Bojiská na Slovensku – Zvolen

Medzi Banskou Bystricou a Zvolenom sa odohrala významná bitka, v ktorej československí legionári definitívne odrazili útok červených maďarských armád.

Maďarské pluky zaútočili na územie Slovenska  dvomi smermi – cez Košice na Prešov a cez Lučenec, Zvolen na Žilinu, V oblasti stredného Slovenska im padli postupne do rúk Lučenec, Krupina, Levice, Banská Štiavnica a Zvolen.

Po tomto úspechu maďarskej armády sa stal hlavným veliteľom československých vojsk francúzsky generál Maurice Pellé. Ten bezodkladne odvolal veliteľa 2. divízie a nahradil ho plukovníkom Jozefom Šnejdárkom. Ten skoncentroval potrebné jednotky na strednom Hrone a zaútočili.  Obsadili Banskú Štiavnicu, Hronskú Dúbravu.  V neďalekom  Badíne  sa mu podarilo  odraziť útok maďarskej armády bojom na bodáky.

Plukovník Šnejdárek nariadil 13. júna 1919, pred východom slnka, sústredený útok na Zvolen.  Zahájil ho prápor podplukovníka Kendlíka a to od Badína cez Sielnicu a Kováčovú na Budču. Po nich o 4:00 vyrazili do útoku prápor majora Cypru smeroval od Badína cez Hájniky priamo na Zvolen, skupina podplukovníka Marschana a kapitána Matzeka cez Vlkanovú na Sliač. Po 4 hodinách obsadili čs. jednotky dominantně kóty a začal útok na kľúčové pozície maďarské obrany. Už pred 11:00 prenikli   prvé jednotky do Zvolena.

Pád Zvolena otriasol pozíciou červenej armády. Maďarské velenie ostalo bez záloh, ktoré by mohli zmeniť pre nich nepriaznivú situáciu.  Postupne boli oslobodené ďalšie mestá na strednom Slovensku.

Zaujímavé bolo použitie vojenskej ľsti v bojoch s maďarskou armádou .Šnejdárek nemal skoro žiadne   zálohy. Jednému z dôstojníkov dal  rozkaz, aby vyrazil smerom do Košíc a vzali si so sebou asi stovku vojakov v plátených uniformách. Vojaci si začiernili tvár a ruky a na hlavu si uviazali  biele šatky, ako turbany. Vystúpili z vlaku na železničnej stanici v Žiline a v Košiciach. Tu sa prechádzali po peróne a rozprávali sa nahlas senegalsky. Len niečo nezrozumiteľne brblali, zrozumiteľné bolo len slovo Senegal. Už za 48 hodín v Pešti vedeli, že na Slovensko prišli  ako záloha pluky Senegalcov. Povesť o Senegalcoch sa rozšírila  z Pešti zasa späť na front.  Keď  čs. vojská obkľúčili pri Hrone oddiel Maďarov tak sa nevzdali. Poskákali do rieky a to aj neplavci. Dôvodom malo byť to, že   nechceli padnúť do zajatia.  Domnievali sa, že veliteľom čs. armády je Senegalec – černoch a tí sú vraj  kanibali.

 

Pomník československých legionárov pri Badíne.

 

 

 

Ide o pamätné miesto bojov červených gárd Maďarskej republiky rád a československých legionárov pod vedením generála Josefa Šnejdárka

Na pomníku sú v štvorcoch na kríži názvy plukov a práporov, ktoré v tejto lokalite bojovali.

 

foto : autor

Bojiská na Slovensku – Bratislava

14.06.2025

Bitka pri Bratislave bolo ozbrojené stretnutie pri Bratislave alebo priamo v Bratislave v roku 907. Mala osudový význam pre národy v stredoeurópskom priestore. Stretli sa v nej vojská Bavorov a kočovné maďarské kmene. V tejto bitke zvíťazili staromaďarské kmene nad vojskami markgrófa Liutpolda Bavorského. Na základe nemeckých análov a podľa nekrológií významných [...]

Bojiská na Slovensku – Devín

04.06.2025

Keď si Rastislav upevnil vo Veľkej Morave moc, v roku 850 vyhnal bavorských kňazov, zrušil vazalstvo. K svojmu kniežactvu pripojil územie medzi riekou Dyje a Dunaj. Týmto činom si znepriatelil Ľudovíta Nemca, ktorý v roku 855 vtrhol do Veľkej Moravy Spočiatku jeho vojská pustošili Rastislavovu ríšu, ale napokon boli v bitke pri Devíne porazené. Dokonca nasledoval odvetný [...]

Bojiská na Slovensku – Holíč

03.06.2025

V roku 1314 začal Matúš Čák Trenčiansky s podporou Fridricha I. Habsburského ťaženie na Moravu s cieľom získať pod svoju kontrolu ďalšie územia. Kráľ Ján Luxemburský po správach o Čákovom postupe zhromaždil v Prahe vojsko o sile 1500 mužov a 21. mája 1315 tiahlo vojsko na Moravu. Začiatkom júla 1315 české kráľovské vojsko začalo obliehať [...]

IDEB 2018

Ide sa zbrojiť. Štáty EÚ sa predbežne dohodli na balíku za 1,5 miliardy eur

18.06.2025 22:14

Úniové štáty o programe nazvanom skratkou EDIP rokovali viac ako rok.

Decroix  fiala

Fialova vláda ustála už štvrté hlasovanie o vyslovení nedôvery

18.06.2025 21:16, aktualizované: 21:57

Za pád vlády hlasovalo 94 poslancov ANO, SPD a Pirátov, potrebných bolo 101 hlasov.

Andrej Danko / Robert Fico /

Neutralita Slovenska? Zase ste naleteli na Ficovu mediálnu hru. Odkázal novinárom Danko

18.06.2025 20:09

Podľa šéfa SNS to nie je teraz aktuálna téma.

LittvaFest, Liptovské Sliače

Veľká pocta pre fenomenálneho Liptáka: V rodnej dedine mu pripravili unikátny festival

18.06.2025 19:30

Precestoval kus sveta, kde ukazoval krásu slovenských tradícií. Vojtech Littva by v júli oslávil 85 rokov. V jeho rodisku na neho spomínali vo veľkom štýle.