Založ si blog

Prameň rieky Rudava

Rudava je rieka na Zahorí, ľavostranný prítok Moravy a ma dĺžku 45 km. Pramení v Lakšárskej pahorkatine  /podcelok Borskej nížiny/ pod vrchom Dubník / 289 m.n.m./ zapadne od obce Bílikové Humence v nadmorskej výške cca 238 m.n.m. Miesto prameňa bolo suché, voda sa objavila asi až po 200 metroch.

 

 

V jarných mesiacoch to však môže byť iné.

Riečka Rudava pôvodne vytekala z mokradí pri obci. V súčasnosti sú tieto mokrade rekultivované a tok Rudavy je v pramennej časti vedený  v melioračných kanáloch.

 

 

Od obcí Sološnica si Rudava  zachovala všetky svoje krásy. Príroda v tejto časti patrí k málo známym, ale k najromantickejším častiam Záhoria. Tok Rudavy sprevádzajú pôvodné brehové porasty jelší, vŕb. Po obidvoch stranách sa striedajú borovicové lesy, plochy lúk oddelené priehlbinami mŕtvych ramien. Rudava ešte v 18. storočí  pretekala piesočnými dunami, púšťou. Až potom sa začalo s vysádzaním borovicového lesa a vznikol ráz krajiny, akú vnímame dnes.

Za obcou Veľké Leváre sa tok Rudavy stráca v krajine vo fádnom umelom kanáli, ktorý smeruje k rieke Morave.

Názov vodného toku motivovalo sfarbenie vody alebo dna – rudý „červený“,

Prvá písomná zmienka o rieke je z roku 1592, kde sa uvádza ako fluv. Rudaua. Ale V. Šmilauer  uvádza že v roku 1271 je zmienka o vodnom toku, ktorý rekonštruoval ako Rudava – ad venam Rouda (Bouda?) a de angulo Royda (Boyda?).

 

foto : autor

Bojiská na Slovensku – Hron ll.

19.05.2022

Sovietski prieskumníci dvadsiateho druhého decembra 1944 zisťovali v Starom Tekove, kadiaľ by mohli prejsť tanky cez Hron. Napokon rozkaz znel, rieku Hron neprekročiť. Bolo treba doplniť ľudí aj techniku, tak sa 2. ukrajinský front sa zastavil. Túto situáciu využili nemecké vojská a presunuli sem elitnú 6. tankovú armádu SS. Jej 1. tankový zbor zaútočil 17. februára 1945 [...]

USA Texas streľba protest

Polícia sa pri zásahu proti strelcovi na škole v Texase zrejme zle rozhodla

27.05.2022 22:52

Polícia zverejnila podrobnosti o útoku, pri ktorom mladík Salvador Ramos zastrelil na texaskej škole 19 detí a dvoch učiteľov.

Putin

Dvaja ruskí poslanci majú problém. Vyzvali Putina, aby ukončil vojnu na Ukrajine

27.05.2022 22:00

Ide o zriedkavý verejný prejav nesúhlasu s touto vojnou.

kórea južná raketa balistická

USA zavádzajú nové sankcie voči KĽDR pre odpaľovanie rakiet

27.05.2022 21:11

Spojené štáty zaviedli sankcie voči dvom ruským bankám, jednej severokórejskej spoločnosti a jednej osobe.

Vladimir Putin

Putin má vraj nový plán, opäť zaútočiť na Kyjev

27.05.2022 20:53

Rusko údajne zvažuje druhý útok na Kyjev. Informoval o tom portál britskej stanice Sky News s odvolaním sa na spravodajský web Meduza.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 116
Celková čítanosť: 324486x
Priemerná čítanosť článkov: 2797x

Autor blogu