Prameň rieky Kysuca

Pramenná oblasť rieky Kysuce sa nachádza v katastri obce Makov v časti Kopanice.  Pramení v severnej časti Javorníkov pod vrchom Hričovec v rovnomennej prírodnej rezervácii v nadmorskej výške okolo 950 m.n.m. Celková dĺžka toku je 66,6 km. Rieka odvodňuje územie s plochou približne 1 053 km², z čoho väčšina leží na území Slovenska, malá časť na území Česka. Do Váhu sa vlieva vo výške 326 m n.m. pri Budatíne v Žiline.

 

 

 

 

Ktorý je hlavný prameň rieky Kysuca spomedzi troch potôčíkov v Makove sa viedli dlhšie dohady. Za  prameň bol určený ten najvýdatnejší, vyvierajúci pod vrchom Hričovec. Miestni obyvatelia však vždy považovali za prameň Kysuce ten, ktorý vyviera pod Kysučným – o čom hovorí aj názov vrchu. Tento prameň je málo výdatný, v jesennom období voda pribúda len po kvapkách.

 

 

 

Pár metrov pod prameňom je však vody viac.

 

 

Najstaršia písomná zmienka o Kysuciach pochádza z roku 1244, kedy sa územie Kysúc prvýkrát spomína v darovacej listine uhorského kráľa Belu IV. Kráľ v nej daroval majetok  rozprestierajúci sa na pravom brehu Kysuce Bohumírovi, synovi Sebeslava, nitrianskemu a trenčianskemu županovi. Hoci sa originál listiny nezachoval, v Kysuckom múzeu v Čadci existuje jej hodnoverný odpis, ktorý zhotovila v roku 1390 Nitrianska kapitula.

Etymológia názvu Kysuca nie je celkom jasná.  Názov by mohol súvisieť so starým menom Váhu Cusus (ilýrskeho pôvodu) spomínaného u Tacita, Ann. II. 63.  Nevylučuje sa možnosť, že v staroveku bola Kysuca považovaná za h. t. Váhu .                              Nesprávna forma názvu KisZudce, ktorú publikoval Fejér, spôsobila, že názov rieky sa začal interpretovať ako Malá Súþa, Suþanka.                  V prípade podoby Christiana bach(KresĢanský potok) ide pravdepodobne iba o nesprávne prepísaný zápis, resp. skomolenie názvu.                Ľudová etymológia hovorí o dievčati menom Kysuca, ktoré sa v rieke utopilo.

 

foto: miňo…

 

 

Vzbury na Slovensku – Východoslovenské roľnícke povstanie

01.12.2024

Východoslovenské roľnícke povstanie zvané tiež Sedliackym či Cholerovým povstaním bolo najväčším a najradikálnejším sociálnym vystúpením roľníkov v dejinách Slovenska. Vypuklo 19. júla 1831 a zapojilo sa do neho asi 45 000 poddaných zo 150 obcí a malých mestečiek Zemplínskeho, Šarišského, Spišského a Abovského regiónu .Na čele rebélie stáli richtári z [...]

Prameň Európa – Kremnické Bane

26.11.2024

Murovaný prameň, pri jednom zo symbolických stredov Európy. (jeden z niekoľkých existujúcich). Nachádza sa v kopcoch neďaleko kostola sv. Jána Krstiteľa s predpokladaným vznikom v druhej polovici 13. storočia. Bol postavený zrejme ako pútnicky, pri vodnom prameni, ktorý mohol mať kultový význam v slovanskom období. V júli 1764 navštívil túto oblasť Jozef [...]

Vzbury na Slovensku – Nižná Šebastová

19.11.2024

V Šebešskom františkánskom kláštore mali zamestnanca, ktorému chceli dať pre neprístojné chovanie výpoveď. Tento sa chcel svojmu zamestnávateľovi pomstiť. Spomenul si, že jeden z pátrov šebešského kláštora, Agap Malkuššák, sa kedysi vyslovil o prezidentovi republiky, že on za kacíra, za odpadlíka omšu slúžiť nebude. Šiel a udal to četníctvu. Začalo [...]

doktorka, lekárka

Pediatrička prišla do konfliktu s rómskymi pacientmi, odmietla ich registrovať

03.12.2024 18:30

Doktorka vyvesila na dvere ordinácie aj odkaz, po dohode s vedením mesta ho však onedlho odstránila.

Igor Matovič  / Jozef Pročko /

Možnosť skrátiť volebné obdobie aj referendom sa nezavedie. Plénum odmietlo novelu Ústavy z dielne matovičovcov

03.12.2024 18:13, aktualizované: 18:45

Novelizovať sa nebude ani zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci.

Donald Trump, Emmanuel Macron

Trumpa pozvali na otvorenie katedrály Notre Dame. Zmieri sa s Macronom?

03.12.2024 18:00

Hoci je oficiálnou hlavou štátu stále Joe Biden, na slávnostnom otvorení obnovenej katedrály Notre Dame v Paríži bude USA reprezentovať jeho nástupca.

andrej babiš

Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi rezortom vnútra a Babišom

03.12.2024 17:55

Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.