Založ si blog

Vzbury na Slovensku – Dolná Krupá

Povrávalo sa, že budú brať a zatvárať neposlušných kňazov. Dôvodom malo byť prečítanie zakázaného pastierskeho listu  v nedeľu 19. júna 1949 . Veriaci v obcí  Dolná Krupá  preto začali strážiť faru a okolie kostola. V prípade potreby sa malo zvoniť na kostolnej veží, aby sa tu zbehli občania na ochranu pána farára. Robilo sa to tak asi štrnásť dní. Zvony začali biť na poplach 30. júna 1949 pri príchode veliteľa bolerázskej stanice Zboru národnej bezpečnosti.  Bolí  obavy že prišli po ich farára. Zanedlho sa  zbehlo asi sedemsto obyvateľov. Prišli aj ľudia zo susednej Hornej Krupej. V rukách malí kosy, vidly, kamene.  Situáciu monitoroval z oblohy vrtuľník aj lietadlo.  Nakoniec prišli do dediny vojaci a milicionári. Nastalo zatýkanie. Zo vzbury bolo obžalovaných jedenásť ľudí, deväť z nich odsúdili na dokopy 26 rokov väzenia. Počas vzbury bol zastrelený jeden občan a jeden bol ťažko zranený.

 

Zdroj:

https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/416230-ludove-vzbury-prinasali-obete-bezbrannych/

 

 

 

foto : autor

Úspech?

29.04.2021

Za viac ako 30 rokov sa u nás počas socializmu nepodarilo vybudovať komunizmus, ale za 30 rokov sa u nás za kapitalizmu podarilo vybudovať konzumizmus..

Bojiská na Slovensku – Veľké Kostoľany

18.02.2021

Po prehratej bitke pri Lipanoch husitskí bojovníci – bratríci odchádzali z Čiech do cudziny. V značnom množstve sa usadili aj na Slovensku. Niektorí, aj Ján Švehla, vstúpili do vojska uhorského kráľa Mateja Korvína. Neskôr Švehla kráľovské vojsko opustila a stal sa jeho nepriateľom. Zhromaždil niekoľko tisíc bratríkov a odišiel s nimi na Považie a [...]

Bojiská na Slovensku – Tešedíkovo

09.02.2021

V roku 1849 uhorské vojská vytlačili cisársku armádu až k Peredu.(Tešedíkovo) . Hlavným veliteľom revolučných uhorských vojsk bol generál honvédov Artúr Görgei. Viedol jarnú ofenzívu, v rámci nej aj bitku pri dnešnom Tešedíkove. Po ťažkých bojoch obsadil 20. júna 1849 Tešedíkovo. Keď cisárske vojsko dostalo posily, situácia sa zmenila. Nasledujúci deň 21. júna [...]

minister financií Eduard Heger

Sme bližšie k životu pred pandémiou, no nad vírusom sme ešte nevyhrali, uviedol v príhovore premiér

15.05.2021 20:41

Niekoľkomesačné obmedzenie sociálnych kontaktov, nosenie rúšok, zvýšená hygiena a masívne očkovanie prinášajú vytúžené výsledky, poznamenal premiér.

vrtuľník / pomoc /

Vodič spadol s autom do rokliny, pomáhať mu musel vrtuľník

15.05.2021 18:54

Po šmyku padal vodič s vozidlom približne 300 metrov do strmej rokliny neďaleko Vyšnej Boce.

Iveta Lazorová

Lazorová: Populizmus zdravotníctvu nepomôže. Zmeny sa prejavia o 10 rokov

15.05.2021 18:00

Bez zásadnej personálnej reformy hrozí podľa šéfky komory sestier Ivety Lazorovej kolaps celého systému zdravotníctva.

nemecko protest izrael

Iránsky minister zrušil návštevu Rakúska, kritizoval vyvesenie vlajky Izraela

15.05.2021 17:34

Rozhodnutie prišlo po tom, ako úrad rakúskeho kancelára a ministerstvo zahraničia vyvesili izraelskú zástavu na znak solidarity.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 203029x
Priemerná čítanosť článkov: 2389x

Autor blogu