Založ si blog

Bojiská na Slovensku – Horné Hámre

Počas Slovenského národného povstania bolo v  noci z 26. na 27. septembra 1944 rozhodnuté  dobiť nazad Horné Hámre a Brod. Útok na sa začal 27. septembra 1944 o piatej hodine ráno. Akcia sa spočiatku vyvíjala sľubne. Slovenskí vojaci napadli dedinu z troch strán. Zahnali nemeckú pechotu do nevýhodného postavenia v koryte riečky Kľak. No po dvoch hodinách ich vyslobodil protiúder nemeckých samohybných diel. Okolo poludnia esesáci prelomili stred povstaleckej zostavy a začali povstalecké jednotky zatlačovať k Žarnovickej Hute. Nepriaznivý vývoj situácie nedokázal zvrátiť ani zásah letcov škpt. Fajtla, ktorí zničili viacero nemeckých motorových vozidiel. Nemecké jednotky prenikli o 15.00  až do Žarnovice.

Nemeckú presilu povstalci nedokázali zastaviť. Počas ťažkých bojov tu padlo 38 našich vojakov. Boje boli hodnotené ako najťažšie počas  povstania. Jednotky bojujúce v Horných Hámroch boli po predošlých bojoch značne zdecimované. Chybou bolo, že ich neposilnili aspoň časťou práporu „Topľa“. , ktorý sa  nachádzal v priestore Banskej Štiavnice a nepriateľ ho vtedy ešte neohrozoval.

Bojov proti nemeckej armáde sa zúčastnil oddiel novobanských partizánov spolu so Slovenskou armádou, ktorú tu zastupovala Trnavská posádka. Ako jediná zo západného Slovenska sa pripojila k SNP. Tri tisícky vojakov a záložníkov slúžiacich v miestnych kasárňach a k tomu viac ako pol tisíca dobrovoľníkov z radov obyvateľov.

 

V  Brode, lokalite patriacej do obce Horné Hámre bol odhalený pamätník na pamiatku hrdinských bojov, ktoré sa odohrali na týchto miestach. Pamätník je zo spišského travertínu   zobrazuje travertínové päste vyrastajúce priamo zo zeme.

Nápis na pomníku:

HRDINSKÉHO BOJA A OBETÍ
POVSTALECKÉHO NOVOBAN-
SKÉHO ODDIELU A PRÍSLUŠNÍ-
KOV TRNAVSKEJ POSÁDKY
V DŇOCH 26. A 27. SEPT. 1944.

PARTIZÁNSKYCH BOJOV V ZI-
ME 1944 – 1945 A VEĽKÉHO UTR-
PENIA I HRDINSTVA OBYVATE-
ĽOV OBCÍ KĽAKOVSKEJ DOLINY.

VYBUDOVANÉ K 26. VÝROČIU SNP
AUGUST 1970

 

Pamätník padlým hrdinom nad spoločným hrobom, s menami padlých povstaleckých vojakov ( 7 neznámych ) na cintoríne v Horných Hámroch.

 

 

 

 

foto : autor

 

 

 

 

Bojiská na Slovensku – Cetunský boj

10.04.2024

Oblasť Bielych Karpát mala pre nemeckú armádu strategický význam. Mala to byť jedna z hlavných ústupových ciest na Moravu. V tejto oblasti pôsobili partizáni oddielu Hurban, Veliteľom oddielu bol kpt .Miloš Uher . Proti partizánom nasadili špeciálnu protipartizánsku jednotku s krycím názvom Edelweis, ktorej vypomáhal aj špeciálny slovenský oddiel POHG. Jednotka [...]

Bojiská na Slovensku – Vrbovce , Ostrý vrch

03.04.2024

Na Ostrom vrchu nad Vrbovcami sa v decembri 1704 stretli v otvorenom boji habsburskí vojaci poľného maršala Sieberga von Heistera a kuruckí povstalci generála Mikuláša Berčéniho. Po krvavej bitke zostalo na bojisku veľa veľa vojakov mrtvých a ranených. Ranení kuruci boli prevezení do Sobotišťa, kde mnohí svojim zraneniam podľahli. [...]

Opevnené kostoly Horehronia II.

12.10.2023

Podbrezová Lopej – Kostol sv. Juraja mučeníka Kostol patrí do skupiny stredovekých kostolov zo 14.storočia. Barokovo upravený bol v roku 1752.Takmer kompletne je zachované opevnenie s neporušenými štrbinovými strieľňami. Polomka – Kostol sv. Jána Krstiteľa. Neskororenesančný rímsko-katolícky Kostol svätého Jána Krstiteľa bol [...]

Robert Fico, rokovanie vlády

Hrabko: Fico nikdy nemal ústavnú väčšinu, aj tak ústavu dokázal meniť

13.07.2024 07:38

V minulosti podľa publicistu Fico opakovane dokázal väčšinu potrebnú na odsúhlasenie ústavnej zmeny dosiahnuť rokovaniami s opozíciou.

F-16, stíhačky, F16, armáda, letectvo

ONLINE: Kyjev chcel stovky, príde ich niekoľko. Príchod F-16 na Ukrajinu je komplikovaný

13.07.2024 07:30, aktualizované: 10:30

Kyjev v lete konečne dostane stíhačky F-16, ale v oveľa menšom počte, ako dúfal, uvádza agentúra Bloomberg.