Založ si blog

Príbeh o prameni – Ságelská studnička

 

V obci Borský Mikuláš vyviera na ľavom brehu Ságelského potoka neobyčajný vodný prameň. Voda v ňom je mineralizovaná a má mierny sírnatý zápach. Prameň bol v minulosti niekoľkokrát upravovaný, je  nad ním vybudovaný kryt v podobe malej kaplnky. Nachádza sa v nej socha svätca Jána Nepomuckého, ktorý podľa katolíckej vierouky patrí medzi ochrancov vôd.

 

Čo však robí Ságelskú studničku špeciálnou, nie je len jej tvar, ale i história miesta. Ide totiž o lokalitu, ktorú s obľubou navštevovala jedna z najdôležitejších osobností slovenskej histórie – básnik Ján Hollý, ktorý sa v Borskom Mikuláši i narodil. Básnik veľmi rád oddychoval pri studničke nielen vo svojej mladosti, ale aj pri návštevách rodnej obce v neskorších rokoch.

 

Ján Hollý na oslavu studničky napísal ódu pozostávajúcu zo 46 veršov. Je napísaná bernolákovčinou ako aj celá Hollého poézia. V básni opisuje, ako obyvatelia z celého okolia chodia s džbánmi ku prameňu po vodu pre jej dobrú chuť. Prirovnáva ju dokonca k medu a tvrdí, že sa kvalitou vyrovná najpovestnejším vodám v Turci, či na Dobrej Vode. K prameňu sa však  nedostaneme, je za zamrežovanými dverami. Kto vie, aká je jej kvalita v súčasnej dobe.

 

 

 

 

Foto : miňo…

Minerálne vody na Záhorí – Holíč

26.01.2020

Na okraji záhradkárskej osady Paseky, za podnikom Eissmann, sa nachádza vrt minerálnej vody. Je to zdroj sirkovej vody, ktorý pravdepodobne využívajú najmä miestny záhradkári. Sírova chuť viac »

Minerálne vody na Záhorí – Pernek

14.01.2020

V katastrálnom území obce Pernek, smerom na Pezinskú Babu, sa nachádza vrt minerálnej vody. Vodu tu pravdepodobne ľudia píjavajú, svedčí o tom hrnček pri prameni a aj prázdne plastové fľaše viac »

Minerálne vody na Záhorí – Stupava

12.01.2020

Severovýchodne od Stupavy sa nachádza výdatný vrt železitej minerálnej vody. Voda má kyslastú chuť. Na strednom Slovensku železitú minerálnu vodu nazývajú pekným rázovitým slovom – viac »

Banská Bystrica / autobusová stanica / autobus /  

Autobusy v banskobystrickej župe znovu chodia, hľadá sa trvalé riešenie

27.01.2020 18:30

Vicežupan Banskobystrického kraja Ondrej Lunter oznámil, že v stredu budú rokovať priamo s dopravcom a verí v definitívnu dohodu.

Zamrazujte potraviny správne.

Recept USA na dohodu s EÚ: Presvedčte ľudí, že americké potraviny sú dobré

27.01.2020 18:24

Presvedčte verejnosť, že americké normy sa zakladajú na vedeckých metódach, žiada minister.

drogy

Holandské koaličné strany sa sporia pre politiku voči tvrdým drogám

27.01.2020 18:20

V Holandsku je okolo 130-tisíc závislých, ale iba 30-tisíc z nich využíva nejakú formu odvykacej kúry.

auschwitz, birkenau, holokaust

Čaputová vyzvala v Auschwitzi na boj proti fašizmu

27.01.2020 16:43

Ešte pred začiatkom ceremónie viac než 200 ľudí, ktorí prežili holokaust, položilo vence k múru smrti.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 59331x
Priemerná čítanosť článkov: 1648x

Autor blogu