Na horskom priechode Branisko sa odohrala 5.2.1849 bitka medzí uhorskými revolučnými jednotkami a cisárskymi vojskami. Miesto bojov bolo na vrchole Chvalabohu. (maď. Úristen). Rakúšania sa snažili odrezať uhorským honvédom cestu do Prešova cez priesmyk Branisko. Zasnežený horský masív obsadili pod vedením generála Deyma.
Bitku začala uhorská armáda. Plukovník Ríchard Guyon, dal do čela vojska zástup Zvolenčanov. Okrem Zvolenčanov tvorili vojsko honvédi z Banskej Bystrice, Zemplína, Novohradu, ako aj nováčikovia naverbovaní v Turčianskej, Liptovskej a Oravskej stolici. Guyon mal veľkú presilu, ale nevýhodu, že útočil zdola. Boj na Branisku sa spočiatku vyvíjal priaznivo pre cisársku armádu. Bitka trvala niekoľko hodín. Uhorské vojsko uskutočnilo nečakaný obchvat a cisárske vojska ustúpili. Uhorské revolučné jednotky zvíťazili a otvorili si cestu na Košice. Aj keď bitka o Branisko nebola v konečnom dôsledku pre rakúsku stranu víťazná, prinajmenšom spomalila postup košútovcov naprieč východným Slovenskom. V bojí padlo asi 300 cisárskych vojakov a približne 120 košútovcov a mnoho vojakov bolo zranených.
Cisárska armáda mala v bitke o Branisko vo svojom vojsku zaradených vraj aj slovenských dobrovoľníkov. Niektorí historici sa však domnievajú, že slovenský dobrovoľníci sa bojov o Branisko nezúčastnil. Okolo 5. februára 1849 malí byť na strednom Slovensku, čo potvrdzuje zmienka o ich príchode do Levoče až 15. februára 1849. Takže môžeme dúfať, že tento raz Slováci proti sebe nebojovali
.Vojaci cisárskej armády boli pochovaní na odľahlom mieste Braniska asi 1,5 kilometra od vrcholu Chválabohu. Lokalita dnes nesie názov „Šmertnica“, Maďarská strana padlým vojakom vybudovala pomník umiestnený najprv na vrcholci Chvalabohu. Neskôr bol prevezený do obce Korytné. Pamätník bojov na Branisku sa nachádza aj v Spišskom Podhradí. Tu, na mestskom cintoríne sú v hromadnom hrobe pochovaní bojovníci, ktorí zomreli pri prevoze alebo v nemocnici Milosrdných bratov v Spišskom Podhradí. Pomník navrhol sochár Alojz Strobl, zhotoviteľom bol Ernest Fakits. Na pomníku je uvedené: „Napred! Na pamiatku tuna odpočívajúcim hrdinom na Branisku bojovavším.
Miesto bojov na vrchole Chvalabohu. Pamätník na počesť obetiam z roku 1849 dnes už žiaľ nestojí. Pamätná tabule na foto sa týka udalostí počas 2. sv. vojny
Pomník padlým uhorským vojakom na cintoríne v obci Korytné
Pamätník bojov na Branisku na cintoríne v Spišskom Podhradí
foto : autor
Chvalabohu - Korytné https://ix.sk/zyUJO ...
Ďakujem! veľmi dobre spracované! ...
Chvalabohu, Šmertnica, Korytné ....zvonivé... ...
Celá debata | RSS tejto debaty