Bojiská na Slovensku – Dargovský priesmyk

Bitka o Dargovský priesmyk patrí dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území Slovenska.Ťažké boje v Slanských vrchoch na prelome rokov 1944 – 45 medzi nemeckým wehrmachtom a Červenou armádou si vyžiadali tisíce životov. Práve Dargov si generál 4. ukrajinského frontu Ivan Jefimovič Petrov vybral ako hlavné miesto prieniku. Dargovský priesmyk totiž uzatvára Košickú kotlinu z východu, a stal sa preto strategickým bodom pre dobytie Košíc. Rozkaz dostala 18. armáda vedená generálporučíkom Gastilovičom. Oproti nej stála nemecká 1. tanková armáda pod vedením generálplukovníka Gorrharda von Heinrica. Takmer 40 dní sa bojovalo o Dargovský priesmyk. Pokus sovietskej 1. gardovej armády o ovládnutie priesmyku a prielom na Košice, však po ťažkých bojoch stroskotal. Ústup nemeckých vojsk nastal až v polovici januára 1945 po útočnej ofenzíve Červenej armády v Poľsku. Definitívny ústup nemeckých vojsk z oblasti Dargovského priesmyku začal v noci zo 17. na 18. januára. Až 18. januára 1945 tak jednotky sovietskej armády mohli vstúpiť do Klečenova a ďalších obcí na západnej strane pohoria a pokračovať  smerom na Košice.

V tejto sedem týždňov trvajúcej bitke netrpeli len vojaci, ale aj civilisti, ktorí odmietli evakuáciu a skrývali sa počas prechodu frontu v lesoch. Počas bojov vyhasli životy, respektíve bolo zranených a nezvestných, zhruba 21 000 vojakov Červenej armády.(4743 podľa hlásení z exhumácií) Straty Wehrmachtu boli s ohľadom na dobre vybudovanú obranu vo vertikálne členitom teréne niekoľkokrát nižšie. Pod Dargovom mohlo zahynúť aj 5 000 až 7 000 nemeckých, resp. maďarských vojakov.

Ako pietna pamiatka týchto udalostí stojí dnes v miestach Dargovského priesmyku pamätník.

 

 

 

 

 

 

Foto: autor

 

Latrínová literárna tvorba a papier

06.04.2025

Podľa záchodov sa pozná kultúra národa, Situácia sa za uplynulých 30 rokov u nás zásadne zlepšila. Ale nesmieme sa uspokojiť, iste sú ešte rezervy. Mne niečo chýba na tých porevolučných verejných záchodoch a to je tá ľudová tvorba – nápisy na dverách a stenách WC. Keď už bol človek v minulosti nútený, aj keď nerád, navštíviť toto zariadenie, neodolal a [...]

Prameň rieky Štiavnica

05.04.2025

V Štianických vrchoch, pri Banskej Štiavnici, pramení rieka Štiavnica (prítok Ipľa). Takmer celý tok sa na území mesta v súčasnosti nachádza v podzemí (slúži ako kanalizačný zberač). Na povrch sa dostáva až v dolnej časti mesta. V čase vzniku mesta však tiekla po povrchu a dala mestu meno. Podľa mapy tok rieky sa začína v tajchu Veľká Vodárenská ale aj v [...]

Peniaze nesmrdia

13.02.2025

Po dlhšom čase som bol v Bratislave na hlavnej stanici. Bol som nemilo prekvapený. Za použitie verejného WC bol v minulosti poplatok 50 centov. Teraz sa už situácia zmenila, platí sa 1 euro. Za to môže iste súčasná vláda, najmä Fico: zvýšené DPH, transakčná daň, plánovaná výstavba prečerpávajúcej elektrárne. / PS: Ja tomu síce neverím, ale chcel som trochu potešiť [...]

polícia, policajná páska

V Banskej Bystrici našli v dome dvoch mŕtvych mužov

21.04.2025 16:28

V rodinnom dome v banskobystrickej mestskej časti Jakub našli v pondelok dvoch mŕtvych mužov.

Luis Antonio Tagle

Kto sa stane hlavou cirkvi po Františkovi - kandidát z Ázie, Afriky alebo Maďar? Pozrite si favoritov

21.04.2025 16:00

Už krátko po smrti sa množia špekulácie, kto by mohol byť nástupcom zosnulého pápeža Františka na Petrovom stolci. Viacero médií prinieslo zoznamy favoritov.

camerlengo, Kevin Joseph Farrell

Po smrti pápeža má zásadnú úlohu camerlengo. Potvrdí jeho smrť, zničí prsteň a do zvolenia nového spravuje cirkev

21.04.2025 15:00

Po smrti pápeža Františka sa naštartovala mašinéria krokov, kde podstatnú úlohu hrá camerlengo, ktorým je kardinál Kevin Farrell.

Pápež

Talianski analytici: Pápež František nie vždy uspel, ale záležalo mu na ľuďoch, nie na dogmách

21.04.2025 15:00

Náhla smrť pápeža Františka vo veku 88 rokov postavila katolícku cirkev pred zásadnú otázku: čo je pre ňu hlavným odkazom zosnulého Svätého Otca?