Prameň rieky Hornád

 

Hornád prameni vo východnej časti Nízkych Tatier, neďaleko Kráľovej holi , na východnom úpätí vrchu Krahulec, asi 4 km západne od obce Vikartovce. Hornád je piatou najdlhšou riekou Slovenska. Jej celková dĺžka až po vyústenie do rieky Slaná pri maďarskej obci Óndo je 286 km, na území Slovenska je jej dĺžka 193 km.

Najkrajší úsek Hornádu tvorí 11 km dlhý Prielom Hornádu , kde sa rieka prerezáva vápencovým údolím. Peteká tu kaňonovitým údolím, miestami širokým len 10-20m s brehmi vysokými 150 m. Tento úsek sa nachádza pod severnými výbežkami Slovenského raja medzi obcami Hrabušice a Smižany.  V roku 1963-1972 v hlbokom kľukatom údolí Bujanovských vrchov, v časti v minulosti nazývanej Dolný prielom Hornádu, bolo vybudované vodné dielo Ružín, atraktívna športovo-rekreačná oblasť.

Podľa nášho etymológa , rieka Hornád má svoje pomenovanie podľa slov hora – horný s príponou -at:-ad.  Treba to chápať tak, že pre prichádzajúcich kolonistov z juhu prameň Hornádu bol ďaleko na severe – „hore“.  Príponu -ad možno označiť za pozostatok z praslovančiny : Horn-ad, Hornad. 

             Názvom sa neskôr zaoberali viacerí učenci, ktorí jeho pôvod skúmali z rôznych hľadísk. Napríklad J. Martinka vychádzal z praslovanského základu hrnúť – čiže voda je živel, ktorý sa hrnie.

              Keď magister P, neskôr zvaný Anonymus, okolo roku 1200 písal o príchode Maďarov do severnej časti Karpatskej kotliny koncom 9. storočia. Opísal vojenské činy Maďarov aj okolo dolného toku Hornádu. Pre rieku Hornád sa uvádzajú v tejto kronike podoby Honrat, Honrad. Najstaršie zápisy o Hornáde na slovenskom území Abova a Spiša jestvujú v listinách od roku 1230.

 

Prameň Hornádu:

 

Foto: miňo…

Vzbury na Slovensku – Nižná Šebastová

19.11.2024

V Šebešskom františkánskom kláštore mali zamestnanca, ktorému chceli dať pre neprístojné chovanie výpoveď. Tento sa chcel svojmu zamestnávateľovi pomstiť. Spomenul si, že jeden z pátrov šebešského kláštora, Agap Malkuššák, sa kedysi vyslovil o prezidentovi republiky, že on za kacíra, za odpadlíka omšu slúžiť nebude. Šiel a udal to četníctvu. Začalo [...]

Bojiská na Slovensku – Dargovský priesmyk

15.11.2024

Bitka o Dargovský priesmyk patrí dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území Slovenska.Ťažké boje v Slanských vrchoch na prelome rokov 1944 – 45 medzi nemeckým wehrmachtom a Červenou armádou si vyžiadali tisíce životov. Práve Dargov si generál 4. ukrajinského frontu Ivan Jefimovič Petrov vybral ako hlavné miesto prieniku. Dargovský priesmyk totiž [...]

Vzbury na Slovensku – Košice

06.11.2024

Minister Dr. Šrobár svojím obežníkom č. 1131 nariadil županovi, aby tradičné národné oslavy Uhorskej revolúcie 1848 15. marca boli zakázané na celom území župy. Podľa príkazu sú všetky verejné demonštrácie, oslavy, pochody a zhromaždenia v uvedený deň zakázané. Kto ho poruší bude internovaný. V deň výročia marcovej revolúcie 15.marca 1919 sa však konala [...]

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC /

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykače na Netanjahua, Galanta i veliteľa Hamasu

21.11.2024 13:26, aktualizované: 13:37

Súd zatýkacie rozkazy vydal pre podozrenia z vojnových zločinov.

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.