Prameň rieky Hron

Hron pramení na juhovýchodnom úpätí Kráľovej hole v nadmorskej výške približne 980 m n. m. Meria 298 kilometrov, je to druhá najdlhšia slovenská rieka. Preteká iba územím Slovenska.

Z najbližšej obce Telgárt sa k prameňu dá dostať za približne 30 minút pešo alebo 3 minúty autom. Zaparkovať môžete hneď na prístupovej ceste k prameňu.

Dolinou rieky viedli významné obchodné a spojovacie trasy. Od 17. storočia boli vody Hrona a jeho prítokov využívané na splavovanie dreva. Ešte v 30. rokoch 20. storočia  bolo po Hrone splavované drevo.

Ojedinelým úkazom sú  meandre Hrona. Hneď na svojom začiatku v oblasti Červenej Skaly, ako jediná zo slovenských riek vytvára prekrásne meandre. Táto krajinná zvláštnosť bola v roku 1994 vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu.

Ďalšou zaujímavosťou Hrona je tzv. Slovenská brána. Nachádza sa medzi obcami Tlmače a Psiare. Ide o prielom Hrona medzi Pohronským Inovcom a Štiavnickými vrchmi dlhý asi 10 kilometrov. V minulosti to bol strategicky dôležitý priechod z Podunajskej nížiny do bohatých banských miest. Tento prírodný úkaz starší historici nazvali „Porta Slovenica“, čo v preklade znamená „Slovenská brána.  Slovenská brána bola kedysi iná, užšia a krajšia. V rokoch 1895 a 1896 ju vyhodili do vzduchu, aby uvoľnila miesto železničnej trati.

 

Prvý zápis o tejto rieke je vo filozofujúcich úvahách rímskeho cisára Marka Aurélia, ktorý sa pri vojenských povinnostiach v roku 166 prechodne zdržiaval pri Hrone. V jeho tu po grécky písanom diele možno čítať názov rieky v tvaroch Granua, Granoua.                                                  V písomnostiach uhorského pôvodu, napísaných v latinčine, sa Hron vyskytuje od tretej tretiny 11. storočia. V listine kráľa Gejzu z roku 1075 o založení a obdarení kláštora benediktínov v Hronskom Beňadiku je niekoľko zápisov o tejto rieke. Všetky uvedené zápisy sa vzťahujú k dolnej časti toku Hrona a je zapísaný pod názvom Gron alebo Grana. Boli        zaznamenané viaceré názvy, ktoré boli latinizované alebo maďarského pôvodu, na príklad Garam. Dá sa to vysvetliť vývinovými zmenami v maďarčine a slovenčine.

 

Názov Hron by mohol byť zo staronemeckého Gran Ahva. Pričom Gran je pomenovanie smreka a ahva vo význame voda. To znamená smreková voda – teda voda pretekajúca smrekovým porastom. Ale aj ľudová etymológia je veľmi zaujímavá. Tvrdí, že Hron má súvislosti s hromom – hučí ako hrom. Ďalšia etymológia hovorí: Hron – odhrnúť – teda niečo pred sebou tlačiť.

 

foto: miňo…

Bojiská na Slovensku – Bratislava

14.06.2025

Bitka pri Bratislave bolo ozbrojené stretnutie pri Bratislave alebo priamo v Bratislave v roku 907. Mala osudový význam pre národy v stredoeurópskom priestore. Stretli sa v nej vojská Bavorov a kočovné maďarské kmene. V tejto bitke zvíťazili staromaďarské kmene nad vojskami markgrófa Liutpolda Bavorského. Na základe nemeckých análov a podľa nekrológií významných [...]

Bojiská na Slovensku – Devín

04.06.2025

Keď si Rastislav upevnil vo Veľkej Morave moc, v roku 850 vyhnal bavorských kňazov, zrušil vazalstvo. K svojmu kniežactvu pripojil územie medzi riekou Dyje a Dunaj. Týmto činom si znepriatelil Ľudovíta Nemca, ktorý v roku 855 vtrhol do Veľkej Moravy Spočiatku jeho vojská pustošili Rastislavovu ríšu, ale napokon boli v bitke pri Devíne porazené. Dokonca nasledoval odvetný [...]

Bojiská na Slovensku – Holíč

03.06.2025

V roku 1314 začal Matúš Čák Trenčiansky s podporou Fridricha I. Habsburského ťaženie na Moravu s cieľom získať pod svoju kontrolu ďalšie územia. Kráľ Ján Luxemburský po správach o Čákovom postupe zhromaždil v Prahe vojsko o sile 1500 mužov a 21. mája 1315 tiahlo vojsko na Moravu. Začiatkom júla 1315 české kráľovské vojsko začalo obliehať [...]

Trump

Trump dal Putinovi ultimátum a hrozí tvrdými clami. USA zbroja spojencov NATO

14.07.2025 22:37

Ukrajina dostane podľa šéfa NATO „obrovské“ množstvo zbraní, vrátane systémov protivzdušnej obrany, rakiet a delostreleckej munície.

irán, urán, Arak, reaktor

Irán odmieta jadrové rokovania s USA podmienené zastavením obohacovania uránu

14.07.2025 22:22

Washington a Teherán viedli niekoľko kôl jadrových rokovaní s cieľom dosiahnuť dohodu, keď ich Izrael prerušil útokom na Irán.

SR Pečovská Nová Ves, Robert Fico

Fico dostal návrh Bruselu, čo Slovensku garantuje po podpore protiruských sankcií. Premiér ho posiela politickým stranám

14.07.2025 21:19

Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť, komentoval premiér Robert Fico hľadanie kompromisu s Bruselom o podpore 18. balíka protiruských sankcií.

rumunsko vlajka

Rumunská vláda ustála hlasovanie o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery

14.07.2025 20:41

Hlasovanie sa týka balíka fiškálnych opatrení, ktorý má v krajine zvýšiť dane a znížiť tak rozpočtový deficit.