Založ si blog

Bojiská na Slovensku – Šaštín

 

 

Pri Šaštíne sa 2. augusta 1707  uskutočnila bitka medzi kurucmi – Rákoczyho povstaleckým vojskom  a labáncami – cisárskym plukom. Kuruci zvíťazili. Asi 400 mužov pobili alebo utopili v Myjave, ostatných zajali.  Len asi 60 sa  zachránilo útekom na Moravu. Spolu tu zahynulo asi 700 kuruckých a labánskych vojakov. Časť z nich bola pochovaná v Šaštíne v panskej záhrade pri starom zámku a časť pri kaplnke Sedembolestnej..

Nebola to zvlášť významná bitka. Zaujímavá tu bola však postava veliteľa povstaleckých vojsk Ladislava Ocskaya. Jeho meno sa stalo postrachom cisárskych vojsk, prezývali ho aj Rákoczyho blesk. Narodil sa v Očkove neďaleko Piešťan. Študoval u jezuitov v Trnave. Už ako pätnásťročný sa stal členom husárskeho vojska. Tu mal problémy s disciplínou a neskôr sa stal sa dezertérom. Ušiel do Temešváru, kde dokonca konvertoval na moslimskú vieru. Keď v roku 1701 vypukla vojna o španielske dedičstvo medzi Habsburgovcami a Bourbonovcami. Aktívne sa zapojil do bojov.  Podarilo sa mu vyznamenať a urobiť si v armáde dobré meno. No kvôli predchádzajúcim problémom  a svojmu búrlivému životu mu nebolo umožnené nadobudnúť vyššiu hodnosť.  Opäť utiekol. Tentokrát do Francúzska, kde sa mu podarilo stať  poručíkom v oddiele osobnej stráže francúzskeho panovníka. Odtiaľ sa po krátkom čase opäť vrátil do Uhorska k svojmu pôvodnému pluku pod habsburskú korunu. V júni 1703 sa pripojil k jazdeckému oddielu Frantíška ll Rakoczyho, ktorý ozbrojene vystúpil proti vládnucej dynastii Habsburgovcov.  Ocskay nakoniec Rákociho zradil. V auguste 1708 sa pri obci Preseľany odohrala bitka medzi kurucmi a labancami. Kurucom velil Ocskay.  Pridal  sa tu s celým plukom na cisárovu stranu. Sľúbili mu hodnosť brigádneho generála, ktorú však nikdy nedostal. Kuruci mu za túto zradu prisľúbili pomstu.  Na konci roka 1709 sa zdržoval Ocskay vo Vrbovom v kaštieli Révajovcov. Keď sa vracal do neďalekého Očkova, zajali ho a odviedli do novozámockej pevnosti. Tu ho kurucký vojenský súd odsúdil na smrť napichnutím na kôl. Na súde však vystúpil Ocskayov brat Alexander, ktorý slúžil v novozámockej posádke.  Prosil o menší trest a menšie muky pre brata. Súd mu vyhovel a Ladislava Ocskaya odsúdili na popravu sťatím.

Dnes sa z Ocskayovho kaštieľa zachovala len pivnica nazývaná „Krvavá Krčma“. Kedysi bola v zemi, keďže však na mieste bola neskôr tehelňa, tak sa dnes nachádza značne nad úrovňou terénu. Ku krčme sa viaže povesť, že krčmár potom čo svojich hostí riadne opil, ich zahrdúsil a okradol. Takže do krčmy vchádzalo viac hostí ako vychádzalo .

 

Foto::

Aj na tomto poli sa mohla odohrať bitka pri Šaštíne

Kaplnka Sedembolestnej, kde bola vraj pochovaná časť vojakov z bitky pri Šaštíne

 

Tu sa mal nachádzať starý zámok, kde v panskej záhrade bola vraj pochovaná ďalšia časť vojakov z bitky pri Šaštíne

 

„Krvavá Krčma“ pri Očkove, zbytok kaštieľa Ocskayovcov

 

foto: autor

Opevnené kostoly Horehronia I.

19.09.2023

Banska Bystrica, Sásová – Kostol sv. Antona a Pavla, pustovníkov Kostolík dal v miernej vyvýšenej polohe v obci postaviť okolo roku 1330 Mikuláš, syn magistra Donča. V tejto podobe sa zachovala až do rozsiahlej neskorogotickej prestavby, ktorú financoval na prelome 15. a 16. storočia bohatý banskobystrický mešťan a banský podnikateľ Michal Königsberger. Niekedy v tomto [...]

Prameň Ladienka. – Vyhne

26.08.2023

Najchladnejší prameň na Slovensku by mal byť Ladienka vo Vyhniach. Jeho voda má počas celého roka iba 4 stupne Celzia. Vyviera vo Vyhniach, pod Kamenným morom. . Ryolitová sutina pod Kamenným morom vytvára svojou pórovitou štruktúrou priaznivé podmienky na vnikanie ťažkého studeného vzduchu počas zimných mrazov do sutiny, čím táto veľmi hlboko premrzne. [...]

Krvavá studnička – Malachov

20.08.2023

K názvu studničky sa viaže niekoľko legiend. Podľa niektorých z nich je názov odvodený od sfarbenia rudy rumelka, z ktorej sa v Malachove v minulosti získavala ortuť, podľa iných je pozadie názvu tragickejšie. Iná legenda hovorí o tom, že raz dávno zasypalo v štôlni nad studničkou baníka a pár dní údajne tiekla krvavá voda. Alebo sa hovorilo o tom, že baníci, ktorí [...]

simecka

Predvolebný rozhovor s Michalom Šimečkom: Urobíme všetko pre to, aby krajinu neovládli Fico s Dankom a Uhríkom

25.09.2023 11:00

Denník Pravda sa spýtal rovnaké otázky predsedov troch preferenčne najsilnejších strán. Práve jeden z nich bude niesť zodpovednosť za zostavenie novej vlády.

PS, Michal Šimečka

Volebný seriál: Ako využije PS druhú šancu? Darí sa im to, čo Matovičovi. Výhra však nie je všetko

25.09.2023 11:00

PS oslovuje nerozhodnutých a Demokratov už v raste nelimitujú tak, ako ostatné strany.

Odsúdení muži v kauze Cervanová po pondelkovom pojednávaní.

Zasadnutie v kauze Cervanová súd zrušil, odročené je na neurčito

25.09.2023 10:59

Pred senátom Krajského súdu v Bratislave malo v pondelok pokračovať verejné zasadnutie o návrhu na obnovu konania šestice odsúdených v kauze vraždy medičky Ľudmily Cervanovej z roku 1976.

Žilinka

Namiesto vysvetľovania podozrení odišiel Žilinka na dovolenku, tvrdí Šeliga

25.09.2023 10:55

Generálny prokurátor sa vysmieva prezidentke tejto krajiny a odmieta jej dať súčinnosť, tvrdia Demokrati.