Založ si blog

Bojiská na Slovensku – Žarnovica

Žarnovicu pustošili  Turci v rokoch 1647 a 1664.  Turecka armáda dobyla Žarnovicu 4. augusta 1647. Najprv však Turci vojensky atakovali Novú Baňu. Tá ako slobodné banské mesto mala vlastné hradby a dostatočnú obranu. Po krátkom útoku na mesto stratili Turci asi 60 mužov a mnoho koní. Po tomto útoku nechceli viac riskovať a obrátili svoju pozornosť na Žarnovicu. Žarnovčania boli pripravení na obranu, ale nie do takej miery, aby boli schopní odolávať presile . Turecká jazda na viacerých miestach podpálila Žarnovicu a potom zaútočila aj na  zámok (horný kaštieľ). Žigmund Dóci s manželkou a so svojou družinou boli v tom čase v kaštieli.  Bránil sa , ale skoro pochopil zbytočnosť odporu a vzdal sa. Paša prikázal Dóciho zajať a jeho manželku Ufrozínu určil za otrokyňu. Žigmund Dóci nesúhlasil s týmto rozhodnutím a snažil sa odporovať. Žigmundovi dal… sťať hlavu. Telo dal pochovať jeho brat do krypty kostola v Ladomerskej Vieske. Tu sa nachádza aj mramorová doska, ktorá vypovedá o tejto historickej udalosti. Ufrozínu Dóciovú,  spolu s miestnym kňazom a s vyše100 zajatými obyvateľmi Žarnovice  odvliekli do Levíc. Zo zajatia sa dostala vykúpením po 7-ročnom tureckom väznení v Carihrade.

Kaštieľ v Žarnovici:

 

Významným prelomom v tureckých nájazdoch do okolia banských miest bola bitka medzi cisárskymi vojskami gen. Ľudovíta de Souchesa s Turkami, ktorá sa odohrala 16. mája 1664 na pravej strane Hrona pri Žarnovici. Tá sa skončila víťazstvom tohto generála a porážkou 15-tisícovej armády MehmedaKüčüksa. V boji na lúkach medzi Hronom a Žarnovicou padol aj spomínaný paša. Turci sa preto dali na útek smerom na Novú Baňu. Toto víťazstvo umožnilo habsburskej armáde pod vedením generála LouisaRattuita de Souches  oslobodiť Levice a Nitru.

Lúky medzi Hronom a Žarnovicou:

 

Pri oslave 100. výročia tejto bitky cisárovná Mária Terézia pozvala zástupcov Žarnovice do Viedne.  V Žarnovici dala postaviť kamenný obelisk na mieste kde vraj popravili  Žigmunda Dociho, Bolo to na križovatke hlavnej cesty a cesty na Dolné Hámre– jeho osud je však od čias skončenia 2. svet. vojny neznámy.

Miesto kde stal kamenný obelisk:

Len 160 m od miesta, kde stal obelisk a neďaleko od bojiska je kaplnka.  Je síce v roku 1808, ale  možno že tu predtým stala kaplnka, alebo kríž pripomínajúci bitku pri Žarnovici:

foto : autor

 

Opevnené kostoly Horehronia I.

19.09.2023

Banska Bystrica, Sásová – Kostol sv. Antona a Pavla, pustovníkov Kostolík dal v miernej vyvýšenej polohe v obci postaviť okolo roku 1330 Mikuláš, syn magistra Donča. V tejto podobe sa zachovala až do rozsiahlej neskorogotickej prestavby, ktorú financoval na prelome 15. a 16. storočia bohatý banskobystrický mešťan a banský podnikateľ Michal Königsberger. Niekedy v tomto [...]

Prameň Ladienka. – Vyhne

26.08.2023

Najchladnejší prameň na Slovensku by mal byť Ladienka vo Vyhniach. Jeho voda má počas celého roka iba 4 stupne Celzia. Vyviera vo Vyhniach, pod Kamenným morom. . Ryolitová sutina pod Kamenným morom vytvára svojou pórovitou štruktúrou priaznivé podmienky na vnikanie ťažkého studeného vzduchu počas zimných mrazov do sutiny, čím táto veľmi hlboko premrzne. [...]

Krvavá studnička – Malachov

20.08.2023

K názvu studničky sa viaže niekoľko legiend. Podľa niektorých z nich je názov odvodený od sfarbenia rudy rumelka, z ktorej sa v Malachove v minulosti získavala ortuť, podľa iných je pozadie názvu tragickejšie. Iná legenda hovorí o tom, že raz dávno zasypalo v štôlni nad studničkou baníka a pár dní údajne tiekla krvavá voda. Alebo sa hovorilo o tom, že baníci, ktorí [...]

kosovo nato

Policajná blokáda po streľbe na severe Kosova trvá, situácia je napätá

25.09.2023 12:30

Polícia zhabala niekoľko vozidiel naložených zbraňami a výbušninami. Polícia zadržala dvoch ozbrojencov a štyroch civilistov.

kardinál

Slúžil aj v armáde. V Nemecku demontovali sochu jedného z najznámejších duchovných

25.09.2023 12:26

Hengsbacha obvinili zo sexuálneho zneužívanie.

simecka

Predvolebný rozhovor s Michalom Šimečkom: Urobíme všetko pre to, aby krajinu neovládli Fico s Dankom a Uhríkom

25.09.2023 11:00

Denník Pravda sa spýtal rovnaké otázky predsedov troch preferenčne najsilnejších strán. Práve jeden z nich bude niesť zodpovednosť za zostavenie novej vlády.

PS, Michal Šimečka

Volebný seriál: Ako využije PS druhú šancu? Darí sa im to, čo Matovičovi. Výhra však nie je všetko

25.09.2023 11:00

PS oslovuje nerozhodnutých a Demokratov už v raste nelimitujú tak, ako ostatné strany.