Založ si blog

Prameň rieky Hron

Hron pramení na juhovýchodnom úpätí Kráľovej hole v nadmorskej výške približne 980 m n. m. Meria 298 kilometrov, je to druhá najdlhšia slovenská rieka. Preteká iba územím Slovenska.

Z najbližšej obce Telgárt sa k prameňu dá dostať za približne 30 minút pešo alebo 3 minúty autom. Zaparkovať môžete hneď na prístupovej ceste k prameňu.

Dolinou rieky viedli významné obchodné a spojovacie trasy. Od 17. storočia boli vody Hrona a jeho prítokov využívané na splavovanie dreva. Ešte v 30. rokoch 20. storočia  bolo po Hrone splavované drevo.

Ojedinelým úkazom sú  meandre Hrona. Hneď na svojom začiatku v oblasti Červenej Skaly, ako jediná zo slovenských riek vytvára prekrásne meandre. Táto krajinná zvláštnosť bola v roku 1994 vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu.

Ďalšou zaujímavosťou Hrona je tzv. Slovenská brána. Nachádza sa medzi obcami Tlmače a Psiare. Ide o prielom Hrona medzi Pohronským Inovcom a Štiavnickými vrchmi dlhý asi 10 kilometrov. V minulosti to bol strategicky dôležitý priechod z Podunajskej nížiny do bohatých banských miest. Tento prírodný úkaz starší historici nazvali „Porta Slovenica“, čo v preklade znamená „Slovenská brána.  Slovenská brána bola kedysi iná, užšia a krajšia. V rokoch 1895 a 1896 ju vyhodili do vzduchu, aby uvoľnila miesto železničnej trati.

 

Prvý zápis o tejto rieke je vo filozofujúcich úvahách rímskeho cisára Marka Aurélia, ktorý sa pri vojenských povinnostiach v roku 166 prechodne zdržiaval pri Hrone. V jeho tu po grécky písanom diele možno čítať názov rieky v tvaroch Granua, Granoua.                                                  V písomnostiach uhorského pôvodu, napísaných v latinčine, sa Hron vyskytuje od tretej tretiny 11. storočia. V listine kráľa Gejzu z roku 1075 o založení a obdarení kláštora benediktínov v Hronskom Beňadiku je niekoľko zápisov o tejto rieke. Všetky uvedené zápisy sa vzťahujú k dolnej časti toku Hrona a je zapísaný pod názvom Gron alebo Grana. Boli        zaznamenané viaceré názvy, ktoré boli latinizované alebo maďarského pôvodu, na príklad Garam. Dá sa to vysvetliť vývinovými zmenami v maďarčine a slovenčine.

 

Názov Hron by mohol byť zo staronemeckého Gran Ahva. Pričom Gran je pomenovanie smreka a ahva vo význame voda. To znamená smreková voda – teda voda pretekajúca smrekovým porastom. Ale aj ľudová etymológia je veľmi zaujímavá. Tvrdí, že Hron má súvislosti s hromom – hučí ako hrom. Ďalšia etymológia hovorí: Hron – odhrnúť – teda niečo pred sebou tlačiť.

 

foto: miňo…

Opevnené kostoly na Záhorí – Lakšárska Nov Ves

08.08.2020

Historickou a kultúrnou pamiatkou v Lakšárskej Novej Vsi je rímsko-katolícky barokový kostol svätého Vavrinca. Miestny obyvatelia ho postavili na návrší – 254 m.n.m.. Je viditeľný zo značnej vzdialenosti. Okolo kostola s cintorínom stojí obranný múr so štrbinovými strielňami.. Podarilo sa mi nájsť len tri strielne, z toho z jednej som musel odstrániť vložené [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Gajary

23.07.2020

Kostol v Gajaroch je snáď najkrajší opevnený kostol na Zhorí. Kostol Zvestovania Pána (staršie pomenovanie Kostol Zvestovania Panny Márie) je barokový , postavený v rokoch1665 – 1675 . Koncom 17. storočia k nemu pristavili ochranný múr so štyrmi rohovými baštami, ktoré neskôr prestavali na kaplnky. Opevnený kostol poskytoval ochranu obyvateľom samotných Gajár aj [...]

Opevnené kostoly na Záhorí – Studienka

15.07.2020

Dominantou obce Studienka je barokový kostol sv. Štefana Uhorského s ochranným múrom a barokovou zvonicou z 18. storočia. Základný kameň kostola bol položený v roku 1668. Dostavaný bol z kameňa a tehál v roku 1673.V rohoch ochranného múra boli v roku 1705 postavené z iniciatívy farára Andreja Čermáka kaplnky. V čase núdze sa mohli využiť ako nárožné bašty aj na [...]

Bejrút

Libanonský parlament odobril vyhlásenie výnimočného stavu v Bejrúte

13.08.2020 15:52

Vláda okrem iného udelila armáde aj právomoc vyhlasovať zákaz vychádzania, brániť verejným zhromaždeniam a cenzurovať médiá.

migranti

Polícia zadržala 26 migrantov, po kamióne a prevádzačoch ďalej pátra

13.08.2020 15:20

Nelegálnych migrantov zadržala polícia v lese pri diaľnici medzi Stupavou a Lozornom.

Čína, jedlo, zmrzlina

Čína spustila kampaň proti plytvaniu jedlom

13.08.2020 14:53

"Kampaň za čistý tanier" je odozvou na vyjadrenie prezidenta Si Ťin-pchinga, že pandémia Covid-19 "znie ako alarm" v súvislosti s plytvaním jedlom.

jurika  Marianka

Exstarostu Marianky odsúdili za korupciu na 3 roky podmienečne

13.08.2020 14:18, aktualizované: 15:12

Radovana Juriku odsúdil Špecializovaný trestný súd na tri roky trestu odňatia slobody so skúšobnou dobou na tri roky s probačným dohľadom.