V roku 1936 sa vo Fiľakove konal veľký štrajk robotníkov z miestnej smaltovne Sfinx, neskôr známej ako Kovosmalt. Najprv začali štrajkovať robotníci zo stolárskej dielne, neskôr sa pridali ďalší. Pretože správa fabriky odmietla požiadavky na zvýšenie miezd, do štrajku vstúpilo 1800 robotníkov. Štrajkujúci nechceli opustiť závod, napokon ich vyhnali Usadili sa na vrchu Červená skala – Vöröskő a na miestnom futbalovom ihrisku. Tam strávili takmer mesiac, protestovali od 30. júla až do 29. augusta 1936. Na vrchu bývali v stanoch a jedlo im nosili poľnohospodári zo širokého okolia ako prejav podpory a solidarity. Bol proti nim zorganizovaný aj policajný zásah. Štrajk sa však skončil víťazstvom robotníkov. Vedenie im napokon zvýšilo mzdy o 10 percent
Fiľakovský štrajk je dodnes považovaný za najväčší štrajk v histórii vtedajšieho Československa. Na počesť tejto udalosti bol na mieste štrajku v roku 1961 postavený pamätník. Leží, asi kilometer od centra mesta, na vrchu Červená skala. Už roky je však v zabudnutí a je obrastený burinou, kríkmi a stromami. Pamätník na Červenej skale je dnes posledným pomníkom, ktorý pripomína veľký štrajk. V minulosti sa v meste nachádzala aj bronzová pamiatková tabuľa, ktorá bola umiestnená na budove dnešného kultúrneho strediska.
Štrajk bol zameraný proti vtedajšiemu riaditeľovi závodu Sfinx, Viliamovi Hulitovi. Ten mal však nemalý podiel na rozvoji mesta. V.Hulita dokázal aj v ťažkej dobe doviesť smaltovňu Sfinx k prosperite. Sú to paradoxy dnešnej doby. Pamätník Fiľakovského štrajku je zarastený, zabudnutý a v centre Fiľakova je nový pamätník Viliama Hulitu.
Pamätník Fiľakovského štrajku na Červenej skale
Pamätník vtedajšieho riaditeľa závodu Viliama Hulitu
foto: autor
Celá debata | RSS tejto debaty