Založ si blog

Vzbury na Slovensku – Šurany

V novembri 1938 na základe Viedenskej arbitráže veľká časť južného Slovenska bola pričlenená k Maďarsku. Maďarská vláda na tomto území likvidovala občianske a sociálne práva Slovákov a obnovila hrubú odnárodňovaniu politiku. To vyvolávalo odpor medzi miestnymi Slovákmi. Z dôvodu obmedzovaniu národnostných práv zo strany maďarskej vlády a nesúhlasom s pripojením k Maďarsku, prichádzalo k mnohým vzájomným slovensko-maďarským provokáciám .

V Šuranoch, ktoré boli vtedy pričlenené k Maďarsku,  tvorili Slováci takmer 95 percent obyvateľov. Pred Vianocami v roku 1938 zorganizovala 5 percentná menšina Maďarov v tejto oblasti deputáciu do Budapešti. Žiadali zotrvanie Šurian v Maďarsku, s čím vystúpili aj v štátnom rozhlase. Totiž niekoľko týždňov po pripojení južného pohraničia k Maďarsku sa medzi ľuďmi šírili reči, že sa niektoré územia vrátia späť do Česko-Slovenska.

Na Vianoce 1938  Slováci   pri polnočnej omši v Šuranoch odignorovali spev maďarskej hymny. Zaspievali hymnickú pieseň Hej, Slováci. Tato sa o niekoľko mesiacov neskôr stala hymnou samostatného slovenského štátu. Na to údajne zareagovali miestni Maďari privolaním žandárskej hliadky, ktorá dav rozohnala. Na Druhý sviatok vianočný slovenskí veriaci odmietli kázeň v maďarčine a demonštratívnym kašľom prinútili kňaza prerušiť malú omšu. Pri veľkej omši sa potom zopakoval problém s hymnou. Pred kostolom vznikli  slovné potýčky medzi  Slovákmi a Maďarmi. Následne došlo k zásahu maďarských žandárov. Rozohnala dav pažbami a ozvala sa aj streľba. Zásah do brucha dostala 17-ročná Mária Kokošová a krátko nato skonala. Popis udalosti očitými svedkami sa líši (nesprávna manipulácia so zbraňou pri streľbe do vzduchu, streľba po tom, čo sa niekto z davu snažil vytrhnúť žandárovi zbraň, streľba v ohrození davom a pod). Potom nasledovali vyšetrovania piatich desiatok občanov spojené s bitím. To bola vlastne forma trestu za vyjadrenie vzdoru. Podobných  tvrdých policajných vyšetrovaní na území donedávna patriaceho Česko-Slovensku boli desiatky. Viedli sa proti obyvateľom slovenskej národnosti z úmyslom ich zastrašovania.

 

Kostol v Šuranoch

 

 

 

Pamätník pred kostolom v Šuranoch

 

 

 

 

foto : autor

Opevnené kostoly Horehronia I.

19.09.2023

Banska Bystrica, Sásová – Kostol sv. Antona a Pavla, pustovníkov Kostolík dal v miernej vyvýšenej polohe v obci postaviť okolo roku 1330 Mikuláš, syn magistra Donča. V tejto podobe sa zachovala až do rozsiahlej neskorogotickej prestavby, ktorú financoval na prelome 15. a 16. storočia bohatý banskobystrický mešťan a banský podnikateľ Michal Königsberger. Niekedy v tomto [...]

Prameň Ladienka. – Vyhne

26.08.2023

Najchladnejší prameň na Slovensku by mal byť Ladienka vo Vyhniach. Jeho voda má počas celého roka iba 4 stupne Celzia. Vyviera vo Vyhniach, pod Kamenným morom. . Ryolitová sutina pod Kamenným morom vytvára svojou pórovitou štruktúrou priaznivé podmienky na vnikanie ťažkého studeného vzduchu počas zimných mrazov do sutiny, čím táto veľmi hlboko premrzne. [...]

Krvavá studnička – Malachov

20.08.2023

K názvu studničky sa viaže niekoľko legiend. Podľa niektorých z nich je názov odvodený od sfarbenia rudy rumelka, z ktorej sa v Malachove v minulosti získavala ortuť, podľa iných je pozadie názvu tragickejšie. Iná legenda hovorí o tom, že raz dávno zasypalo v štôlni nad studničkou baníka a pár dní údajne tiekla krvavá voda. Alebo sa hovorilo o tom, že baníci, ktorí [...]

kosovo nato

Policajná blokáda po streľbe na severe Kosova trvá, situácia je napätá

25.09.2023 12:30

Polícia zhabala niekoľko vozidiel naložených zbraňami a výbušninami. Polícia zadržala dvoch ozbrojencov a štyroch civilistov.

kardinál

Slúžil aj v armáde. V Nemecku demontovali sochu jedného z najznámejších duchovných

25.09.2023 12:26

Hengsbacha obvinili zo sexuálneho zneužívanie.

simecka

Predvolebný rozhovor s Michalom Šimečkom: Urobíme všetko pre to, aby krajinu neovládli Fico s Dankom a Uhríkom

25.09.2023 11:00

Denník Pravda sa spýtal rovnaké otázky predsedov troch preferenčne najsilnejších strán. Práve jeden z nich bude niesť zodpovednosť za zostavenie novej vlády.

PS, Michal Šimečka

Volebný seriál: Ako využije PS druhú šancu? Darí sa im to, čo Matovičovi. Výhra však nie je všetko

25.09.2023 11:00

PS oslovuje nerozhodnutých a Demokratov už v raste nelimitujú tak, ako ostatné strany.