Bojiská na Slovensku – Bratislava

V lete roku 1683 sa pohli obrovské zoskupenia tureckých vojsk pod zástavami veľkovezíra Kara Mustafu pozdĺž Dunaja k Viedni.

Medzi obyvateľstvom Bratislavy rozšírila správa, že sa blíži osmanská armáda.  Skupina asi 150 husárov sa 11. júla 1683  rozhodla vykonať prieskumnú jazdu na južný breh Dunaja. V blízkosti Kittsee narazili na skupinu asi 400 Osmanov, ktorí vypaľovali a rabovali Mošonskú stolicu. Husárom sa podarilo Osmanov z Kittsee vytlačiť. Ako korisť si priniesli tri uťaté hlavy Osmanov a dvoch zajatcov. Táto udalosť však nezostala bez odozvy. Ešte večer toho istého dňa Osmani vypálili dediny Kittsee, Wolfsthal a obsadili Hainburg.

Hlavné zoskupenie armády postupovalo po pravom brehu Dunaj. Na ľavom brehu mali súčasne postupovať vojská uhorských spojencov, Imricha Tökölyho. Ich poslaním bolo dobyť mesto Bratislavu a hrad, ktorý bol v rukách cisárskych žoldnierov. Delostrelci z hradu systematicky bombardovali lode s muníciou, ktoré plávali proti prúdu k Viedni.

Tökölyho vojská sa dostali až do predmestí Bratislavy. Utáborili sa 10. júla 1683 v priestore dnešnej Krížnej ulice. Veliteľ kuruckého vojska požadoval, aby ho vpustili  za hradby. Mešťania z obavy pred násilím súhlasili. Mesto sa vzdalo a  zaplatilo vysoké výkupné. Napriek tomu, že nekládli žiadny odpor, spustošili Osmani a kuruci niekoľko ulíc na predmestí. Tököly sa pokúsil dobyť aj Bratislavský hrad. Útok bol však s veľkými stratami odrazený. Cisárska poľná armáda vyslala Bratislavskému hradu posilu na čele s vojvodom Karolom Lotrinským. Ráno 29. júla 1683 obsadila mesto. Osmani a kuruci utrpeli porážku a ušli do šintavského tábora.

Okolie Bratislavy zostalo však nechráneným priestorom, v ktorom rabovali tökölyovské aj turecké bandy. Vo vinohradskom záhone Ohňavy (vtedy Hohenau) 9. septembra 1683 prepadla jedna z lúpežných tlúp zásobovaciu kolónu bratislavských mešťanov. Prevažne mladí a nevycvičení obrancovia kolóny v nerovnom boji zahynuli. Nemecky písaná kronika udáva, že ich všetkých do jedného pobili – počet neuvádza. Môžeme len odhadovať, že ich bolo niekoľko desiatok. Takéto kolóny mali tridsať – štyridsať mužov

Kamenný stĺp v sedle pod Kamzíkom je dodnes svedkom strachu mešťanov a ich prosby k Bohu o ochranu pred Turkami a Kurucmi. Pamätný stĺp z r. 1683 ma nemecký nápis: „Vzývame Ťa Pane Ježišu Kriste, ktorý si sudcom svetov, ochráň nás svojou milosťou, aby nám zlý nepriateľ neškodil“.

Na pamiatku bitky pri Viedni, v ktorej spojené vojská stredoeurópskych mocností porazili Turkov, bola v roku 1694  vybudovaná Bratislavská Kalvária.. Bolo to na mieste, kde sa údajne zdržiavalo turecké vojsko. Je to prvá kalvária na území Slovenska a jedna z prvých v celom Uhorsku. Zároveň šlo o najväčšiu kalváriu v celej vtedajšej strednej Európe.

 

foto : autor

Bojiská na Slovensku – Senica /1918/

29.01.2026

Prvá etapa vojenského obsadzovania Slovenska československým vojskom (po rozpade Rakúsko-Uhorska v roku 1918) bola chaotická a postupná. Zahŕňala najmä presun Československých légií z územia dnešného Francúzska a začiatok mobilizácie domácich síl Druhá etapa vojenského obsadzovania slovenského územia československým vojskom pokračovala 17. novembra 1918 na [...]

Rusko vydrž

27.01.2026

Zatiaľ bude dobre, pokiaľ Rusko, Čína a USA zostanú silné. Viete si to predstaviť , keby sa USA podarilo oslabiť Rusko a Čínu? To isté by platilo pre príliš silné Rusko a Čínu. Nech žije rovnováha!

Bojiská na Slovensku –Štúrovo /1938/

16.01.2026

Maďarské vojenské skupiny podnikali diverzné akcie po celej dĺžke československo – maďarskej hranice už v období pred Viedenskou arbitrážou v novembri 1938, keď prišlo Slovensko o časť svojho územia. Ich úlohou bolo ilegálne prechádzať do ČSR a vykonávať tam podvratnú činnosť s cieľom destabilizácie pohraničných oblastí. Dňa 6. októbra 1938 o 2:00 sa 2. [...]

Russia-Ukraine-War-The Draft

Vily, autá, ďalší luxus. Ukrajinskí dôstojníci sa obohacujú z úplatkov od mužov, ktorí nechcú vstúpiť do armády

18.02.2026 09:00

Nový šéf prezidentskej kancelárie chce dôrazne bojovať proti korupcii vo vojenských odvodových komisiách. Aké úplatky sa v nich rozdávajú?

VšZP / Všeobecná zdravotná poisťovňa /

VšZP sa vo veci záchrankového tendra z roku 2019 obrátila na Ústavný súd

18.02.2026 08:48

Sťažnosť podala proti postupu a rozhodnutiam Rady Úradu pre verejné obstarávanie a Úradu pre verejné obstarávanie.

Cucumbers / Uhorky /

Uhorkový šok v Rusku: Ceny obľúbenej pochúťky vystrelili, hnev ľudí znepokojil politikov

18.02.2026 08:29

Uhorky sa v krajine stali posledným symbolom vojnového zdražovania.

Pigeons / Holub /

Krakov pokusne nasadí holubom v meste antikoncepciu

18.02.2026 07:48

Cieľom programu je zlepšenie zdravia vtákov a obmedzenie problémov spájaných s ich premnožením.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 171
Celková čítanosť: 701318x
Priemerná čítanosť článkov: 4101x

Autor blogu