Vzbury na Slovensku – Vzbura poddaných v Honte

Janko Kráľ prišiel 25. marca 1848 do Príbeliec so správami, že v Pešti je revolúcia a snem odhlasoval zákony o zrušení poddanstva. V Honte predchádzala už dlhšie trvajúca nespokojnosť a početné sťažnosti ľudu na zemepánskú vrchnosť. V obciach vzrastal počet roľníkov zbavených pôdy, z ktorých sa stávali nemajetní želiari. Sedliaci sa vzbúrili proti vrchnosti, ktorá inak vysvetľovala marcové zákony. Na čele s učiteľom Jánom Rotaridesom a Jankom Kráľom pálili urbáre, požadovali od župných vyslancov aj zrušenie desiatku z viníc, zrušenie služieb majerských želiarov, vyčlenenie patričnej čiastky z lesov každému hospodárovi, v školách slobodné vyučovanie v slovenskej reči a zrušenie protinárodných školských smerníc. Za vyzváňania zvonov z Dolných Príbeliec odišli najskôr do Horných Príbeliec a odtiaľ aj do Plachtiniec. Stoličná vrchnosť s pomocou vojska 30. marca 1848 pochytala vzbúrencov a jej vodcov uväznila v Šahách, neskôr v Pešti. Janka Kráľa odsúdili na smrť. Začiatkom januára v roku 1849 Janka Kráľa, po 10 mesiacoch, prepustili z väznenia po údajnom zásahu bána Josipa Jelačiča. Revolúcia, ktorej jedna z epizód sa odohrala v Príbelciach, priniesla  neskôr aj výsledky.  Zrušením poddanstva sa však len o málo zlepšili podmienky života chudobných roľníkov.

 

V Horných Príbelciach

 

 

 

foto: autor

Vzbury na Slovensku – pogrom v Bratislave / 1946 /

17.11.2025

Protižidovské nálady na Slovensku pretrvávali aj po ukončení 2. sv. vojny. Najväčšie protižidovské akcie sa odohrali v Bratislave pri príležitosti partizánskeho zjazdu od 1. do 5. augusta 1946. Neboli to dozvuky fašizmu alebo snáď hitlerizmu, ale vlastencov, ktorí bojovali proti Nemcom a za zničenie hitlerizmu a fašizmu. Dôvodom protižidovskej nálady u partizánov bolo to, [...]

Bojiská na Slovensku – pri Trnavej Hore, Jalnej a Hronskej Dúbrave

10.11.2025

Nemecká skupina Schill sa po ťažkých bojoch zmocnila 3. októbra 1944 Svätého Kríža nad Hronom. Ofenzíva zo začiatku októbra pokračovala a povstalci museli ustúpiť až na líniu Hronská Dúbrava a Železná Breznica, t.j. len 8 kilometrov od mesta Zvolen. Generál Viest musel riešiť krízu v údolí Hrona. Nekompletný 2. paraprápor dostal úlohu znovu obsadiť [...]

Bojiská na Slovensku – Baťovany /Partizánske/

17.10.2025

V noci z 29. na 30. augusta 1944 partizáni s ďalšími ilegálnymi pracovníkmi obsadili žandársku stanicu v Baťovanoch, závod a celé mesto. Generál Ján Golian prostredníctvom veliteľa vojenskej posádky v Zemianskych Kostoľanoch vydal rozkaz na ozbrojený odpor nepriateľovi. Partizáni vyzývali obyvateľov, aby sa chopili zbraní. Hromadne odchádzali k šimonovianskemu mostu, kde [...]

Epstein

Koniec tajomstiev? Snemovňa reprezentantov schválila zákon, ktorý má odhaliť celú Epsteinovu sieť

18.11.2025 21:16, aktualizované: 22:07

Návrh zákona o odtajnení a zverejnení Epsteinových spisov teraz musí schváliť Senát a podpísať prezident Donald Trump.

bin Salmán, trump

Saudský princ navštívil Trumpa, sľúbil USA masívne investície. Washington mu predá najmodernejšie stíhačky

18.11.2025 21:04

Išlo o princovu prvú návštevu USA od vraždy novinára Chášukdžího v roku 2018.

Rutte, fico

Fico rokoval s Ruttem: Žiada posilnenie protivzdušnej obrany pre Slovensko, no dodávky zbraní Ukrajine odmieta

18.11.2025 20:12, aktualizované: 20:28

Hlavnými témami stretnutia bola spolupráca Slovenska a Severoatlantickej aliancie, ako aj aktuálna situácia na Ukrajine.

Poland Train Saboteur

Tusk vidí za výbuchom v Poľsku záujmy Putina, Kremeľ to popiera. Čo by Rusi mohli sledovať sabotážou na železnici?

18.11.2025 20:00

Donald Tusk je presvedčený o ruskej stope, naopak, Dmitrij Peskov to jednoznačne odmietol. O čom sa hlavne hovorí po sabotáži na poľskej železnici?