Rieka Orava vznikala sútokom Bielej a Čiernej Oravy. Na ich sútoku bola však postavená Oravská priehrada zasahujúca až na územie Poľska. Pod priehradným múrom už tečie pod spoločným názvom Orava. Rieka Orava má na Slovensku dĺžku cca 111 km., tečie prevažne juhozápadným smerom Vlieva sa do Váhu pri obci Kraľovany
Čierna Orava pramení v Poľsku. Konvenčne je považovaná za horný tok Oravy Bela Orava, ktorá má dĺžku 37 km. Pramení v Oravskej Magure, pod vrchom Paráč (1 324,8 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 080 m n. m. Poloha prameňa je označená aj na turistických mapách. Škoda že pri prameni nie je žiadna informačná tabula, ktorá by podávala informáciu o rieke.
Orava, Arva, Aryva, Arawa, Oravia, Aravia – viacero modifikácií názvu regiónu a rieky, v povodí ktorej sa kraj rozprestiera. Názov Arva sa pôvodne vzťahoval na rieku. Predpokladá sa, že slovo Arva je galského pôvodu. Keltské (starogalské) slovo arvos, arva znamená bystrý tok, bystrú vodu. Názov Orava by sa ale mohol vyvodiť aj z germánskeho pomenovania limby: Arve, Arva. Orava mohla byť vtedy bohatá na limby. Či už je názov Arva keltského alebo germánskeho pôvodu, prešiel na staroslovenské obyvateľstvo.
Názov Orava vo forme Arva sa v historických listinách po prvý raz vyskytuje r. 1267, po druhý raz r. 1291 v skomolenej forme Aryva. Spomína sa tu majetok Arva s hradom, ktorý sa tam nachádza, a synovia Andreja, oravského župana „de Aryva“ (Aryna). Slovenská forma Orava sa vyskytuje prvý raz r. 1314. Vtedy sa spomína pustý les v Oravii. Potom r. 1326 Arawa, r. 1334 fara Aravia, r. 1390 zámok Orawa a potom už častejšie v tejto forme.
foto : miňo..
Akosi sme sa obchádzali. Aj o kostoloch ste ...
Celá debata | RSS tejto debaty