Založ si blog

Bojiská na Slovensku – Levice

Turci potrebovali obsadiť Levickú pevnosť  a tak si  otvoriť cestu k stredoslovenským banským mestám. V roku 1663 sa po dohode s vtedajším kapitánom Levického hradu Gašparom Bartakovitsom zmocnili hradu a posádka získala právo slobodného odchodu. O rok ho znovu dobyl cisársky generál gróf de Souches a v meste ponechal vojenskú posádku. Ostrihomský paša Ali chcel Levice opäť získať. Pritiahol s 15 až 20-tisícovým vojskom a začal ich obliehať. De Souches zaujal bojové pozície medzi Tlmačmi a Hronskými  Kľačanmi. Osmanské vojsko vtedy prerušilo obliehanie a pohlo sa proti cisárskemu vojsku. Samotná bitka sa odohrala 19. júla 1664 v priestore medzi obcami Starý Tekov, Hronské Kľačany a Podlužany až po Levice. Osmani boli v početnej prevahe. Cisárske vojsko bolo však lepšie vyzbrojené a povzbudené predchádzajúcimi úspechmi. Osmanská armáda bola zložená najmä z nepravidelných jednotiek, ktoré sa nemohli rovnať dobre organizovaným cisárskym jednotkám.  O osude bitky rozhodol nečakaný útek Osmanských spojencov – Moldavcov a Valachov, ktorý uprostred bojov opustili svoje pozície. Medzi ostatnými Tureckými vojakmi vypukla panika a aj oni začali  utekať. Cisárske vojsko využilo príležitosť a naplno udrelo na zvyšky armády. Víťazstvo prí Levícíach bolo strategicky veľmí dôležité a rozprávalo sa o ňom po celej kresťanskej Európe.

Osmanské vojská stratili veľké množstvo mužov, všetky delá, zásoby aj bojové zástavy. Počas ústupu bol zabitý tiež ich veliteľ Alí Paša. Na habsburskej strane boli straty menšie. V tejto bitke položil život aj jeden z najznámejších hrdinov protitureckých bojov – Štefan Koháry, hlavný kapitán banských miest a župan Hontianskej stolce. Velil pravému krídlu uhorských vojsk.. Počas bojov ho zasiahla nepriateľská guľka na okraji mesta Levice, v lokalite Krížny vrch.  Splašený kôň ho potom ťahal za sebou až k obci Hronské Kosihy. Na mieste, kde sa našlo Koháryho, telo bola v roku 1713 postavená malá kaplnka. V rovnakom roku bol postavený pamätník aj na mieste, kde bol Koháry postrelený. Pochovaný je v kostole v Hronskom Beňadiku.

 

Kaplnka na mieste kde našli Koháryho  telo

 

 

Pamätník na mieste kde bol Koháry postrelený

 

 

Kostol v Hronskom Beňadiku kde je Koháry pochovaný

 

 

foto: autor

Studnička cisárovnej Alžbety / Sisi /– Zlatá Baňa

15.09.2024

Historické záznamy hovoria o roku 1895, keď cisárovná Alžbeta so svojím pompéznym sprievodom pricestovala do Šarišskej stolice, kde navštívila Bardejovské Kúpele. Pri tejto návšteve Šariša ju zaujala aj bohatá história lokality Slanských vrchov. Na lúčke pri hornom minerálnom prameni Kyselka pri potoku, bol pre cisárovnú a jej sprievod pripravený obed, pečená [...]

Bojiská na Slovensku – Cetunský boj

10.04.2024

Oblasť Bielych Karpát mala pre nemeckú armádu strategický význam. Mala to byť jedna z hlavných ústupových ciest na Moravu. V tejto oblasti pôsobili partizáni oddielu Hurban, Veliteľom oddielu bol kpt .Miloš Uher . Proti partizánom nasadili špeciálnu protipartizánsku jednotku s krycím názvom Edelweis, ktorej vypomáhal aj špeciálny slovenský oddiel POHG. Jednotka [...]

Bojiská na Slovensku – Vrbovce , Ostrý vrch

03.04.2024

Na Ostrom vrchu nad Vrbovcami sa v decembri 1704 stretli v otvorenom boji habsburskí vojaci poľného maršala Sieberga von Heistera a kuruckí povstalci generála Mikuláša Berčéniho. Po krvavej bitke zostalo na bojisku veľa veľa vojakov mrtvých a ranených. Ranení kuruci boli prevezení do Sobotišťa, kde mnohí svojim zraneniam podľahli. [...]

Portugalsko, lesný požiar, hasičské lietadlo, požiar

V Portugalsku zúria rozsiahle požiare, vyžiadali si už najmenej dve obete

16.09.2024 22:00

Úrady informovali, že v dištrikte Aveiro nasadili 12 hasiacich lietadiel a v celej krajine bojujú najmenej s 20 požiarmi.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer

Záplavy odplavili aj morálku? Rakúsky kancelár vyzval pre povodne na pauzu v kampani, ale sám v nej pokračoval

16.09.2024 21:21

Nehammer argumentoval, že treba všetku energiu a pozornosť sústrediť na zvládnutie prírodnej katastrofy a pomoc tým, ktorých zasiahla.

most, Čadca

Nebezpečná voda sa valila aj Čadcou. Živel tam ohrozoval mosty, firmy aj rodinné domy

16.09.2024 21:00

Podobné povodne boli v metropole Kysúc zaznamenané v roku 1997, no viacerí miestni tvrdia, že ani vtedy živel nespôsobil také škody, ako teraz.

Devínska Nová Ves, Povodeň, Bratislava

Zničené budovy, cesty aj polia. Koľko budú stáť opravy? Slovensko čaká, kým odznie povodňová vlna

16.09.2024 20:00

Najhoršie sú na tom okresy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), ktorý bude zatiaľ potrebovať na opravy takmer tri milióny eur. Trnavský kraj odhaduje škody na niekoľko desiatok tisíc eur.