Bojiská na Slovensku – Bratislava

Bitka pri Bratislave bolo ozbrojené stretnutie pri Bratislave alebo priamo v Bratislave v roku 907.  Mala osudový význam pre národy v stredoeurópskom priestore. Stretli sa v nej vojská Bavorov a kočovné maďarské kmene. V tejto bitke zvíťazili staromaďarské kmene nad vojskami markgrófa Liutpolda Bavorského.

Na základe nemeckých análov a podľa nekrológií významných osobností, ktorí v tejto bitke zahynuli, bolo cieľom Luitpolda zaujať oblasť dnešnej Bratislavy. V neskoršej fáze vojenského ťaženia chcel  obsadiť aj ďalšie oblasti v Zadunajsku. Bavorskí veľmoži tiahli s  vojskom po oboch brehoch Dunaja . Dve nemecké armády, na severe vojsko markgrófa a na juhu vojsko arcibiskupa Thietmara.  Maďarskí bojovníci vyprovokovali vojská arcibiskupa Thietmara k bitke hneď pri ich príchode do oblasti Bratislavy. V tejto prvej bitke bola zničená prevažná časť vojska cirkevných hodnostárov. Časť loďstva, ktoré viezlo posilu, Maďari vypálili horiacimi šípmi. Víťazstvo však stále nebolo úplné. Armáda Luitpolda medzičasom prišla na severný breh Dunaja, ale až po porážke arcibiskupovej armády. Markgrófove plány  prekazila jej totálna porážka. Víťazné maďarské vojská sa  už ľahko mohli dostať cez rieku a potom zničili aj vojská Luitpolda.

Maďari boli rýchlejší ako  vojská Bavorov vystrojené ťažkou výzbrojou. Keď už Bavori verili, že sa Maďari vzdialili a prehrali, prišli znova, takou istou rýchlosťou. Útočili a vzápätí sa dávali na útek. Zďaleka šípmi zasahovali nepriateľov. Vtedy ešte nevedeli útočiť v otvorenom boji, útokom pechoty, bojovať mečom chlap proti chlapovi.  Zvykli bojovať raz ústupom, raz náporom a nástrahami. Tento spôsob boja bol pre Bavorov dovtedy neznámy.

 

Vojenská zrážka pri Bratislave zdecimovala bavorskú šľachtu. V    bojoch padli markgróf Luitpold, arcibiskup Thietmar, okrem nich aj mnoho biskupov a opátov. Po skončení bitky sa maďarské územia posunuli až po rieku Enns. Po tomto víťazstve ešte nasledujúcich 120 rokov nevstúpil nepriateľ na územia starých Maďarov.

Zaujímavosťou je, že v análoch sa vôbec nespomína vojsko Veľkej Moravy. Pričom sa bitka  dokázateľne odohrala na území, ktoré ešte krátko predtým patrilo takpovediac k centrám Veľkomoravskej ríše. Kočovné maďarské kmene v 10. storočí ovládli kraje na strednom Dunaji a natrvalo  sa usadili v Európe. Pre naše územie to znamená novú éru, pretože od 11. storočia sa stalo súčasťou uhorského kráľovstva. Prenikanie maďarského etnika na sever od Dunaja, však prevdepodobne trvalo ešte pomerne dlho.

Bitka je významná aj tým, že sa v súvislosti s ňou  sa zachovala najstaršia „súdobá“ zmienka o Bratislave v tvare „Brezalauspurc

Opevnené kostoly Gemera I.

08.08.2026

Brzotín Goticko – románsky kostol reformovanej cirkvi v Brzotíne (okres Rožňava) pochádza z prvej polovice 13. storočia a patrí k najstarším stavbám na Gemeri. Približne koncom 13. storočia zbúrali pôvodnú tehlovú vežu a nahradila ju väčšia kamenná. Kostol je známy vďaka unikátnym tehlovým základom a dodnes zachovanému masívnemu kamennému opevneniu so [...]

Bojiská na Slovensku – Turňa nad Bodvou

23.06.2026

V lete 1919 maďarská Červená armáda postupovala na sever a zaútočila na pozície čs. legionárov (konkrétne II. prápor 98. pešieho pluku), pričom boje sa odohrávali priamo v okolí Turne nad Bodvou a na neďalekom hrebeni Trohánka. V obci Turňa nad Bodvou sa nachádza skupinový (masový) hrob a pietne miesto pripomínajúce padlých československých legionárov, ktorí v júni [...]

Bojiská na Slovensku – Trnava /1918/

29.03.2026

V budove Hospodárskej banky sa 3. novembra 1918 zišli hlavní predstavitelia Slovákov v Trnave a zvolili Národný výbor pre správu mesta na čele s predsedom Jozefom Slezákom.Predseda Národného výboru kvôli nastoleniu poriadku v meste a na okolí požiadal predsedu Slovenskej národnej rady Dr. Pavla Blahu o vojenskú pomoc.Z Holíča, kde sídlilo veliteľstvo Čs. vojska, [...]

Štatistiky blogu

Počet článkov: 174
Celková čítanosť: 765582x
Priemerná čítanosť článkov: 4400x

Autor blogu