Založ si blog

Bojiská na Slovensku – Lučenec

Bitka vojsk Jána Jiskru z Brandýsa a Jána Hunyadyho v roku 1451 bola vyvrcholením ozbrojených ich zrážok  trvajúcich 4 roky. Bratríci obsadili Lučenec v roku 1442, teda deväť rokov predtým, ako došlo k bitke. V tom čase vybudovali pevnosť v cisterciánskom kláštore sv. Štefana  pri Opatovej. V polovici augusta 1451 Huňady obsadil Lučene a začal obliehať opevnený kláštor.  Bránila ho 500 členná posádka Jiskrových vojakov pod velením skúseného veliteľa Mateja z Kněžic.  Posádka sa na tomto opevnenom mieste odrážala viaceré útoky. Huňady preto zmenil taktiku a rozhodol sa ju vyhladovať. Obrancovia uvedomujúc si svoju beznádejnú situáciu sa pokúsili vyjednávať. Ako podmienku si kládli slobodný odchod. Huňady im to nedovolil Ako jediná nádej im zostával Ján Jiskra. V tom čase nachádzal na severovýchodnom Slovensku, kde urýchlene zhromažďoval vojsko. Odtiaľ rýchlym pochodom smeroval k Lučencu. Dňa 7. septembra 1451 sa husitské vozy objavili neďaleko mesta. Huňady zjavne podcenil počtom podstatne slabšieho protivníka Podľa niektorých písomných prameňov sa vraj pred bitkou sebavedome vyjadril, že  jeho pohoniči budú stačiť na to, aby nepriateľa rozohnali bičom. Huňady svoje oddiely rozdelil. Menšia časť vojska pod velením Štefana Bubeka ( píše sa aj Bebek) mala naďalej pacifikovať posádku kláštora. Druhá, väčšia časť vyrazila proti Jiskrovi. Vďaka umne postavenej vozovej hradbe Jiskrovci prvý útok odrazili. Bolí lepšie vycvičení a nechýbali im ani potrebné bojové skúsenosti. Šikovným manévrovaním zatlačili najúčinnejšiu zbraň stredovekého vojenstva, časť uhorskej ťažkej jazdy do močaristého terénu pri potoku Slatinka.  Huňady postrehol nebezpečenstvo a urýchlene sa ich snažil podporiť ďalšími silami. Obrancovia kláštora však zaútočili a prelomili oslabené sily svojich obliehatelov a vpadli mu do chrbta. Celé Huňadyho vojsko sa rozpŕchlo. Ušiel aj veliteľ, aby sám nepadol do zajatia. Štefan Bubek padol a okrem iných sa dostal do zajatia aj jágerský biskup Ladislav. Jiskrovo vojsko, ktoré vynikalo nielen vojenskou taktikou, ale aj výzbrojou  malo okolo 5-tisíc mužov. Huňadyho vojsko vraj okolo 12-tisíc mužov.

Historici  zaraďujú bitku pri Lučenci medzi najvýznamnejšie bitky v Uhorsku a aj na našom území. Táto bitka sa stala námetom historického románu A. Jiráska (1. časť trilógie má názov Bitka pri Lučenci).

Hovorí sa, že pevnosť v kláštore sa  nachádzala v Lučenci. na mieste  kde je teraz secesný kaštieľ, v časti Opatová.  Výskumom cintorína v Opatovej sa však objavil dôkazy o existencie cisteriánskeho kláštora na tomto území. Presnej lokalizácii objektu pomohlo aj letecké snímkovanie.

 

Secesný kaštieľ, v Lučenci, časti Opatová Jedno z miest kde sa mohla nachádzať pevnosť Jána Jiskru z Brandýsa

 

 

.

 

Pamätná tabuľa bitky pri  Lučenci na cintoríne v Opatovej

 

 

Pamätná tabuľa Alois Jirásek

 

 

 

foto: autor

 

Vzbury na Slovensku – Černová

11.11.2022

V Černovej (časť Ružomberka) si obyvatelia z vlastných financií a z iniciatívy rodáka z obce Andreja Hlinku, postavili katolícky kostol. Stavba kostola sa začala v roku 1905. Na jeseň 1906 bol kostol dokončený. Väčšina Černovčanov spájala jeho vysviacku s Hlinkom. Vysvätenie kostola skomplikovalo Hlinkove suspendovanie spišským biskupom Alexandrom Párvym a jeho [...]

Bojiská na Slovensku – Liptovský Mikuláš.

14.10.2022

Z dôvodu silnéj obrany a z dôvodu, že sovíetske veleníe zamýšlalo viesť hlavní úder cez Ostravu, sa fronta 30.1.1945 zastavila v Liptovskom Hrádku. Nemecká armáda vybudovala v oblastí Liptovskeho Mikuláša silný obranný systém. Využívali delostreleckých pozorovateľov na kótach Západných a Nízkych Tatier. Kľúčovým bodom obrany sa stali kóty 748 Háje [...]

Vzbury na Slovensku – Vzbura poddaných v Honte

05.10.2022

Janko Kráľ prišiel 25. marca 1848 do Príbeliec so správami, že v Pešti je revolúcia a snem odhlasoval zákony o zrušení poddanstva. V Honte predchádzala už dlhšie trvajúca nespokojnosť a početné sťažnosti ľudu na zemepánskú vrchnosť. V obciach vzrastal počet roľníkov zbavených pôdy, z ktorých sa stávali nemajetní želiari. Sedliaci sa vzbúrili proti vrchnosti, [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Britain US Diplomatic Immunity

Prešla ho autom, z krajiny ušla. Manželka amerického diplomata dostala za zabitie tínedžera v Británii podmienku

08.12.2022 21:28

Prípad vyvolal diplomatický spor medzi Londýnom a Washingtonom.