Založ si blog

Bojiská na Slovensku – Kostolná Záriečie

 

Rok 1848 do základov otriasol vtedajšou habsburgskou monarchiou. S požiadavkami liberálno-demokratických reforiem vystúpili aj Maďari na čele s Lajošom Košútom. Keď nedošlo k dohode, rozhodol sa cisár vojensky poraziť maďarskú revolúciu. Jedna z bitiek sa odohrala neďaleko Trenčína v Kostolnej.

Cisárska armáda pod velením generála Šimoniča postupovala z Haliče cez Čadcu na Považie Rýchlym postupom sa blížila k Trenčínu. Pri Kostolnej sa mu 28. októbra 1848 postavili do cesty narýchlo zostavené uhorské domobranecké jednotky z Trnavy, Trenčína a Ilavy pod vedením grófa Benického. Cisársky generál Šimonič málo skúsenú a narýchlo zostavenú uhorskú armádu a v krátkom boji porazil. V bitke padlo asi 300 vojakov, ktorých pochovali do hromadných hrobov na voľnom priestranstve v miestach, kde dnes stojí pamätník a údajne aj na miestnom cintoríne.

Po tejto bitke sa krajinský komisár uhorskej košútovskej vlády sťažoval na obyvateľstvo trenčianskej stolice, že napriek rozkazu nepovstalo proti cisárovi. Bránilo sa aj pri rozoberaní mostov a budovaní zásekov na cestách, čo malo spomaliť postup cisárskeho vojska. Časť obyvateľstva sa vraj radšej pridala k Hurbanovcom, t. j. k vojsku, ktoré organizovala SNR na čele s Štúrom, Hurbanom a Hodžom proti  uhorskej armáde.

Na pamiatku  tejto bitky je oproti  kostolu postavený pamätník z roku 1875

 

 

 

 

foto: autor

Vzbury na Slovensku – Holíč

19.01.2021

Veľká hospodárska kríza spôsobila veľkú nezamestnanosť aj na Zhorí. Na ministerstvo verejných prác v Prahe prichádzali zo Záhoria žiadostí, aby sa urýchlene prikročilo k výstavbe mostov cez regulačné koryto Moravy a k regulácii rieky Morava. čím by sa získali pracovné miesta. V decembri 1932 bola vyslaná deputácia do Prahy. Dostala prísľub, že požiadavky [...]

Bojiská na Slovensku – Tekovské Lužany

12.01.2021

Začiatkom roku 1849 obkľúčili rakúske vojská cisára Františka Jozefa I. komárňanskú pevnosť, ktorú malí obsadenú uhorské revolučné vojska. Na pomoc Komárnu sa vydali z Pešti tri armádne zbory uhorského vojska od velením generála Görgeyho. Ten si však uvedomoval, že v ústí rieky nemá reálnu šancu prebrodiť Hron. Preto nariadil vojsku presunúť sa cez Hron [...]

Bojiská na Slovensku – Trnava

05.01.2021

Cisárske vojsko pod velením chorvátskeho podmaršála Baltazára Šimunića 16. decembra 1848 prekvapivým útokom vytlačilo z Trnavy oddiely maďarskej gardy – honvédov. V oddieloch podmaršála Šimunića bojovali aj slovenskí dobrovoľníci.. Zaujímavosťou je, že maďarské oddiely viedol revolucionár britského pôvodu Richard Debaufré Guyon, ktorý si neskôr svojimi [...]

Kaja Kallasová

Estónsko bude mať prvýkrát v histórii premiérku

24.01.2021 19:52

V premiérskom úrade Kaja Kallasová nahradí Jüriho Ratasa, ktorý podal demisiu v súvislosti s korupčným škandálom týkajúcim sa jeho strany.

premostenie, Hornad, Velka Lodina, Kysak, most, dosky, konstrukcia

Štát postavil provizórny most cez Hornád. Nevydržal ani týždeň

24.01.2021 19:30

Mostné provizórium nad Hornádom sprejazdnili iba v pondelok. Už po piatich dňoch je most taký poškodený, že ho musia opravovať.

SMK / Most-Híd / Spolupatričnosť / Krisztián Forró / László Sólymos / Szabolcs Mózes /

Vznik jednotnej maďarskej strany oznámia najskôr až na jeseň

24.01.2021 18:03

Delegácie majú na stole poslednú nevyriešenú otázku, a to je rozloženie síl jednotlivých platforiem v spoločnej strane.

Baňa / Baníci /

Záchranári po dvoch týždňoch vytiahli z bane vo východnej Číne 11 uviaznutých baníkov

24.01.2021 15:20

O ďalších desiatich baníkov sa dosiaľ nič nevie, zatiaľ čo jedeného ďalšieho už čínske médiá pred pár dňami vyhlásili za mŕtveho.