Bojiská na Slovensku – Cetunský boj

Oblasť Bielych Karpát mala pre nemeckú armádu strategický význam. Mala to byť jedna z hlavných ústupových ciest na Moravu. V tejto oblasti pôsobili partizáni oddielu Hurban, Veliteľom oddielu bol  kpt .Miloš Uher . Proti partizánom nasadili špeciálnu  protipartizánsku jednotku s krycím názvom Edelweis, ktorej vypomáhal aj špeciálny slovenský oddiel POHG.

Jednotka Edelweis 26. februára 1945 postupovala  cez lubinské kopanice na Cetunu.   Partizáni mali nastúpiť do boja proti nemeckým fašistom v Cetune 27. februára ráno o 9. hodine.  Uher so svojim oddielom  sa stiahol z hôr k Cetune o hodinu skôr. K tomuto rýchlemu zásahu ho viedla obava o domácich obyvateľov a okrem toho v Cetune mali partizáni zásoby potravín, liekov i munície. Nemci tu mali v hostinci U Gašparíka a v dvoch ďalších domoch umiestnené 3 ťažké guľomety Mali prevahu a strategickú výhodu. Boli ukrytí v domoch a v stodolách. Partizáni boli unavení po prebdenej mrazivej noci v horách. Uher sa rozhodol dobyť stodolu pri hostinci a nečakane prekvapiť nepriateľa. Pred stodolou ho však zasiahla  guľka . Padol o pol dvanástej. Velenie prebral jeho zástupca npr. Anton Jakubík a s patetickým zvolaním: „Keď padol otec, nech padnú i deti“! — dal povel k novému útoku. Chceli obkľúčiť hostinec a vyradiť v ňom umiestnený ťažký guľomet. Padol Jakubík a ďalší dvaja, niektorí boli zranení. Partizáni bijovali a ustúpili do hôr až po privolanej posile Nemcov (asi 2000). Po celodennom boji padlo 18 partizánov. Na strane Nemcov boli straty oveľa väčšie, vyše 100 fašistov a mnoho zranených.

Kpt. Miloš Uhera, npor. Anton Jakubík a ich 44 spolubojovníkov pochovali na vrchu Roh nedaleko jeho rodnej obci Lubina,.

Pamätník partizánov je tiež v Cetuni.

 

Pamätník na vrchu Roh

Pamätník v Cetuni

foto- autor

Bojiská na Slovensku – Trnava

05.09.2025

V rokoch 1428 – 1433 sa uskutočnilo niekoľko vpádov husitských vojsk na územie Uhorska. Pri prvých vpádoch uhorské vojsko nedokázalo výraznejšie čeliť husitským vojskám. Husiti boli dlho neporaziteľní. Na Slovensku však v tomto období Husiti neuspeli v dvoch veľkých bitkách a to pri Trnave a na Rudom poli pri Ilave. Sirotský hajtman Velek Koudelník z Březnice [...]

Minerálny prírodný kúpeľ – Šaľa

04.09.2025

Nie je to priamo termálny prameň. Ten je úplne inde, na bývalom kúpalisku. Geotermálny vrt tu má vodou s teplotou 70 stupňov Celzia. Následne voda z vrtu putuje do kotolni na vykurovanie a ohrev. Prebytočný odpad smeruje do rieky Váh. Termálna horúca voda sa miešajúca sa s studeným Váhom. Voda z potrubia je príliš horúca asi 48 stupňov Celzia. Po zmiešaní so [...]

Vzbury na Slovensku – Košúty

01.09.2025

Svetová hospodárska kríza na konci dvadsiatych a začiatkom tridsiatych rokov 20. storočia zasiahla mimoriadne silno agrárne Slovensko, ktoré malo veľmi slabo rozvinutý priemysel. Až 60 percent obyvateľstva pracovalo v poľnohospodárstve, v priemysle iba 18 percent. Jedným z prvých miest, kde sa prejavila veľká hospodárska kríza boli Košúty. Miestny cukrovar začal [...]

nemecko polizei polícia

Ďalší blackout, tentokrát v Berlíne. Tisícky firiem a domácností ostali bez elektriny

09.09.2025 14:03

Čiastočne nedostupné sú tiež tiesňové linky.

sanitka, pacient, záchranári, zdravotníci

Výbor k tendru na záchranky nerokoval, poslanci neschválili program

09.09.2025 13:48

Minister zdravotníctva v súvislosti s kritikou tendra reagoval, že nedopustí škandály či „kšefty“.

NRSR, parlament

Poslanci začali schôdzu, čakajú ich aj dva vetované zákony

09.09.2025 13:35

Súčasťou programu je aj definitívne hlasovanie o vládnej novele ústavy.