké vojsko. Je to prvá kalvária na území Slovenska a jedna z prvých v celom Uhorsku. Zároveň šlo o najväčšiu kalváriu v celej vtedajšej strednej Európe.

 

foto : autor

Vzbury na Slovensku – Nižná Šebastová

19.11.2024

V Šebešskom františkánskom kláštore mali zamestnanca, ktorému chceli dať pre neprístojné chovanie výpoveď. Tento sa chcel svojmu zamestnávateľovi pomstiť. Spomenul si, že jeden z pátrov šebešského kláštora, Agap Malkuššák, sa kedysi vyslovil o prezidentovi republiky, že on za kacíra, za odpadlíka omšu slúžiť nebude. Šiel a udal to četníctvu. Začalo [...]

Bojiská na Slovensku – Dargovský priesmyk

15.11.2024

Bitka o Dargovský priesmyk patrí dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území Slovenska.Ťažké boje v Slanských vrchoch na prelome rokov 1944 – 45 medzi nemeckým wehrmachtom a Červenou armádou si vyžiadali tisíce životov. Práve Dargov si generál 4. ukrajinského frontu Ivan Jefimovič Petrov vybral ako hlavné miesto prieniku. Dargovský priesmyk totiž [...]

Vzbury na Slovensku – Košice

06.11.2024

Minister Dr. Šrobár svojím obežníkom č. 1131 nariadil županovi, aby tradičné národné oslavy Uhorskej revolúcie 1848 15. marca boli zakázané na celom území župy. Podľa príkazu sú všetky verejné demonštrácie, oslavy, pochody a zhromaždenia v uvedený deň zakázané. Kto ho poruší bude internovaný. V deň výročia marcovej revolúcie 15.marca 1919 sa však konala [...]

Andrej Kiska

Polnocou sa končí osobná a dopravná ochrana exprezidenta Kisku

21.11.2024 14:11

Informoval o tom rezort vnútra s odvolaním sa na právoplatné rozhodnutie súdu.

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC /

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykače na Netanjahua, Galanta i veliteľa Hamasu

21.11.2024 13:26, aktualizované: 13:37

Súd zatýkacie rozkazy vydal pre podozrenia z vojnových zločinov.

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.